PiS wycofuje się z zakazu hodowli zwierząt futerkowych.
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że wycofa z projektu ustawy o ochronie zwierząt zakaz hodowli zwierząt na futra. Zastrzegł jednak, że całego projektu nie wycofa. Dziś w Polskim Radiu mówił:
– Nie wycofuję ustawy z Sejmu, bo zawiera ona szereg elementów bardzo pozytywnych: utrzymanie zwierząt, sprawdzenie, co się dzieje w schroniskach, na które idą wielkie pieniądze, odpowiedzialność gmin za zwierzęta bezdomne i jakość utrzymania i warunków dla tych zwierząt. Od tych kwestii nie odstąpię i będę obrońców zwierząt bardzo wspierał. […] Utrzymujemy w Polsce hodowlę zwierząt futerkowych, ale bardzo ostro zaostrzę kryteria kontroli ferm. Łajdak, lump, który źle traktuje zwierzęta, nie będzie mógł ich dalej hodować.
* * *
Plan dla wsi
Premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski ogłosili Plan dla wsi.
Podstawowe założenia planu to utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, regulacja cen, walka ze skutkami klęsk żywiołowych i zwiększenie sprzedaży płodów rolnych na rynkach lokalnych.
– Ochrona w sytuacji, gdy wystąpią klęski żywiołowe, tak jak w tym roku klęska suszy. Wsparcie w przypadku organizacji rynku, kiedy tak jak w tym roku dała się we znaki kwestia nadurodzaju, nadpodaży np. owoców miękkich. Trzeci komponent to rozwój w oparciu o zaawansowane sprzęty, materiały i technologie, tak by polskie rolnictwo było jednym z najbardziej efektywnych na świecie. Na tym nam najbardziej zależy – zapowiedział szef rządu.
– Chcemy zaproponować kontrakty w poszczególnych okresach roku, odpowiednio wcześnie w procesie wegetacyjnym, tak żeby rolnicy mieli względną przewidywalność, jeśli chodzi o ceny odbioru i skupu ich produktów rolnych. To jest niezwykle ważne – podkreślił premier Morawiecki.
Minister Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że dzisiejsze kłopoty rolników na rynku wynikają z pozbycia się przez państwo w latach 90. zakładów przetwórczych.
Dlatego też na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, Elewarru, rynków hurtowych i spółek skarbu państwa powstanie Narodowy Holding Spożywczy.
– Nie ma powrotu do komunizmu, ale państwo nie może być pozbawione jakiegokolwiek wpływu na to, co się dzieje na rynku – podkreślił minister.
Planowane jest także zwiększenie możliwości zwrotu akcyzy od paliwa wykorzystywanego przez rolników. Minister zapowiedział również przywrócenie radców rolnych w kluczowych dla polskiego rolnictwa ambasadach.
* * *
Nie będzie reaktywacji kopalni Krupiński. Na jej miejscu powstanie elektrownia i zakłady produkcji autobusów i wagonów.
Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentowała dziś plan tzw. rewitalizacji kopalni węgla kamiennego Krupiński w Suszcu.
Największą inwestycją ma być podziemna elektrownia szczytowo-pompowa. Firma Tauron podpisała już list intencyjny w sprawie jej budowy. Koszt budowy to 700 milionów złotych.
Ponadto, na teren po Krupińskim przeniesiona będzie część produkcji Jastrzębskich Zakładów Remontowych. Inne planowane inwestycje to: budowa zakładów remontowych PKP Cargo, a w późniejszym czasie również zakładu produkcji wagonów towarowych i przebudowywania lokomotyw spalinowych na napęd wodorowy, a także fabryka ogniw wodorowych oraz włókien węglowych.
Do Suszca ma być też przeniesiona produkcja autobusów elektrycznych oraz napędzanych wodorem z Lublina. Będzie też zbudowane osiedle mieszkaniowe w ramach programu Mieszkanie Plus.
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski mówił o ewentualnej reaktywacji kopalni przez brytyjską firmę Tamar Resources.
– Czy mamy powstrzymać te wszystkie projekty rewitalizacyjne, bo pojawił się wątpliwy inwestor? Gdzie ten inwestor był w 2016 roku? A skoro ma pewność, że chce wznowienia pracy kopalni Krupiński, po co mu sześć czy dziewięć miesięcy badania przedsiębiorstwa? […] Pokażmy raczej, że możemy zagospodarować tereny pogórnicze.
* * *
Unia przeciwko Węgrom
Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Węgrom do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z nieprzestrzeganiem przez Węgry europejskich przepisów dotyczących przyjmowania imigrantów.
Komisja wysłała dziś również formalne pismo w związku z przepisami węgierskimi nazywanymi programem „Stop Soros”, które penalizują działania wspierające przyjmowanie nielegalnych imigrantów i wprowadzają utrudnienia dla wnioskujących o azyl. Według tych przepisów od czerwca br. karana jest np. pomoc w uzyskaniu statusu uchodźcy komuś, kto nie jest narażony na niebezpieczeństwo prześladowań w swoim kraju lub w kraju, w którym przebywał.
* * *
Trump do Erdogana: uwolnij pastora
Prezydent USA Donald Trump wezwał dzisiaj na Twitterze prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, aby ten uwolnił amerykańskiego pastora, który jest więziony w Turcji od października 2016 roku.
Prezydent Stanów Zjednoczonych napisał na Twitterze:
– To całkowita hańba, że Turcja nie wypuszcza z więzienia szanowanego amerykańskiego pastora, Andrew Brunsona. On już zbyt długo jest zakładnikiem. Erdogan powinien zrobić coś, by uwolnić tego wspaniałego chrześcijanina, męża i ojca. On nie zrobił nic złego, a jego rodzina go potrzebuje!
Amerykański pastor jest oskarżony o terroryzm i szpiegostwo. Grozi mu nawet 35 lat więzienia. Brunson zaprzeczył zarzutom, nazywając ich „haniebnymi i obrzydliwymi”.
* * *
W.Brytania: Policja zna tożsamość zamachowców, którzy użyli nowiczoka
Brytyjskie media podały, że policja zna tożsamość osób, które stoją za atakiem na byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę.
Po przeanalizowaniu monitoringu i porównaniu nagrań z wizerunkami osób, które wjechały do Wielkiej Brytanii niedługo przed atakiem policja uważa, że zaangażowanych w atak na Skripalów było kilku Rosjan.
– Śledczy są pewni, że podejrzani to Rosjanie – powiedziała osoba związana ze śledztwem
* * *
Chiny będą przewodzić grupie tworzącej standardy chipowania rzeczy
Jak podaje oficjalna gazeta Ministerstwa Nauki i Technologii Chin, dziennik „Science and Technology Daily”, Chiny będą przewodzić międzynarodowej grupie badawczej, która zajmie się standaryzacją Internetu Rzeczy (IR) i technologią blockchain. Internet Rzeczy to idea, w której każde urządzenie, a także zwierzęta i ludzie mają unikatowe identyfikatory, dzięki którym mają możliwość przesyłania między sobą danych poprzez wykorzystanie sieci Internet. Blockchain to natomiast łańcuch bloków danych umożliwiający realizowanie anonimowych transakcji w Internecie.
Decyzja o powstaniu grupy badawczej podjęta została wspólnie przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną oraz Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną.
Jak napisano w rządowej gazecie, stworzenie tej grupy oznacza, że zdanie Chin na temat technologii jest coraz silniejsze:
– To ma wielkie znaczenie dla powiązanych przemysłów chińskich, aby poprowadzić globalny rozwój.
Międzynarodowa grupa badawcza, której przewodniczy neurolog dr Shen Jie, będzie budować mechanizmy promujące międzynarodową standaryzację technologii IR i blockchain. Jej członkami będą eksperci z ponad dziesięciu krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.
Na początku tego tygodnia zastępca dyrektora chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych zachęcił ten kraj do zjednoczenia sił w celu wspierania blockchainu jako „podstawowej” technologii dla nowej cyfrowej gospodarki.
Wczoraj prof. Zygmunt Vetulani z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu wskazał w wypowiedzi dla PAP na zagrożenia, jakie niesie ze sobą chipowanie ludzi.
Naukowiec zauważa, że chipy umieszczone w naszym ciele będą nie tylko monitorowały nasz stan psychofizyczny, ale również na niego wpływały.
– Jeżeli każdy człowiek będzie w odpowiedni sposób zachipowany i jego system nerwowy czy wręcz jego umysł zostanie włączony w jakąś globalną sieć, to można sobie wyobrazić, że prędzej czy później ktoś zechce przejąć nad nim kontrolę – uważa naukowiec. Jak dodał, w ten sposób będzie można uzyskać dostęp do bezpośredniej władzy nad jednostkami i całymi społeczeństwami.
* * *
Chińskie państwo będzie mieć dostęp do danych na iCloud
China Telecom, firma telekomunikacyjna zarządzana przez rząd chiński, ogłosiła we wtorek, że będzie miała dostęp do plików w iCloud Apple, wirtualnej chmurze, w której użytkownicy przechowują dane. Telecom przejął dostęp od firmy Guizhou Big Data, który sprawował kontrolę nad iCloud Apple od lutego.
– Po przekazaniu iCloud lokalnym firmom bez wystarczających zabezpieczeń, chińskie władze mają potencjalnie nieograniczony dostęp do danych wszystkich chińskich klientów – powiedział Nicholas Bequelin, dyrektor ds. Azji Wschodniej w Amnesty International.
Według oficjalnych doniesień chińska firma będzie monitorować tylko dane chińskich użytkowników. Zmiana została przyjęta bardzo krytycznie przez użytkowników Weibo, na którym pojawiły się komentarze typu: „Oni znowu ukradną moją prywatność” czy „Cenzura przyspieszy o 100%”.
* * * * *