Serwis informacyjny

Bogdan Czajkowski oddał order prezydentowi Dudzie

Przywódca strajków na Politechnice Warszawskiej w marcu ‘68 odesłał prezydentowi Andrzejowi Dudzie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany mu przez Lecha Kaczyńskiego.

Były opozycjonista zrobił to w proteście dla przyznania takiego samego odznaczenia współpracownikowi SB, Zbigniewowi Niemczyckiemu, jednemu z najbogatszych biznesmenów w Polsce.

Niemczycki dostał order od Bronisława Komorowskiego w 2015 roku. Czajkowski apelował wielokrotnie o odebranie Niemczyckiemu orderu. Ponieważ prezydent Duda tego nie zrobił, Czajkowski postanowił zwrócić swój order.

Donosił także na mnie, podczas wieloletniego rozpracowania operacyjnego, któremu byłem poddany przez SB. W tych okolicznościach, odznaczenie go tym samym orderem odczułem jako kolejne »splunięcie mi w twarz«. […] W środowisku ludzi przyzwoitych niedopuszczalną byłaby sytuacja, w której łajdak jest traktowany identycznie – i to z równymi honorami – jak jego… ofiara – stwierdził Czajkowski.

Czajkowski zarzuca też Dudzie działania szkodliwe dla Polski, takie jak odmowa publikacji aneksu do raportu z likwidacji WSI, odmowa odznaczenia płk Kuklińskiego Orderem Orła Białego, dymisja Antoniego Macierewicza i zawetowanie ustaw o sądownictwie.

* * *

Afera korupcyjna w Komisji Nadzoru Finansowego

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego, aby zabezpieczyć dokumentację na potrzeby śledztwa w sprawie byłego szefa KNF.

Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, miał w marcu tego roku oferować przychylność dla Getin Noble Banku, należącego do przedsiębiorcy Leszka Czarneckiego, w zamian za ok. 40 mln zł. Bankier nagrał tę ofertę. 7 listopada zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. O sprawie poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

Marek Chrzanowski podał się do dymisji i stwierdził, że podejmuje „kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami naruszającymi jego dobre imię”.

Chrzanowski odwiedził siedzibę KNF tuż przed wejściem funkcjonariuszy CBA.

Wczoraj po południu wpłynęło drugie zawiadomienie do prokuratury ws. Zdzisława Sokala , który jest przedstawicielem prezydenta Andrzeja Dudy w KNF oraz innych osób. Działania tych osób miały prowadzić do przejęcia Getin Noble Banku „za złotówkę”. W reakcji na te informacje prezydent Andrzej Duda wezwał wczoraj Sokala na rozmowę do Pałacu Prezydenckiego.

Premier Mateusz Morawiecki zwołał wieczorem spotkanie z szefami Ministerstwa Sprawiedliwości oraz służb specjalnych, a także prokuratorem krajowym. Trwało ono około 1,5 godziny. Premier zobowiązał instytucje do współpracy, aby wyjaśnić sprawę szefa KNF.

Zwraca uwagę pewna zbieżność czasowa. Dzień po złożeniu pierwszego zawiadomienia do prokuratury Sejm przyjął w szybkim tempie poprawki umożliwiające przejmowanie banków decyzją KNF. Na szybkie ich wprowadzenie naciskał były szef KNF.

* * *

Angela Merkel chce tworzyć europejską armię

Kanclerz Niemiec mówiła wczoraj w Parlamencie Europejskim, że konieczne jest powstanie armii europejskiej:

Musimy stworzyć oddziały europejskie. (…) Powinniśmy pracować, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejską armię  – mówiła Merkel.

Merkel stwierdziła, że Unia Europejska potrzebuje więcej solidarności, szczególnie w kwestiach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Powiedziała, że w tych obszarach kraje powinny zrezygnować z jednomyślności, jeśli pozwalają na to traktaty.

Merkel zaznaczyła, że wspólna europejska armia pokazałaby światu, że między państwami Europy nie będzie wojny.

* * *

Kryzys rządowy w Czechach

Opozycja zapowiada wniosek o wotum nieufności dla premiera Andreja Babiša po tym, jak jego syn oskarżył go o porwanie.

Czeski portal „Seznam” opublikował nagranie, na którym syn premiera Czech Andrej Babis junior opowiada o uprowadzeniu go na Krym, a potem na Słowację.

Ojciec chciał, żebym zniknął ze względu na dochodzenie w sprawie Bocianiego Gniazda – powiedział przebywający obecnie w Szwajcarii syn premiera.

Bocianie Gniazdo to luksusowy ośrodek wypoczynkowy należący do premiera Czech. Ośrodek otrzymał ponad dwa miliony euro dotacji.

Ośrodek był częścią holdingu Agrofert. Jako że holding nie mógł ubiegać się o dotacje przeznaczone dla małych przedsiębiorstw, ośrodek został tymczasowo wydzielony z holdingu i przepisany na dzieci i szwagra premiera. Po otrzymaniu dotacji powrócił na własność Babiša.

Syn premiera twierdzi, że w związku z dochodzeniem ws. wyłudzenia dotacji został bez swojej zgody wywieziony na Krym, a następnie na Słowację, skąd uciekł autobusem do Szwajcarii.

Twierdzi, że akcję przeprowadził zatrudniony przez jego ojca Rosjanin Peter Protopopov.

Młody Babis tłumaczy, że ojciec nie chciał uprowadzenia go na Krym, ale to Rosjanin nadinterpretował polecenie Babisa, który chciał, aby syn zniknął.

Premier Babis oświadczył, że jego syn wyjechał z Czech dobrowolnie. W oświadczeniu premier napisał:

Moja reakcja na reportaż Seznamu nie jest łatwa. Chodzi tu o moją rodzinę, o moje dzieci. Ale fakty są jednoznaczne. Mój syn jest chory umysłowo, zażywa leki, musi pozostawać pod opieką. Mieszka z matką w Szwajcarii. Moja córka cierpi na chorobę dwubiegunową. Syn nie został uprowadzony, wyjechał z Republiki Czeskiej dobrowolnie. Policja prowadziła w tej sprawie dochodzenie i ustaliła, że nie nastąpiło uprowadzenie. Potępiam wywieranie nacisków tego rodzaju na organy ścigania przez dziennikarzy. Przykro mi również, że urządzono nagonkę na moją rodzinę, która w ten sposób cierpi z powodu mojego zaangażowania w politykę.

Psychiatra, która zdiagnozowała młodego Babisa, jest członkiem partii premiera i żoną Rosjanina, który według relacji portalu Seznam miał brać udział w uprowadzeniu. Lekarka oświadczyła że złości ją „żerowanie mediów na ludzkiej chorobie”.

* * *

Amerykański sekretarz energii odwiedził dziś Czechy, gdzie przekonywał, że amerykański przemysł będzie najlepszy dla rozwijania energetyki jądrowej w tym kraju.

Czechy planują budowę nowych bloków atomowych i modernizację istniejących.

Zapewniam, że amerykański przemysł jest najbezpieczniejszy i najbardziej niezawodny dla tego zadania – powiedział Perry.

Ostrzegł przed współpracą z Rosją, która używa energetyki jako broni politycznej.

Amerykańska spółka Westinghouse zaoferowała Czechom nową technologię małych bloków jądrowych, w które można stopniowo inwestować i łączyć w zestawy.

Inwestycjami w Czechach zainteresowane są też spółki z Chin, Rosji, Korei Południowej, Japonii i Francji.

Nasze firmy energetyczne są gotowe rywalizować o klientów w transparentny sposób. Jeśli szukacie kontraktów w sferach energii atomowej, węgla, surowców odnawialnych i innych, w pierwszym rzędzie pomyślcie o Ameryce – zachęcał Perry.

* * *

Wczoraj sekretarz energii był na Węgrzech, gdzie apelował o rezygnację z rosyjskich gazociągów

Rick Perry podkreślał, że gazociągi są dla Rosji środkiem kontroli Europy.

Rosja wykorzystuje projekt Nord Stream 2 i wielonitkowy Turecki Potok do próby umocnienia swej kontroli nad bezpieczeństwem i stabilnością Europy Środkowej i Wschodniej. Stany Zjednoczone zdecydowanie sprzeciwiają się tym projektom. Apelujemy do Węgier oraz ich sąsiadów, by wraz z nami je odrzucili – powiedział Perry.

Minister Spraw Zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że Węgry chciałyby kupować gaz z Chorwacji przez powstający terminal LNG, ale w tej chwili byłaby to opcja zbyt droga. Drugim alternatywnym do Rosji źródłem są rumuńskie złoża na Morzu Czarnym, gdzie zakup zależy od firmy amerykańskiej. W obu sprawach Węgry liczą na pomoc Stanów Zjednoczonych.

* * *

Watykan zablokował działania amerykańskich biskupów w sprawie skandalu związanego z wykorzystywaniem seksualnym dzieci.

Podczas dorocznego spotkania Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych przewodniczący kardynał Daniel DiNardo ogłosił, że Watykan nalega na biskupów amerykańskich, by wstrzymali się od podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących działań wobec księży, którzy dopuścili się nadużyć seksualnych. Zamiast tego Watykan zaapelował, by biskupi poczekali do lutego, kiedy odbędzie się spotkanie wszystkich przewodniczących episkopatów z papieżem Franciszkiem.

Dr Albert Mohler, rektor Seminarium Południowych Baptystów, skomentował sprawę:

„To jest dla nas przypomnienie o tym, jak bardzo ważny jest w kościele katolickim niebiblijny urząd papieża i cały system hierarchii. To, co tu widzimy, jest nam znane z tak wielu dworów królewskich. To absolutna determinacja do zachowania i ochrony władzy za wszelką cenę.”

* * *

Wietnam zatwierdził w poniedziałek umowę o partnerstwie transatlantyckim z 10 krajami. Dąży przez to do zmniejszenia zależności ekonomicznej od Chin.

Oprócz Wietnamu, umowę oficjalnie zatwierdziły już: Australia, Japonia, Kanada, Meksyk, Singapur i Nowa Zelandia.

Umowa TPP-11 jest znana jako odnowione Partnerstwo Trans-Pacyficzne, które rozpadło się na początku 2017 r., gdy prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z umowy wkrótce po objęciu urzędu i zapowiedział, że rozważy powrót do niej, gdy USA będą mogły liczyć na lepsze warunki porozumienia.

Wietnamski premier Nguyen Xuan Phuc powiedział, że jego kraj zamierza wykorzystać umowy handlowe i krajowe reformy, aby przetrwać konflikt handlowy między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

* * *

Instagram blokuje treści chrześcijańskie.

Baptystyczna organizacja Founders Ministries, opublikowała na swoim blogu artykuł zatytułowany „Tylko mężczyźni mogą być pastorami”. Następnie, w celu wypromowania wpisu, umieściła jego zdjęcie na Instagramie. Opis zdjęcia zawierał zdanie: „Pomimo, że coraz bardziej modne jest w naszych czasach, że kobiety zostają pastorami, Biblia jasno stwierdza, że ​​przywództwo w kościele ogranicza się do mężczyzn”.

Kilka dni po opublikowaniu postu osoby prowadzące konto na Instagramie otrzymały wiadomość, że zdjęcie artykułu zostało zgłoszone jako mowa nienawiści i usunięte przez administratora. W wiadomości pojawiło się również stwierdzenie, że kolejna taka sytuacja będzie skutkowała zamknięciem konta.

Tom Ascol, dyrektor wykonawczy Founders Ministries, opowiedział o incydencie na Twitterze:

„Instagram ocenzurował nasz artykuł. (…) Wielki Brat nie toleruje biblijnej prawdy.”

* * * * *