Serwis informacyjny

Prawo i Sprawiedliwość wyda nasze pieniądze na ściąganie imigrantów ze Wschodu

Jak informuje dzisiejsza „Rzeczpospolita” , w projekcie nowej polityki migracyjnej rządu zawarte są zachęty finansowe dla studentów i wysoko wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

W projekcie przewidziane są stypendia dla zagranicznych studentów, oraz zachęty finansowe dla fachowców mające skłonić do pracowania w Polsce, z których mogliby korzystać zarówno cudzoziemcy, jak i Polacy chcący wrócić z emigracji.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju szacuje, że koszt tych programów wyniesie blisko 3 miliardy złotych do roku 2025.

Wiceminister Paweł Chorąży stwierdził także, że możliwe jest poszerzenie listy państw objętych uproszczoną procedurą wydawania zezwoleń na pracę. Mogą do nich dołączyć Wietnam i Filipiny.

* * *

Polska odmówiła azylu Norweżce, która uciekła z kraju, aby ratować swoje dziecko przed tamtejszym Urzędem ds. Dzieci

Kobieta uciekła z Norwegii rok temu bojąc się, że urząd odbierze jej trzymiesięczną córkę i poprosiła Polskę o udzielenie azylu.

Jak podał dziś Instytut Ordo Iuris, polski MSZ odmówił kobiecie udzielenia azylu.

Nie będzie azylu dla Silje Garmo i jej dziecka. Pomimo niezbitych dowodów, że w Norwegii grozi im bezprawne rozdzielenie, MSZ nie znalazło odwagi, by obronić je w negocjacjach z Norwegami – napisał Instytut.

 

* * *

Imigranci sforsowali hiszpańską granicę

600 imigrantów zdołało sforsować strzeżoną granicę w Caucie, hiszpańskiej enklawie w Afryce. Migranci zniszczyli 6-metrowe podwójne ogrodzenie z drutem kolczastym. Mimo wysiłków policji marokańskiej i hiszpańskiej Guardia Civil imigranci dostali do Centrum Czasowego Pobytu Imigrantów w Ceucie, gdzie zajął się nimi personel Czerwonego Krzyża.

Podczas szturmu na ogrodzenie imigranci rzucali kamieniami w hiszpańskie wozy policyjne, a pięciu funkcjonariuszy trafiło do szpitala. Czerwony Krzyż podał, że 132 imigrantów odniosło obrażenia w trakcie akcji, z czego 16 trafiło do szpitala.

Rząd Hiszpanii zapowiedział kilka tygodni temu, że planuje usunąć kolce z ogrodzenia, ponieważ mogą one powodować niebezpieczne rany u forsujących je ludzi.

W ostatnim czasie Hiszpania stała się głównym szlakiem migracyjnym z Afryki do Europy, po tym jak Włochy ogłosiły zatrzymanie przyjmowania statków organizacji pozarządowych z imigrantami. Rząd Hiszpanii przyjął migrantów z kilku statków odesłanych przez Włochy.

Premier Pedro Sanchez nakazał, by „zapewnić ludziom na pokładzie bezpieczne dotarcie” do brzegu i stwierdził, że Hiszpania powinna uszanować swoje międzynarodowe zobowiązania, by uniknąć „katastrofy humanitarnej”.

* * *

Porozumienie USA z UE w sprawie handlu

Wczoraj przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Głównym celem wizyty było zatrzymanie eskalacji sporu handlowego. Po spotkaniu ogłoszono osiągnięcie porozumienia i pracę na rzecz wolnego handlu między UE i USA.

Prezydent Donald Trump powiedział:

Oto co dziś ustaliliśmy: Po pierwsze będziemy dążyć do całkowitej likwidacji ceł, barier pozacelnych i likwidacji subsydiowania produkcji przemysłowej poza sektorem motoryzacji. […]

Będziemy też pracować na rzecz redukcji barier zwiększenia handlu w sektorze usług, chemicznym, farmaceutycznym i medycznym oraz w handlu soją. To jest ważna sprawa. UE zacznie, niemal natychmiast, kupować duże ilości soi. […]

To otworzy rynki dla naszych farmerów i pracowników, zwiększy inwestycje i doprowadzi do większego dobrobytu w USA i UE. Sprawi też, że handel będzie wzajemnie korzystny.

Po drugie zgodziliśmy się na wzmocnienie współpracy strategicznej w dziedzinie energii. UE chce importować więcej skroplonego gazu z USA. […]

Po trzecie zgodziliśmy się na rozpoczęcie bliskiego dialogu w sprawie standardów, aby ułatwić handel, zredukować przeszkody biurokratyczne i mocno obniżyć koszty.[…]

Po czwarte połączymy siły, aby lepiej chronić amerykańskie i europejskie firmy […] Będziemy pracować na rzecz reformy Światowej Organizacji Handlu i na rzecz przeciwdziałania nieuczciwym praktykom handlowym, w tym kradzieży własności intelektualnej, wymuszaniu transferu technologii, dotowaniu przemysłu i zakłóceniom wywołanym przez państwowe przedsiębiorstwa.

Trumpowi wtórował przewodniczący KE:

Będziemy pracować na rzecz zlikwidowania ceł na produkty przemysłowe. To był mój główny cel.[…]

Zacieśnimy współpracę w sferze energii. Unia Europejska zbuduje więcej terminali, aby importować gaz z USA.[…]

Zgodziliśmy się rozpocząć dialog w sprawie norm i standardów. W kwestii rolnictwa Unia Europejska może importować więcej soi z USA. To będzie zrobione. Będziemy też pracować na rzecz reformy Światowej Organizacji Handlu.

* * *

USA wzywają Rosję do oddania Krymu Ukrainie

Takie oświadczenie przedstawił wczoraj sekretarz stanu USA Mike Pompeo, ogłaszając Deklarację Krymską.

Szef dyplomacji USA stwierdził, że Stany Zjednoczone “będą się dalej trzymać swej wieloletniej zasady odmowy uznania roszczeń Kremla do suwerenności nad terytorium przejętym siłą z pogwałceniem prawa międzynarodowego”.

Deklaracja Krymska wzywa Rosję do zakończenia okupacji Krymu:

W porozumieniu z sojusznikami, partnerami i wspólnotą międzynarodową Stany Zjednoczone odrzucają próbę aneksji Krymu przez Rosję i obiecują prowadzić tę politykę, aż odbudowana zostanie terytorialna integralność Ukrainy – głosi tekst Deklaracji.

* * *

Korea Północna ciągle produkuje materiał do bomb jądrowych

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo powiedział podczas przesłuchania przed senacką komisją spraw zagranicznych, że Korea Północna, pomimo porozumienia o denuklearyzacji, nadal produkuje materiał rozszczepialny, który może być użyty do produkcji bomb jądrowych.

Pompeo został zapytany wprost przez senatora Eda Markey, czy Koreańczycy z Północy produkują rozszczepialny materiał potrzebny do produkcji bomb atomowych.

Tak, tak jest… Tak, nadal produkują materiały rozszczepialne – powiedział sekretarz stanu USA. Nie chciał mówić o szczegółach na publicznym posiedzeniu.

* * *

Wybuch i próba samospalenia przed ambasadą USA w Chinach

Dziś po godzinie 13 miejscowego czasu przed amerykańską ambasadą w stolicy komunistycznych Chin, Pekinie, doszło do eksplozji. Mężczyzna prawdopodobnie próbował wrzucić paczkę z ładunkiem wybuchowym na teren ambasady USA, jednak ładunek eksplodował mu w ręce. Mężczyzna przeżył. Jest ranny w rękę.

Policja chińska podała, że sprawca pochodzi z Mongolii Wewnętrznej, regionu Chin przy granicy z Mongolią. Jeden ze świadków twierdził, że przed wybuchem sprawca krzyczał o prawach człowieka.

Dwie godziny wcześniej w tym samym miejscu doszło do próby samospalenia. Kobieta oblała się benzyną. Jednak policjanci powstrzymali ją przed podpaleniem.

Komunistyczni funkcjonariusze próbowali zacierać ślady po obu zdarzeniach, informacje o próbie samospalenia został usunięte m.in. ze stron internetowych mediów w Hong-Kongu, jednak informacje szybko dotarły do zachodnich mediów.

Chińska komunistyczna policja próbuje umniejszać wagę zdarzeń twierdząc, że zatrzymany mężczyzna cierpi na paranoję, a ładunek wybuchowy był tylko fajerwerkiem.

* * *

Chrześcijanin skazany na 4 lata więzienia za post na Facebooku

21-letni chrześcijanin został w Indonezji skazany na cztery lata więzienia za obrażanie islamu na Facebooku. W poście Martinus Gulo przyrównał Mohameda do świni. Jak powiedział przed sądem, była to reakcja na krytykę chrześcijaństwa w Internecie.

Gulo został skazany na mocy prawa indonezyjskiego, według którego przestępstwem jest szerzenie „nienawiści lub wrogości” przeciwko osobie lub grupie ze względu na rasę lub religię. Przepisy te są często krytykowane z powodu niejasności i luk umożliwiających wpływowym jednostkom kryminalizację mniejszości religijnych, do których zaliczają się też chrześcijanie stanowiący 10% społeczeństwa. Gulo został aresztowany w marcu po tym, jak organizacja polityczna Front Obrony Islamu zgłosiła jego post na policję.

Na wyrok media islamskie reagowały artykułami o tytułach ze zwrotem „Allahu Akbar!”, czyli „Allah jest wielki”.

Nie jest to pierwszy taki przypadek w Indonezji. W kwietniu 39-letni muzułmanin, który na Facebooku stwierdził, że doświadczył Bożej obecności i zakwestionował wiarę innych muzułmanów, został skazany na pięć lat więzienia.

* * *

Facebook wyrzucony z Chin po 24 godzinach

Zaledwie jeden dzień po tym, jak Facebook uzyskał pozwolenie na otwarcie filii w Chinach, władze wycofały zgodę i zaczęły cenzorować wzmianki w mediach na ten temat.

Facebook planował otworzyć w mieście Hangzhou filię o nazwie Facebook Technology i uruchomić inkubator start-upów, który dokonywałby niewielkich inwestycji i udzielał porad lokalnym firmom.

W dokumantach filia została wymieniona jako własność oddziału Facebooka w Hongkongu, który nie podlega przepisom i cenzurze Chin. Biuro miało zajmować się rozwojem technologii, usługami, konsultacjami, doradztwem i zarządzaniem inwestycjami.

Jak tłumaczą władze, nagłe wycofanie zgody na założenie spółki wynikło z wcześniejszego nieporozumienia. Lokalni urzędnicy w prowincji Zhejiang, w której miała działać filia Facebooka, przekazali Facebookowi wstępną zgodę na działalność, jednak nie udzieliła jej Administracja Cyberprzestrzeni w Chinach.

* * *

Pastor Brunson wyszedł z więzienia w Turcji

Amerykański pastor Andrew Brunson z Karoliny Północnej, który od prawie dwóch lat jest więziony w Turcji pod zarzutami terroryzmu, został przewieziony z więzienia do aresztu domowego. Brunson dostanie elektroniczną bransoletkę na kostkę lub podobne urządzenie monitorujące i nie będzie mógł opuścić kraju.

Zmiana kary dla pastora z pobytu w więzieniu na areszt domowy to wynik negocjacji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z prezydentem Turchi Recepem Erdoğanem.

Jay Sekulow z organizacji American Center for Law&Justice powiedział, że prezydent Trump „był kluczową postacią prowadzącą sprawę”.

Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze w zeszłym tygodniu, że Brunson jest zakładnikiem i że Erdogan powinien „zrobić coś, by uwolnić tego wspaniałego chrześcijańskiego męża i ojca”.

Tydzień temu turecki sąd orzekł, że pastor będzie i sądzony za terroryzm i szpiegostwo. Kolejnym zarzutem, jaki miał padać pod adresem pastora była chrystianizacja.

W akcie oskarżenia wymieniono m.in.: dzielenie Turcji poprzez chrystianizację oraz działanie jako „agent w wojnie niekonwencjonalnej pod maską ewangelicznego pastora”

Reprezentująca rodzinę pastora organizacja American Center for Law & Justice napisała w oświadczeniu:

Pastor Andrew – obywatel USA (…) – spędził prawie 21 miesięcy w więzieniu w Turcji z powodu swojej wiary chrześcijańskiej. Pastor Andrew był sądzony za zbrodnię “chrystianizacji”. (…) Potwierdziliśmy, że turecki rząd wydał nakaz uwolnienia pastora Andrew z więzienia i umożliwienia mu powrotu do domu w Turcji. Jest to pierwszy, bardzo ważny krok, który naszym zdaniem doprowadzi do uwolnienia pastora i będzie on mógł powrócić do Stanów Zjednoczonych i ponownie spotkać się z rodziną.

* * * * *