Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

Wenezuela walczy o wolność. Polska nie zajmuje stanowiska.

Juan Guaido, lider opozycji, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, ogłosił się tymczasowym prezydentem w miejsce socjalistycznego dyktatora Nicolasa Maduro, którego władzę parlament uznał za nielegalną. Wenezuela pod rządami Maduro znalazła się w poważnym kryzysie gospodarczym i humanitarnym. W trwających od kilku dni masowych protestach przeciw Nicolasowi Maduro zginęło już co najmniej 14 osób.

Tymczasowego prezydenta szybko uznały Stany Zjednoczone. Prezydent USA zapewnił, że użyje całej ekonomicznej i dyplomatycznej siły swojego kraju, by wywrzeć presję na przywrócenie demokracji w Wenezueli.

Władzę Guaido uznało większość państw amerykańskich: Brazylia, Kolumbia, Peru, Paragwaj, Chile, Argentyna, Kostaryka, Gwatemala, Honduras i Kanada.

Dziś poparcie wyraziły Wielka Brytania, Szwecja, Dania, a także Albania i Kosowo.

Po stronie dyktatora Nicolasa Maduro stanęły m.in.: komunistyczne Chiny, Rosja, Iran, Turcja, Meksyk, Syria, Kuba, Boliwia i RPA.

Polska nie zajmuje samodzielnego stanowiska. Pytany o sprawę minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział:

Oczywiście śledzimy sytuację, która się rozwija w Wenezueli. Jesteśmy za umocnieniem procesu pokojowego, za postępowaniem zgodnie z konstytucją Wenezueli. Koordynujemy aktywnie stanowisko w ramach Unii Europejskiej, zajmujemy wspólne stanowisko.

Zapytany, czy jest za wcześnie na uznanie Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli, minister powiedział:

– Koordynujemy stanowisko w UE. Wspieramy też przedstawicieli legalnie wybranych władz, tak jak lider Zgromadzenia Narodowego, bo ich rola w związku z tym, że posiadają mandat demokratyczny, jest bardzo istotna w zapewnieniu procesu pokojowego.

Unia Europejska jak do tej pory wezwała tylko do wysłuchania „głosu” mieszkańców Wenezueli i przeprowadzenia „wolnych i wiarygodnych” wyborów.

Ruch 11 Listopada wezwał polskie władze do niezwłocznego uznania lidera opozycji i przewodniczącego parlamentu Wenezueli, Juana Guaido, za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Stanowiska nie zajmuje także papież Franciszek przebywający obecnie na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Papież przybył dziś do Panamy. Kiedy przejeżdżał przez ulice stolicy do jego samochodu podbiegł człowiek z flagą Wenezueli. Samochód z papieżem szybko zmienił kierunek.

Watykan stwierdził już wcześniej, że papież nie będzie się bezpośrednio odnosił do sytuacji w Wenezueli podczas wizyty w Panamie. Rząd Panamy stoi po stronie wolnościowego tymczasowego prezydenta Juana Guaido.

* * *

Andrzej Duda w rozmowie z portalem money.pl po raz pierwszy publicznie odniósł się do sprawy zatrzymania chińskich szpiegów  – Weijinga W. i Piotra D.

To, że złapaliśmy człowieka, który tutaj szpiegował, wcale nie znaczy, że my mówimy, dla kogo on szpiegował – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że Polska poważnie traktuje swoje sprawy.

W związku z tym, jak widzimy, że ktoś pozyskuje sensytywne informacje, to po prostu go zatrzymujemy. Służby działają – podsumował Duda.

Stwierdził, że potrzebna jest duża ostrożność w rozwoju sieci 5G:

Przy wyborze dostawców tego typu infrastruktury musimy zachować daleko idącą ostrożność. Jestem gotów usiąść do stołu i rozmawiać na ten temat. Polska jest członkiem UE, a więc dlaczego nie? Biorąc pod uwagę pewne kwestie natury historyczno-tożsamościowej, na pewno bliżej jest mi do współpracy z firmami europejskimi czy ze Stanów Zjednoczonych niż producentów z Azji.

* * *

Papież Franciszek podczas lotu do Panamy skrytykował Donalda Trumpa

Na pokładzie samolotu dziennikarze pytali papieża o amerykański spór o mur, który Donald Trump chce zbudować na granicy USA z Meksykiem. Partia Demokratyczna nie zgadza się na to, co doprowadziło do częściowego zawieszenia działań rządu federalnego.

Franciszek powiedział dziennikarzom, że stawianie bariery to głupi pomysł motywowany strachem niektórych Amerykanów przed migrantami.

To strach czyni nas szaleńcami – podsumował papież.

* * *

Sąd umorzył sprawę urzędniczki jeżdżącej bez żarówki

Urzędniczka skarbowa Joanna L., która świadomie wyciągnęła żarówkę z lampy samochodu, jechała bez oświetlenia, aby zastawić pułapkę na mechanika samochodowego.

Policja wystąpiła o ukaranie urzędniczki za świadomą jazdę niesprawnym samochodem.

Sąd Rejonowy w Bartoszycach zdecydował dziś o umorzeniu postępowania.

W komunikacie prasowym sądu napisano:

Sąd zwrócił uwagę, że obwiniona bezpośrednio po zauważaniu braku żarówki udała się do profesjonalisty w celu uzupełnienia tego braku. Sąd Rejonowy w takim zachowaniu obwinionej nie dopatrzył się społecznej szkodliwości czynu.”

Policja nie wyklucza złożenia odwołania po zapoznaniu się z uzasadnieniem.

* * *

Nowy Jork zalegalizował aborcję do końca ciąży

Według nowych przepisów przyjętych w stanie Nowy Jork „każdy człowiek ma fundamentalne prawo, by wybrać lub odmówić antykoncepcji lub sterylizacji. Każdy, kto zajdzie w ciążę, ma fundamentalne prawo do decyzji o donoszeniu ciąży do końca, urodzenia dziecka lub dokonania aborcji”.

Prawo stanowi, że licencjonowany praktyk służby zdrowia może dokonać aborcji w pierwszych 24 tygodniach od poczęcia, jeśli uzna to za wskazane.

W późniejszym okresie aborcja będzie możliwa, gdy w ocenie medyka zagrożone będzie życie lub zdrowie matki.

Aby uczcić nowe prawo budynek One World Trade Center i Most Kościuszki zostały podświetlone na różowo.

Alex Newman skomentował na Twitterze: Objaw bardzo chorego społeczeństwa. Krew niewinnych woła do Boga.

* * * * *