Dziś rano nieznani sprawcy ostrzelali ambasadę amerykańską w stolicy Turcji – Ankarze.
Około piątej rano w stronę budynku ambasady oddano kilka strzałów. Nikt nie został ranny.
Ambasada jest w tym tygodniu zamknięta w związku z państwowym świętem tureckim. Część pocisków utkwiła w budce strażniczej przed budynkiem.
Sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia białym samochodem.
* * *
Katar pomaga Turcji
Banki centralne Turcji i Kataru zawarły umowę o tzw. swapie walutowym.
Oznacza to wymianę określonej kwoty w walucie tureckiej na walutę Kataru na określony czas. Ma to pomóc uratować turecką walutę przed dalszymi spadkami.
Jest to część planu ratowania tureckich finansów, który w zeszłym tygodniu podpisał emir Kataru.
Katar obiecał m.in. zainwestować w Turcji 15 miliardów dolarów i wesprzeć Turcję projektami gospodarczymi i depozytami.
* * *
Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w sobotę w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Przywódcy obu państw stwierdzili, że projekt gazociągu Nord Stream 2 jest korzystny i konkurencyjny.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił po spotkaniu:
– Wprowadzenie sankcji wobec Nord Stream 2 przeciąga się. Podczas spotkania obie strony podkreśliły, że projekt jest wyłącznie komercyjny, korzystny i konkurencyjny. Dlatego trzeba podjąć działania, by go ochronić od możliwych obciążeń, działań szkodliwych ze strony osób trzecich, tak by ostatecznie doprowadzić do jego zakończenia. I Putin i Merkel zgodzili się, że nie jest właściwym upolitycznienie Nord Stream 2.
Putin i Merkel z zadowoleniem odnotowali rosnącą dynamikę handlu między dwoma krajami. Prezydent Rosji Putin podkreślił, że regularnie spotyka się z szefami największych koncernów niemieckich.
Przed wizytą w Niemczech prezydent Rosji Władimir Putin był gościem na ślubie austriackiej minister spraw zagranicznej Karin Kneissl z biznesmenem Wolfgangiem Mailingerem.
Rosyjski prezydent wziął ze sobą kozacki chór, który zabawiał gości.
* * *
Rosja przyznaje, że sankcje jej szkodzą.
Ministerstwo surowców naturalnych Rosji opublikowało raport, z którego wynika, że sankcje Zachodu nałożone na rosyjski sektor wydobywczy po zajęciu Krymu poskutkowały zmniejszeniem napływu inwestycji zagranicznych, nowych technologii i sprzętu niezbędnego dla realizacji nowych projektów wydobywczych.
Jako przykład podano złoże Jużno-Kirinskoje. W 2015 Stany Zjednoczone objęły to złoże sankcjami. Skutkowało to zatrzymaniem przekazania sprzętu potrzebnego do rozwoju wydobycia. Przez to zatrzymano rozwój eksportu gazu przez terminal na wyspie Sachalin.
Rosjanie zostali zmuszeni również opóźnić o kilka lat wydobycie z nowych złóż Charasewskoje i Kruzenszternski oraz złoża Południowe Tambejskoje, które miało być bazą dla projektu Jamał LNG.
„Wall Street Journal” poinformował wczoraj, że administracja USA przygotowała już kolejny pakiet sankcji, które mogą powstrzymać budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream-2.
Sankcje miałyby być kierowane przeciwko firmom uczestniczącym w budowie oraz finansującym inwestycję bankom.
* * *
W piątek po południu w niemieckim mieście Kerpen mężczyzna z Turcji zaatakował siekierą parę wychodzącą z hipermarketu. Jak się okazało, ofiary ataku to dawna partnerka mężczyzny i jej nowy chłopak polskiego pochodzenia. Policja ustaliła, że powodem ataku była zazdrość.
Polak został wraz z kobietą przetransportowany do szpitala. Jak poinformowała policja, życie parze uratował inny klient sklepu, który wjechał w atakującego wózkiem na zakupy.
* * *
Władze Chin ostro walczą z religią
Jak podaje portal ChinaAid, rząd chiński podejmuje coraz poważniejsze kroki, by walczyć z religiami.
Wang Ruiqing, zastępca sekretarza Patriotycznego Ruchu Potrójnej Autonomii, wystosowała list otwarty do Wang Zuo’ana, dyrektora Państwowej Administracji Spraw Religijnych, w którym opisała zamknięcie 20 kościołów w prowincji Qinghai. Działania obejmowały zarówno kościoły zarejestrowane, jak i kościoły domowe. W liście Wang napisała, że podobny los spotyka chrześcijan w prowincji Gansu.
12 sierpnia w prowincji Henan około 20 policjantów i urzędników biura ds. religii zakłóciło spotkanie kościoła i aresztowało obecnych na nim chrześcijan. Świadek wydarzenia powiedział ChinaAid, że podczas akcji urzędnicy robili zdjęcia wnętrza kościoła i osób tam obecnych. Nie okazując swoich dokumentów, zabrali jednej z kobiet telefon.
Chrześcijanie byli przetrzymywani na komisariacie przez kilka godzin.
13 sierpnia w prowincji Szantung wyburzony został już trzeci w tym roku budynek kościoła katolickiego. Powodem rozbiórki były plany architektoniczne miasta. Księża z tamtejszej parafii dowiedzieli się o zamiarach władz dzień wcześniej. Pomimo protestów i prób negocjacji z władzami kościół został wyburzony. Następnego dnia wierni wraz z dwoma księżmi i siostrą zakonną zebrali się na miejscu, trzymając plakaty z napisami „Zwróćcie mi mój kościół, zwróćcie mi moje serce!” oraz „Potępiamy zniszczenie i prosimy władze o rozsądne wyjaśnienie”.
Władze prowincji Ningxia poinformowały na początku miesiąca o zamiarach wyburzenia wszystkich niezarejestrowanych meczetów w regionie. Imamowie dostali ultimatum: albo sami zamkną meczety, albo budynki zostaną wyburzone przez władze. Jednak w wyniku protestów z udziałem tysięcy muzułmanów, jakie wybuchły po ogłoszeniu planów władz, decyzja została odroczona.
W zeszłym tygodniu w rządowej gazecie pojawił się komunikat, w którym Komunistyczna Partia Chin poinformowała o kontroli nad działalnością religijną Chińczyków.
– Nie ma żadnych powiązań partnerskich między przedstawicielami religii naszego kraju a zagranicznymi religiami – napisał Wang Zuo’an, dyrektor Państwowej Administracji Spraw Religijnych, w najnowszym wydaniu dwumiesięcznika „Qiushi”.
Napisał również, że „członkowie Partii powinni być zadeklarowanymi marksistowskimi ateistami, a także powinni podporządkować się zasadom Partii i podzielać jej wartości. Nie wolno im wyznawać żadnej religii.”
Przypominamy o petycji o uwolnienie amerykańskiego pastora Johna Cao z chińskiego więzienia. Petycję można podpisania na stronie petitions.whitehouse.gov.
* * *