Serwis informacyjny

Polak zamordowany w Niemczech.

W niedzielę rano w Neumünster w północnych Niemczech dwudziestoletni Polak został zaatakowany ostrym narzędziem. Napastnik zadał mu kilka ciosów, po czym zbiegł. Policja stwierdziła, że wcześniej między mężczyznami doszło do szarpaniny.

Polak zmarł w szpitalu.

Jak podają niemieckie media, Polak pracował jako kafelkarz. Zarobione pieniądze wysyłał matce, która opiekuje się jego niepełnosprawnym ośmioletnim bratem.

Policja poinformowała, że poszukuje mężczyzny o karnacji południowca. Zabójca ma około trzydziestu lat, około 180 cm wzrostu, sportową sylwetkę. W chwili napaści miał kilkudniowy zarost i miał na sobie szarą kurtkę z kapturem.

* * *

Wczoraj marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień spotkał się z ambasadorem komunistycznych Chin Liu Guangyuanem.

Podczas spotkania omówiono plany współpracy województwa łódzkiego z chińską  prowincją Syczuan. Omówiono także program wizyty łódzkiej delegacji w tym przedstawicieli Uniwersytetu Łódzkiego w Chinach. Wizyta rozpoczyna się dzisiaj.

W czasie wizyty mają być prowadzone rozmowy o połączeniu kolejowym Łodzi i Syczuanu i rola Łodzi jako punktu przeładunkowego na Nowym Jedwabnym Szlaku. Będą też omówione kwestie współpracy kulturalnej i akademickiej.

Podpisane będą trzy umowy o współpracy dotyczącej organizacji Dni Syczuanu w województwie łódzkim, współpracy między Filharmonią Łódzką a Orkiestrą Syczuanu oraz współpracy gospodarczej województwa łódzkiego z chińską prowincją.

* * *

Rząd Węgierski pozwie Parlament Europejski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – oświadczył Gergely Gulyas, szef kancelarii węgierskiego premiera Viktora Orbana.

Chodzi o zgodę PE na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Rząd węgierski zwraca uwagę, że wyniki głosowania ustalono niezgodnie z prawem, ponieważ nie wzięto pod uwagę głosów wstrzymujących się i tylko dzięki temu osiągnięto wymagany próg 2/3 głosów.

* * *

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił nałożenie kolejnych ceł na produkty z komunistycznych Chin. Od 24 września nowymi taryfami w wysokości 10 procent będą objęte towary o wartości importu około 200 miliardów dolarów. Na liście znajduje się blisko 6000 rodzajów produktów. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia między Chinami i USA, to 1 stycznia cła wzrosną do 25 procent.

Chiny w odpowiedzi ogłosiły wprowadzenie ceł w wysokości 5-10 proc. na amerykańskie towary o wartości importu około 60 mld dolarów rocznie.

* * *

Rosja i Turcja uzgodniły utworzenie strefy zdemilitaryzowanej w prowincji Idlib w Turcji. Idlib jest ostatnią prowincją kontrolowaną przez przeciwników Baszara al-Assada.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosili po spotkaniu w Soczi, że strefa ma zostać utworzona do 15 października. Będą ją patrolować siły tureckie i rosyjskie.

* * *

Syryjczycy zestrzelili rosyjski samolot

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że syryjska obrona lotnicza zestrzeliła rosyjski samolot wojskowy Ił-20. Na pokładzie znajdowało się 15 rosyjskich wojskowych. Wszyscy zginęli.

Rosjanie obwiniają za to zdarzenie Izrael. Twierdzą, że izraelskie F-16, które atakowały syryjskie obiekty w okolicy Latakii użyły rosyjskiego samolotu jako osłony, przez co naraziły go na ostrzał syryjskich baterii przeciwlotniczych S-200.

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow stwierdził, że Izrael uprzedził Rosjan o swojej akcji na minutę przed rozpoczęciem ostrzału, a to nie wystarczyło na wyprowadzenie rosyjskiego samolotu z rejonu zagrożenia.

Oceniamy prowokacyjne działania Izraela jako wrogie – powiedział Konaszenkow. Uprzedził, że Rosja „pozostawia sobie prawo do adekwatnych działań w odpowiedzi”.

Rzecznik armii Izraela napisał na Twitterze, że według wstępnych ustaleń zniszczenie rosyjskiego samolotu było skutkiem szerokiego, niecelnego ostrzału syryjskiej obrony przeciwlotniczej, kiedy syryjska armia wystrzeliła rakiety, które trafiły samolot rosyjski, maszyny izraelskie były już w izraelskiej przestrzeni powietrznej, a w trakcie ataku sił izraelskich na cele w Latakii rosyjski samolot znajdował się poza strefą operacji.

Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował zdarzenie po spotkaniu z premierem Węgier Wiktorem Orbanem.  Stwierdził, że zestrzelenie rosyjskiego samolotu było spowodowane “serią nieszczęśliwych i przypadkowych zdarzeń”

* * *

Prezydent komunistycznej Kuby Miguel Díaz-Canel zadeklarował poparcie dla małżeństw homoseksualnych. W rozmowie z telewizją Telesur stwierdził, że popiera uznanie “małżeństwa między ludźmi bez żadnych ograniczeń”. Powiedział, że byłaby to “forma eliminacji wszelkiego rodzaju dyskryminacji w społeczeństwie”.

Obecnie konstytucja komunistycznej Kuby definiuje małżeństwo jako związek między “mężczyzną a kobietą”.

* * * * *