Przeczytasz tekst w ok. 5 min.

Pomnik katyński w Jersey City pozostanie na swoim miejscu

Rada miasta zdecydowała jednogłośnie, że Pomnik katyński zostanie na obecnym miejscu przy Exchange Place, nad brzegiem rzeki Hudson.

Walka o pomnik rozpoczęła się w kwietniu, kiedy burmistrz Jersey City Steve Fulop ogłosił, że w miejscu, gdzie stoi pomnik, chce stworzyć park, a pomnik usunąć.

Wywołało to protesty Polaków. Próbowano przeforsować przeniesienie pomnika w inne miejsce, mniej reprezentacyjne, między budynkami.

Polski rząd i część mediów ogłosiła jako sukces ugodę zawartą w celu przeniesienia pomnika.

Polacy jednak odnieśli zwycięstwo wbrew swojemu rządowi.  Doprowadzili do odrzucenia decyzji o przeniesieniu pomnika i przyjęcia uchwały stanowiącej, że Pomnik pozostanie na obecnym miejscu przez następne 99 lat.

Mecenas Sławomir Platta, który był szczególnie zaangażowany w tę sprawę, napisał na Twitterze:

Stworzyliśmy historię… ostatnie głosowanie katyńskie… i … wygrana! Pomnik Katyński pozostanie w swojej dotychczasowej lokalizacji na kolejne 99 lat! Jedna Polonia, jedno przywództwo, jeden głos! Wesołych Świąt dla wszystkich polskich patriotów.

Pastor Paweł Chojecki skomentował:

Vivat Polonia! Dzięki Bogu!!!

* * *

Kancelaria Premiera nie szuka osoby, która dała mediom list od amerykańskiej ambasador

Poseł Krzysztof Brejza wysłał do Kancelarii Premiera pismo, w którym pyta m.in. czy Premier wie, w jaki sposób korespondencja dyplomatyczna przedostała się do mediów i czy Premier zamierza wszcząć postępowanie wyjaśniające, aby ustalić, która z instytucji jest winna ujawnieniu jej treści.

Kancelaria odpowiedziała, że nie ma zamiaru szukać źródła przecieku. Jak czytamy w liście:

Upublicznienie – bez zgody obu stron – korespondencji nie jest dobrym obyczajem dyplomatycznym. Naruszenie dobrego obyczaju – jakkolwiek traktowane z ubolewaniem, nie jest jednak powodem do wszczęcia postępowań wyjaśniających.

* * *

Fiskus blokuje firmowe rachunki bez zbadania dowodów. Sąd uznał, że przedłużenie blokady na 3 miesiące bez badania dowodów jest legalne. Prawnicy ostrzegają, że podatnik jest bezbronny wobec działań administracji podatkowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał precedensowy wyrok w sprawie o zablokowanie konta przez skarbówkę. Administracja skarbowa zablokowała konto przedsiębiorcy, które System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej wskazał jako potencjalnie wykorzystywane do wyłudzania podatku. Blokada została przedłużona na trzy miesiące. Przedsiębiorca odwołał się do sądu.

Sąd uznał, że przy przedłużeniu blokady konta na trzy miesiące skarbówka nie musi prowadzić postępowania dowodowego.

Od 30 kwietnia Skarbówka zablokowała 41 rachunków. Fiskus zapewnia, że blokady wykonywane są jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

* * *

Litwa zatrzymała rosyjskich szpiegów

Prokuratura generalna Litwy poinformowała o zatrzymaniu grupy osób podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Rosji.

Prokurator generalny Litwy poinformował, że podejrzani byli powiązani z litewskimi partiami politycznymi, które nie mają reprezentacji w parlamencie. Nie podano liczby zatrzymanych osób, przekazano tylko dwa nazwiska.

Jednym z zatrzymanych jest były przewodniczący Socjalistycznego Frontu Ludowego Algirdas Paleckis, a wcześniej poseł  Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej. Był jednym z negocjatorów wejścia Litwy do Unii Europejskiej.

Drugi podejrzany, którego tożsamość ujawniono, to obywatel Rosji Walerij Iwanow, były przewodniczący prosowieckiej organizacji Jedinstwo, która działała przeciw odłączeniu Litwy od Związku Sowieckiego.

* * *

Rząd Niemiec chce przyjmować więcej imigrantów spoza Unii

Wczoraj niemiecki rząd przyjął projekt ustawy, która ma ułatwić pracownikom spoza Unii Europejskiej migrację do Niemiec.

Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Horst Seehofer powiedział po posiedzeniu rządu:

Wiemy, że niemiecka gospodarka potrzebuje siły roboczej z krajów trzecich. Najwyższy czas, by stworzyć podstawę prawną, która to umożliwi.

Rząd Niemiec przyjął także projekt ustawy, która ma chronić osoby, którym odmówiono azylu w Niemczech, ale które spełniają określone warunki oznaczające, że są dobrze zintegrowane, jak np. posiadanie pracy przez dłuższy czas.

* * *

Węgry kupują czołgi od Niemiec

Węgierskie ministerstwo obrony podpisało umowę z niemiecką firmą Krauss-Maffei Wegmann na zakup czterdziestu czterech czołgów Leopard 2 A7+ oraz dwudziestu czterech haubic samobieżnych PzH 2000 o kalibrze 155 mm.

Ponadto, Węgry otrzymają dwanaście używanych czołgów Leopard 2 A4 dla celów szkoleniowych.

W piątek Węgry poinformowały o zakupie od europejskiego Airbusa szesnastu wielozadaniowych śmigłowców wojskowych H225M.

* * *

Unia Europejska coraz bliżej wprowadzenia zakazu sprzedaży plastikowych sztućców

Negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich osiągnęli porozumienie w sprawie wycofania ze sprzedaży plastikowych produktów jednorazowych.

Zakaz ma objąć między innymi plastikowe słomki, sztućce i mieszadełka, patyczki kosmetyczne i patyki do balonów.

Teraz projekt trafi do zatwierdzenia przez Parlament Europejski, a potem przez rządy państw członkowskich.

* * *

Komunistyczny rząd Kuby odrzucił projekt wpisania do konstytucji małżeństw homoseksualnych

Komisja konstytucyjna pod kierownictwem przewodniczącego partii komunistycznej Raula Castro proponowała wykreślenie dotychczasowej definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety i wpisanie zamiast tego, że małżeństwo jest związkiem dwojga ludzi z równymi prawami i obowiązkami.

Propozycja wzbudziła silne protesty Kubańczyków. Swój sprzeciw wyraziły kościoły ewangeliczne na Kubie. Ostatecznie rząd odrzucił projekt legalizacji małżeństw jednopłciowych.

Projekt nowej konstytucji ma być poddany pod referendum w przyszłym roku.

* * *

Musimy trzymać się przewodniej myśli marksizmu – powiedział prezydent komunistycznych Chin Xi Jinping w przemówieniu wygłoszonym z okazji 40. rocznicy rozpoczęcia tzw. okresu „reform i otwarcia” w Chinach.

Xi Jinping powiedział, że „Chiny muszą trzymać się ścieżki chińskiego socjalizmu i stale go podtrzymywać i rozwijać”.

– Komunistyczna Partia Chin (…) połączyła podstawowe zasady marksizmu-leninizmu z konkretną praktyką chińskiej rewolucji. (…) Stale promujemy popularyzację marksizmu w Chinach i nieustannie odsłaniamy nową twarz marksizmu. (…) Musimy stosować się do myśli marksizmu-leninizmu – powiedział komunistyczny przywódca.

– Praktyka otwarcia i reform w ostatnich czterdziestu latach pokazała nam, że przewodnictwo Chińskiej Partii Komunistycznej jest podstawową cechą socjalizmu z chińską charakterystyką… wschód, zachód, południe, północ i środek, partia kieruje wszystkim.

Mówiąc o polityce zagranicznej Xi podkreślił, że Chiny pracują na rzecz większego, globalnego dobra. Stwierdził, że Pekin promuje pokój na świecie, broni porządku międzynarodowego i odgrywa wiodącą rolę w walce ze zmianami klimatu.

Rozwój Chin nie może być oddzielony od świata, a dobrobyt świata również potrzebuje Chin – zaznaczył X i przestrzegł inne państwa przed wywieraniem nacisków na Chiny

– Nikt nie może dyktować chińskiemu narodowi, co powinno, a co nie powinno być zrobione – zastrzegł prezydent komunistycznych Chin.

* * *

Biskup z podziemnego kościoła katolickiego w komunistycznych Chinach ustępuje z funkcji. Na jego miejsce wejdzie hierarcha zatwierdzony przez komunistyczny rząd.

Peter Zhuang Jianjian, biskup diecezji Shantou w prowincji Guangdong, przejdzie na emeryturę i zastąpi go Huang Bingzhang, zastępca przewodniczącego Chińskiego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolickiego.

Jak podała chińska gazeta rządowa „Global Times”, Watykan wyraził na to zgodę w zeszłym tygodniu. Formalna nominacja została złożona na ręce Huanga przez delegację, która spotkała się z kilkoma chińskimi biskupami.

Po nominacji nowy biskup powiedział:

Misją jest teraz zjednoczyć katolików w diecezji i zmniejszyć rozbieżności, aby osiągnąć wspólny cel lepszego służenia członkom kościoła.

W zeszłym tygodniu poinformowano o ustąpieniu biskupa Vincenta Guo Xijina, ordynariusza chińskiej diecezji Mindong. Jego miejsce miał zająć komunistyczny biskup Vincent Zhan Silu.

W Chinach jest około 10 milionów katolików. Dotychczas byli podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich to parafie wierne Komunistycznej Partii Chin, czyli należące do tzw. Stowarzyszenia Patriotycznego. Biskupi w tej grupie byli ordynowani przez rząd, bez konsultacji z Watykanem.

Druga grupa to tzw. kościół podziemny, wierny Watykanowi. Biskupów mianował w nim Watykan, a komunistyczne władze ich nie uznawały.

We wrześniu Watykan zawarł porozumienie z rządem komunistycznym. Papież Franciszek uznał siedmiu biskupów mianowanych przez władze komunistycznych Chin. Dwóch nieuznawanych przez chiński rząd biskupów poproszono o przejście na emeryturę.

* * *

Już trzeci Kanadyjczyk zatrzymany w komunistycznych Chinach

Rzeczniczka Global Affairs Canada Maegan Graveline potwierdziła w środę, że ​​trzeci obywatel Kanady został zatrzymany w Chinach, nie podała jednak jego nazwiska ani charakteru sprawy.

Powiedziała jedynie, że „pracownicy konsulatu zapewniają pomoc rodzinie. Ze względu na postanowienia Ustawy o Prywatności nie można ujawnić dalszych informacji.”

Podczas konferencji prasowej w Ottawie premier Kanady Justin Trudeau stwierdził, że aresztowanie Kanadyjczyka nie ma związku z pozostałymi dwoma przypadkami, które miały miejsce po zatrzymaniu dyrektor finansowej Huawei’a, Meng Wanzhou, ponieważ jego przebieg i okoliczności były inne.

* * * * *