Serwis informacyjny

Egipcjanin próbował zgwałcić dwie kobiety. Jest na wolności.

W Namysłowie w woj. opolskim dwie kobiety zgłosiły na policję usiłowanie gwałtu.

Jedna z ofiar relacjonowała, że mężczyzna podszedł do niej,  kiedy szła chodnikiem, złapał ją za rękę i zaczął szarpać. Kobieta wyrwała się i uderzyła go w brzuch. Sprawca podrapał ją w twarz. Kobiecie udało się uciec.

Policjanci zatrzymali podejrzanego, który jest Egipcjaninem i pracuje w lokalu serwującym kebaby. Mężczyzna przyznał się do winy, po przesłuchaniu został zwolniony z aresztu.

Prokurator Anita Dąbrowska-Derda z prokuratury okręgowej w Kluczborku stwierdziła, że nie było podstaw, żeby stosować wobec niego jakiekolwiek środki zapobiegawcze.

* * *

Minister Ziobro współpracuje z komunistami

Jak podała ambasada Chin w Polsce, 24 lipca Liu Guangyuan, ambasador Chin w Polsce, spotkał się ze Zbigniewem Ziobrą w celu wymiany poglądów na temat rozwoju stosunków między Chinami a Polską, zwłaszcza współpracy w dziedzinie sądownictwa.

Ambasador Liu powiedział, że w ostatnich latach stosunki między Chinami i Polską szybko się rozwinęły. Oba kraje kontynuują pogłębianie współpracy w ramach inicjatywy “Pasa i szlaku” oraz “współpracy 16 + 1”.

Jak napisano na stronie ambasady, obie strony coraz bardziej dążą do współpracy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, egzekwowania prawa i bezpieczeństwa. Ambasador wyraził nadzieję, że ministerstwa sprawiedliwości w obu krajach jeszcze bardziej wzmocnią komunikację i współpracę, która przyczyni się do nowych osiągnięć w kompleksowym partnerstwie strategicznym Chiny-Polska i zapewni obu państwom solidną gwarancję budowy “pasa i drogi”.

Minister Ziobro podczas spotkania powiedział, że Polska przywiązuje dużą wagę do rozwijania stosunków z Chinami i pozytywnie ocenia osiągnięcia Chin. Ministerstwo Sprawiedliwości jest gotowe odegrać aktywną rolę we współpracy Polski i Chin w różnych dziedzinach i chce promować odpowiednie ministerstwa, aby wspólnie budować bezpieczny grunt pod inicjatywę “Pana i Szlaku”, a także zapewnić prawną ochronę obywatela.

Trzy lata temu Zbigniew Ziobro krytykował sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy pojechali do Chin. W grudniu 2015 w Radiu Zet minister mówił:

To nie tylko brzydko pachnie. To, moim zdaniem, pachnie prokuraturą. To jest poza kompetencjami Trybunału, żeby jechać do Chin, gdzie jest jedynowładztwo partyjne i są łamane prawa człowieka.

Zapytany, czy sam nigdy nie wyjedzie do Chin i nie spotka się z chińskim ministrem sprawiedliwości powiedział:

Na pewno nie wyjadę na wycieczkę do Chin. Nie widzę powodu, żeby tam jechać. Po drugie trzeba rozróżnić sytuację organu konstytucyjnego, który stoi na straży praw i wolności obywatelskich, jakim jest Trybunał, a normalne relacje międzyrządowe, które są prowadzone, bo taka jest polityka, polityka jest czasami wyborem mniejszego zła, ale to nie są politycy, to są sędziowie, którzy mają stać na straży wartości.

* * *

Rosja rozmieści żandarmerię na Wzgórzach Golan

Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło, że rozmieści osiem posterunków żandarmerii wojskowej na Wzgórzach Golan. Od dziś Rosjanie patrolują ten region.

Siergiej Rudskoj z rosyjskiego resortu obrony powiedział:

Dziś siły pokojowe ONZ w towarzystwie rosyjskich wojskowych przeprowadziły pierwsze patrole od sześciu lat w strefie buforowej. W celu zapobieżenia prowokacjom wobec posterunków ONZ na linii „Bravo” planowane jest utworzenie ośmiu posterunków żandarmerii rosyjskich sił zbrojnych.

Jak powiedział, rosyjska obecność ma być tymczasowa, a po ustabilizowaniu sytuacji posterunki będą przekazane syryjskim siłom rządowym.

Strefa buforowa na Wzgórzach Golan to obszar o długości 80 km i szerokość od pół do 10 km. Przygraniczna strefa leżąca po stronie izraelskiej nazywana jest linią Alfa, zaś po stronie syryjskiej linią Bravo.

Izrael obawia się, że po wyparciu syryjskich rebeliantów z południowo-wschodniej Syrii Assad umożliwi siłom irańskim rozmieszczenie w pobliżu granic Izraela. W zeszłym tygodniu Jerozolima odrzuciła rosyjską ofertę zgodnie, z którą irańskie wojska miałyby stacjonować nie bliżej niż 100 kilometrów od strefy buforowej. Izrael domaga się całkowitego wycofania sił irańskich z Syrii.

* * *

USA nakładają sankcje na Turcję za więzienie pastora

Biały Dom poinformował w środę, że Stany Zjednoczone nałożą sankcje na dwóch tureckich ministrów, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, za przetrzymywanie w areszcie pastora Andrew Brunsona.

Amerykański minister finansów Steven Mnuchin napisał w oświadczeniu:

„Niesprawiedliwe przetrzymywanie pastora Brunsona i stałe prześladowanie go przez tureckie władze jest po prostu nie do zaakceptowania”.

Biały Dom stwierdził, że decyzja była podjęta po wielu bezowocnych rozmowach Donalda Trumpa z Recepem Tayyipem Erdoganem. Turcja nazwała decyzję „wrogą postawą” i „brutalną interwencją w system prawny” oraz zapowiedziała „niezwłoczną, odpowiednią odpowiedź”.

Pastor Brunson jest oskarżany o terroryzm, szpiegostwo i dzielenie Turcji poprzez chrystianizację oraz działanie jako „agent w wojnie niekonwencjonalnej pod maską ewangelicznego pastora”

Pastor jest aresztowany od blisko dwóch lat. W zeszłym tygodniu został wypuszczony z więzienia ale przebywa w areszcie domowym. Turecki sąd odrzucił jego wniosek o uchylenie aresztu domowego. Najbliższe rozprawa w jego procesie ma się odbyć w październiku.

* * *

Brytyjski prawicowy aktywista Tommy Robinson został zwolniony za kaucją, a jego sprawa zostanie ponownie rozpatrzona, po tym, jak odwołał się od wyroku 13 miesięcy więzienia.

Robinson został skazany w maju tego roku za próbę sfilmowania procesu gangu gwałcicieli dzieci w sądzie w Leeds. Materiał filmowy obejrzano 250 000 razy w ciągu kilku godzin od opublikowania na Facebooku. Złożył apelację o unieważnienie wyroku, argumentując, że sędzia w Sądzie Koronnym w Leeds nie przeprowadził procesu prawidłowo.

W środę sąd zgodził się z argumentami Robinsona. Sędzia powiedział, że proces przeprowadzony był w „trudnych i nietypowych okolicznościach”, i orzekł, że sędzia w Leeds „nie miał racji działając szybko i z pogardą”. Dodał, że rozprawa powinna zostać odroczona.

* * *

25% mieszkańców Niemiec to migranci

Według danych z 2017 r. niemal jedna czwarta mieszkańców Niemiec ma zagraniczne korzenie. Jak pokazują statystyki rządowe, stanowi to wzrost o 4,4 procent w stosunku do roku 2016 r. Dane opublikowane w środę przez federalne biuro statystyczne pokazują, że około 19,3 mln mieszkańców Niemiec ma obce pochodzenie. Rozumie się przez to osoby, które urodziły się bez niemieckiego obywatelstwa lub nie miał go w chwili narodzin przynajmniej jeden z ich rodziców.

Petra Bendel, politolog z Erlangen University, powiedziała, że ​​migracja z wewnątrz UE jest główną siłą napędową wzrostu gospodarczego. Największą część przybyszów stanowią uchodźcy.

– Niemcy potrzebują imigrantów ze względu na zachodzące zmiany demograficzne – stwierdziła.

Spośród 19,3 miliona osób ze środowisk migracyjnych, 14 procent ma korzenie w Turcji, a następnie 11 procent w Polsce i 7 procent w Rosji.

* * *

Kościoły w komunistycznych Chinach stają się coraz bardziej ostrożne w przyjmowaniu osób w swoje szeregi. Po zaostrzeniu prawa religijnego komunistyczne władze podejmują bardziej zdecydowane kroki. Między innymi wysyłają do kościołów swoich szpiegów.

Na przykład w Guangzhou (głang dżoł), stolicy prowincji Guangdong (głang dung), jak podaje źródło organizacji World Watch Monitor, władze „próbują wzbudzić zamieszanie w większych, bardziej wpływowych kościołach, aby zobaczyć, jak zareagują”.

W rezultacie „kościoły stały się bardziej ostrożne w tym, kogo wpuszczają”, podało źródło. „Nowo przybyli są najpierw przesłuchiwani przez pastorów.”

Rząd jest szczególnie nastawiony na ataki na kościoły o „szerokim zasięgu”, które mają  kontakty z zagranicą, przyciągają tłumy ludzi i są bardzo aktywne.

Celem są kościoły, które organizują spotkania w budynkach komercyjnych – podał anonimowy chrześcijanin. – Władze zamykają te miejsca, właściciele wypowiadają umowy najmu. Dlatego te lokalne kościoły są zmuszone do powrotu do spotkań domowych.

Wiele kościołów w Chinach zmuszanych jest do rejestracji, co robią niechętnie, ponieważ obawiają się, że rząd użyje dostarczonych informacji, aby je kontrolować. Pewna chrześcijanka z Guangzhou powiedziała World Watch Monitor, że obecnie naprzemiennie uczęszcza na spotkania do dwóch różnych kościołów, aby utrudnić rządowi śledzenie jej.

* * *

Papież Franciszek zmienił doktrynę o karze śmierci.

Dziś na stronie internetowej Watykanu pojawił się tekst nowego zapisu w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Zmieniono punkt 2267 dotyczący kary śmierci. Do tej pory katechizm dopuszczał karę śmierci . Zapis w katechizmie głosił:  “Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem”.

Po zmianie punkt 2267 głosi:

„Wymierzanie kary śmierci, dokonywane przez prawowitą władzę, po sprawiedliwym procesie, przez długi czas było uważane za adekwatną do ciężaru odpowiedź na niektóre przestępstwa i dopuszczalny, choć krańcowy, środek ochrony dobra wspólnego.

Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo. Ponadto, zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win.

Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że “kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie.”

Papież Franciszek twierdzi, że obecnie przypadki, w których kara śmierci jest jedyną metodą ochrony przed agresorem są “bardzo rzadkie, jeśli nie praktycznie nieistniejące”.

Więcej o zmianie papieża Franciszka w nauce kościoła w jutrzejszym programie o 13:00.

* * *

https://vimeo.com/282878489