SERWIS INFORMACYJNY, 17 grudnia 2018 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

Nie żyje Polak postrzelony w zamachu w Strasburgu. 35-letni dziennikarz, Bartosz Niedzielski, zmarł w niedzielę wieczorem.

Na miejscu zdarzenia był z innym dziennikarzem – Włochem Antonio Megalizzim. Obaj próbowali powstrzymać zamachowca, rzucając się na niego z gołymi rękami. Udało im się powstrzymywać go na tyle długo, że zamknięto drzwi do klubu, do którego próbował wejść islamski terrorysta Cherif Chekatt.

Bartosz Niedzielski uratował życie wielu ludzi znajdujących się w lokalu. Został postrzelony w głowę. Zmarł w szpitalu.

Wcześniej, w piątek zmarł jego przyjaciel – włoski dziennikarz Antonio Megalizzi – który również został postrzelony przez terrorystę.

Pastor Paweł Chojecki skomentował sprawę:

Andrzej Turczyn szeroko opisał aspekt bezbronności praktycznie wszystkich obywateli państw europejskich. Tu akurat Polak rzucił się z gołymi rękami. Andrzej ładnie to napisał na Twitterze, że gdyby miał broń, to byłby trup tego zamachowca. I tyle. Przyjechałaby karetka, zawiozła do kostnicy i skończyłaby się sprawa. A tak wielu niewinnych ludzi ucierpiało. Faktem jest, że Polak uratował ludzi w tym klubie.

* * *

Rekordowa podwyżka składek na ZUS

W przyszłym roku przedsiębiorcy będą płacić o 100 złotych wyższą składkę na ZUS.

Podstawowe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców zostaną podniesione o 7,3 procent, czyli o blisko 66 złotych. Składkę wylicza się na podstawie rządowej prognozy przeciętnego wynagrodzenia. Rząd premiera Morawieckiego umieścił w prognozach duży wzrost płac, stąd wysoka składka.

Do podstawowych składek trzeba doliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, która obecnie wynosi 320 złotych, a jej przyszłoroczną wysokość poznamy w styczniu. Prawdopodobnie wzrośnie o około 30 złotych.

To oznacza rekordowo wysoki wzrost składek ZUS, w sumie o około 100 zł. Każdy przedsiębiorca będzie musiał oddać ZUS-owi ponad 1300 zł co miesiąc.

* * *

Powstaje armia Kosowa

Rząd Kosowa przekształci Kosowskie Siły Bezpieczeństwa w pełnoprawne siły zbrojne.

Parlament przegłosował szereg ustaw umożliwiających powstanie kosowskiego wojska. Przepisy poparło ponad 100 ze 120  głosujących deputowanych. Serbska mniejszość zbojkotowała głosowanie.

Kosowska armia będzie liczyła 5 tysięcy czynnych żołnierzy, a 3 tysiące osób będzie w rezerwie. W ciągu trzech lat Kosowo ma wydać  300 milionów euro na sprzęt i szkolenia.

Aleksandar Vucić, prezydent Serbii, powiedział, że decyzja Kosowa „zagraża przetrwaniu serbskiego narodu w Kosowie i Metochii oraz bezpieczeństwu Serbii, a także pokojowi i stabilności w regionie”.

* * *

Ukraina oskarża Rosję o atak hakerski

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w piątek, że rosyjscy hakerzy uzyskali dostęp do około 100 ukraińskich instytucji państwowych i wojskowych w obwodzie lwowskim. Hakerzy zainstalowali na komputerach oprogramowanie umożliwiające zdalne kopiowanie danych.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy stwierdziła, że złośliwe programy są rozprowadzane i aktualizowane z serwerów znajdujących się w Rosji, a atak może zagrażać bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy.

* * *

Irlandia wprowadza aborcję na życzenie

Parlament irlandzki przegłosował ustawę o aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży. Dokument trafił do prezydenta.

Ustawa jest wynikiem przeprowadzonego w maju br. referendum, w którym ponad 66% głosujących opowiedziało się za poszerzeniem prawa do aborcji.

W projekcie zapisana jest też możliwość dokonania aborcji, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki. Ciąża będzie mogła być przerwana również wtedy, gdy lekarz stwierdzi u dziecka poważną chorobę lub stwierdzi, że dziecko nie przeżyje pierwszego miesiąca od urodzenia.

Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział:

To historyczny moment dla irlandzkich kobiet. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli taką decyzję.

* * *

W Niemczech będą trzy płcie

Bundestag przyjął w ubiegły czwartek ustawę uznającą „trzecią płeć”. Ma być ona wpisywana do księgi stanu cywilnego jako „divers”, czyli „różny”.

Ustawa jest efektem decyzji niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego z 2017 r., który uznał, że dotychczasowe przepisy naruszają prawo do ochrony własnej osobowości. Władze dostały czas do końca roku na decyzję, czy wprowadzą w dokumentach trzecią tożsamość płciową czy całkowicie zrezygnują z określania płci w księdze stanu cywilnego.

Ustawy nie akceptuje niemiecki związek lesbijek i gejów, który uznał, że jest w niej uwzględniony tylko aspekt fizyczny, a pomija się sferę społeczną i psychiczną.

* * *

Współpracownik papieża Franciszka został uznany winnym pedofilii

Sąd w Australii uznał, że kardynał George Pell jest winny molestowania dwóch chłopców w latach 90-tych, kiedy był arcybiskupem Melbourne.

George Pell został w 2014 roku mianowany przez Franciszka na Prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, czyli watykańskiego ministra finansów – od 2017 przebywał na urlopie z powodu toczącego się procesu.

Był też członkiem Rady Kardynałów, z której papież usunął go zaraz po ogłoszeniu wyroku.

* * *

Coraz mniej katolików w Hiszpanii

Centrum Badań Socjologicznych w Madrycie podaje, że obecnie w Hiszpanii żyje rekordowo mało katolików. Stanowią oni obecnie 66% populacji Hiszpanii. Osiem lat temu było to 74%.

Ponad połowa osób deklarujących się w badaniu jako katolicy przyznało, że wcale nie chodzi do kościoła oprócz ślubów i pogrzebów. 13% hiszpańskich katolików chodzi do kościoła co tydzień. Częściej robi to tylko 2% Hiszpanów deklarujących się jako katolicy.

* * * * *