Serwis informacyjny

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zdymisjonował wiceministra inwestycji i rozwoju Pawła Chorążego.

Morawiecki powiedział podczas spotkania w Olkuszu: Pan minister zdecydowanie zagalopował się w niektórych swoich wypowiedziach i to tyle, co mogę powiedzieć, bo to tematyka bardzo ważna.

Minister Chorąży wyjawił w sierpniu plany rządu co do ściągania imigrantów zarobkowych.

Na spotkaniu Klubu Jagiellońskiego w Warszawie stwierdził, że Polska powinna ściągać imigrantów zarobkowych ze Wschodu.

Powiedział, że w rządzie panuje konsensus co do tego, że musimy ściągać więcej osób z zewnątrz, toczy się tylko dyskusja co do szczegółów, jak na przykład z których konkretnie krajów przyjmować imigrantów.

Jako rozważane państwa, z których Polska miałaby przyjmować więcej osób minister wymienił m.in.: Ukrainę, Białoruś, Gruzję, Armenię, Wietnam, Indie, Filipiny, Uzbekistan i Kazachstan. Zaznaczył, że w ostatnim czasie bardzo szybko rośnie liczba pozwoleń na pracę w Polsce dla obywateli Uzbekistanu.

Wiceminister rozwoju stwierdził też, że rząd będzie pracować nad kolejnymi udogodnieniami dla pracowników z zagranicy, jak na przykład łatwy dostęp do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, kursy językowe, przygotowanie kulturowe. Planowane są także dalsze ułatwienia w łączeniu rodzin i osiedlaniu się na stałe.

* * *

Rada miasta Jersey City zdecydowała o przeprowadzeniu referendum w sprawie umiejscowienia pomnika katyńskiego.

W czerwcu rada zatwierdziła przeniesienie pomnika, jednak mieszkańcy Jersey zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby rada zajęła się sprawą ponownie. Ruchowi obrońców pomnika przewodził mecenas Sławomir Platta.

Referendum odbędzie się prawdopodobnie w grudniu lub w styczniu. Decyzja podjęta przez głosujących będzie wiążąca przez co najmniej trzy lata.

* * *

Dalajlama – duchowy przywódca okupowanego przez komunistyczne Chiny Tybetu stwierdził, że uchodźcy powinni wrócić z Europy do swoich krajów.

Podczas konferencji w szwedzkim Malmo powiedział, że Europa powinna pomagać uchodźcom, których życie jest naprawdę zagrożone, powinna ich przyjmować, i kształcić, ale docelowo powinni wrócić do swoich krajów.

Uważam, że Europa należy do Europejczyków – powiedział Dalajlama i dodał, że uchodźcy powinni wrócić do swoich krajów, aby je odbudować.

* * *

Stany Zjednoczone wydobywają najwięcej ropy naftowej na świecie.

Wstępne szacunki Departamentu Energii USA wskazują, że Stany Zjednoczone wyprzedziły dotychczasowych liderów w wydobyciu ropy – Rosję i Arabię Saudyjską. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy do 1973 roku.

Z prognoz amerykańskich wynika, że USA utrzymają pierwsze miejsce także w przyszłym roku.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat Amerykanie zwiększyli wydobycie ropy ponad dwukrotnie. Przyczyniły się do tego odkrycia nowych złóż łupkowych i opracowanie nowych metod wydobycia, dzięki czemu koszty produkcji ropy znacząco spadły. Ponadto Kongres uchylił trzy lata temu zakaz eksportu ropy ze Stanów Zjednoczonych.

* * *

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu poinformowało w czwartek, że z „różnych źródeł” uzyskało informacje, że porozumienie między Watykanem a komunistycznymi Chinami dotyczące „spraw religijnych” najprawdopodobniej zostanie podpisane we wrześniu lub październiku.

Rzecznik tajwańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Andrew Lee, powiedział, że rząd „nie lekceważy” żadnej umowy między Chinami a Watykanem, ale nie sądzi, by miała ona wpłynąć na polityczną relację:

Sądzę, że porozumienie w sprawie religii dotyczy kwestii współpracy i wymiany religijnej i nie będzie wiązało się z problemami w stosunkach dyplomatycznych.

* * *

Jezuita nagrodzony przez muzułmanów

Uniwersytet muzułmański w Indiach przyznał niemieckiemu teologowi jezuickiemu Christianowi W. Trollowi nagrodę im. Sira Syeda, indyjskiego filozofa muzułmańskiego. Nagroda jest uznaniem dla osiągnięć Trolla w dziedzinie badań islamskich i dla jego wkładu w rozwój dialogu islamsko-chrześcijańskiego.

Nagroda będzie przyznana 17 października podczas uroczystości zorganizowanej przez działający na uczelni Wydział Studiów Koranicznych.

Prof. Troll zapewnił w notatce wysłanej do watykańskiej agencji FIDES, że jest „bardzo zaszczycony” wyróżnieniem. Zaznaczył, że w swojej działalności inspirował się patronem nagrody, który był “wielkim przywódcą swego ludu i uczynił wiele dla wspierania poszanowania drugiego człowieka, głębokiego zrozumienia i solidarności ponad ścisłymi granicami podziałów wyznaniowych”.

* * *

Trzy amerykańskie organizacje proaborcyjne rozpoczęły we wtorek kampanię wzywającą nastolatki i młode kobiety, które dokonały aborcji, aby wypowiadały się na ten temat i odrzuciły „kulturę stygmatyzacji”.

Kampania “Youth Testify” (Młodzi wyznają) jest sponsorowana przez organizacje Advocates for Youth, National Network of Abortion Funds i 1 in 3 Campaign. Na stronie programu czytamy, że sponsorzy mają nadzieję wpłynąć na zmianę narracji wokół aborcji wśród nastolatek i młodych kobiet przez podanie przykładu 12 kobiet w wieku 17-24 lat, które dokonały aborcji.

Na oficjalnej stronie programu czytamy:

„Młodzi ludzie muszą mieć prawo głosu w dyskusji na temat ciała, reprodukcji i dostępu do aborcji, ponieważ młodzi ludzie, tak jak każdy z nas, są w stanie podejmować decyzje, które uważają za najlepsze dla nich.”

Program odrzuca zaangażowanie rodziców w podjęcie przez młodą kobietę decyzji o aborcji.

Bracey Sherman, dyrektor do spraw publicznych w National Network of Abortion Funds, powiedział:

– Ważne jest, aby młodzi ludzie mieli możliwość wypowiadania się przeciwko niebezpieczeństwom związanym z ustawami dopuszczającymi zaangażowanie rodziców, a także przeciwko ograniczaniu im dostępu do aborcji, w szczególności w połączeniu z innymi barierami, np. finansowymi i logistycznymi.

Jedna z uczestniczek programu, 18-letnia Lucy z Dallas, powiedziała, że ​​chce, by „wszyscy młodzi ludzie” wiedzieli, że „aborcja jest naszym prawem” i że „nikt nie powinien nam mówić, jak powinniśmy myśleć o naszych własnych ciałach”.

* * * * *