Serwis informacyjny

ABW zatrzymało rosyjską agentkę wpływu

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że dziś na wniosek Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego została zatrzymana w celu wydalenia z Polski Jekaterina C., obywatelka Federacji Rosyjskiej, przebywająca w Polsce od 2013 roku. Kobieta zostanie wydalona z Polski w najbliższym czasie. Dodatkowo cztery osoby objęto pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium RP. Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że osoby te brały udział w działaniach hybrydowych wymierzonych w Polskę.

Wszystkie pięć osób podejmowało usilne próby konsolidacji środowisk prorosyjskich w Polsce wokół dwóch celów działań hybrydowych realizowanych przeciwko Polsce, tj. podsycania animozji polsko-ukraińskich oraz kwestionowania i podważania polskiej polityki historycznej i zastępowania jej narracją rosyjską.

ABW realizuje równoległe działania wobec obywateli RP współpracujących z wyżej wymienionymi cudzoziemcami w rosyjskiej wojnie informacyjnej przeciwko Polsce.

Informacje ABW wskazują, że Rosja nie tylko inspiruje obywateli polskich do podejmowania działań przeciwko Polsce, ale też finansuje te działania.

* * *

Terroryści przyznali, że atakowali granicę Izraela

Salah Bardawil, przedstawiciel terrorystycznej organizacji Hamas, przyznał, że większość osób zabitych w poniedziałek w Strefie Gazy było członkami Hamasu.

Bardawil mówił w telewizji Baladna:
W ostatnich starciach 62 osoby zostały męczennikami. Pięćdziesiąt z nich było z Hamasu.

Rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus stwierdził, że jest to dowód na to, co wielu próbowało ignorować: Hamas stoi za tymi zamieszkami i określanie zamieszek mianem „pokojowych protestów” nie może być zgodne z prawdą.

Izraelska armia informowała, że większość zabitych podczas zamieszek na granicy Strefy Gazy i Izraela należała do organizacji terrorystycznej Hamas. Część natomiast do Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.

* * *

Ponad trzy tysiące osób w Szwecji ma już wszczepiony pod skórę mikroczip. Główną motywacją do umieszczania w ciele elektronicznych implantów jest wygoda.

Urządzenia mogą zastąpić karty dostępu, klucze, piny i hasła. Dzięki chipom można logować się do systemu w pracy, otwierać zamki, opłacać przejazdy kolejowe.

Organizuje się nawet implant-party, podczas których każdy chętny może poddać się zabiegowi.

Kolejne firmy zachęcają pracowników do używania tej technologii w pracy. Niedawno czipy wszczepiono pracownikom jednego z biur podróży w Sztokholmie.

* * *

USA szykują nowe sankcje na Rosję

Prezydent Donald Trump oddelegował wczoraj sekretarzowi stanu Mike’owi Pompeo przygotowanie nowych sankcji wobec Rosji w związku z naruszeniem traktatu o likwidacji pocisków nuklearnych średniego zasięgu.

Amerykanie chcą objąć sankcjami osoby odpowiedzialne za to, że Rosja nie przestrzega traktatu i wciąż wykorzystuje pociski rakietowe średniego zasięgu z głowicami jądrowymi.

Tymczasem Włochy chcą wycofać sankcje nałożone na Rosję

Wczoraj opublikowano projekt dokumentu programowego przyszłego rządu, który planują stworzyć Liga Północna i Ruch Pięciu Gwiazd.

W dokumencie zapisano m.in.:

Za korzystne uważa się natychmiastowe zniesienie sankcji nałożonych na Rosję, tak by przywrócić jej rolę jako strategicznego rozmówcę w celu rozwiązania kryzysów regionalnych.

Przedstawiciele obu partii uważają, że Rosja nie jest zagrożeniem, ale potencjalnym partnerem dla NATO i UE.

* * *

Amerykański pastor więziony w Turcji nie może się bronić

Andrew Brunson, pastor amerykański, przebywa w więzieniu w Turcji od października 2016 r. Główne zarzuty pod jego adresem to nieposłuszeństwo wobec rządu tureckiego, a także… ewangelizacja. W Turcji publicznie służył jako pastor Kościoła Zmartwychwstania w Izmirze, niewielkiego zboru protestanckiego złożonego z około 25 osób.

W tym miesiącu sąd utrudnił pracę obrońcy pastora: zgodził się na 11-godzinne przesłuchanie siedmiu świadków prokuratora, składających zeznania przeciw pastorowi. Dwóch z nich było więźniami, a tylko jeden z nich kiedykolwiek spotkał się z pastorem. Sąd za nieistotny uznał fakt, że jeden z tych mężczyzn został skazany za 14 oszustw.

Jednakże, gdy turecki prawnik pastora przedłożył swoją listę świadków, sędzia oświadczył, że każdy, kto był podejrzany, nie może zeznawać. Zlekceważył też pozostałych świadków, twierdząc, że nie mieliby nic istotnego do powiedzenia.

Pastor Brunson jednak się nie poddaje. Zza krat nadal głosi Jezusa. W swoich notatkach napisał:

Niech będzie jasne, że jestem w więzieniu, nie za to, że zrobiłem coś złego, ale z powodu tego, kim jestem – chrześcijańskim pastorem. Rozpaczliwie tęsknię za żoną i dziećmi. Wierzę jednak, że zaszczytem jest cierpieć dla Jezusa Chrystusa, jak wielu cierpiało przede mną.

* * * * *