SERWIS INFORMACYJNY, 14 czerwca 2018 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

Sąd oddalił kasację w sprawie drukarza, który nie chciał drukować plakatów LGBT

Sąd Najwyższy oddalił dziś kasację prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Ziobro wnosił o uniewinnienie drukarza.

Sędzia Sądu Najwyższego Andrzej Ryński w uzasadnieniu stwierdził, że w realiach tej sprawy nie można było kierować się przesłankami światopoglądowymi i drukarz „motywowany swymi przekonaniami katolickimi, nie miał uzasadnionego powodu do odmowy dokonania wydruku według dostarczonego przez fundację projektu”.

Jego działanie miało wyłącznie charakter odtwórczy i wiązało się z wykonywaniem czynności czysto technicznych – stwierdził sędzia.

Podkreślił też, że grafika na plakacie składała się z logotypu fundacji, a nie „promowała zachowań LGBT, które sprzeczne byłyby z kanonami wiary katolickiej”.

Uzasadniona odmowa mogłaby wystąpić w sytuacji drukarza, który jako katolik otrzymuje zlecenie na wydrukowanie reklamy propagującej treści w sposób oczywisty sprzeczne z zasadami jego wiary. Natomiast, jeśli mamy do czynienia z rzemieślnikami, którzy wykonują zwykłe czynności techniczne, to (…) nie ma tutaj pola do rozważań, jeśli chodzi o konflikt sumienia między wykonywaną usługą a światopoglądem – powiedział sędzia.

Wyrok uznający mężczyznę za winnego wykroczenia pozostaje w mocy. Sąd odstąpił od wymierzenia kary.

Zbigniew Ziobro skomentował decyzję sądu:

Uważam ten wyrok za błędny, naruszający konstytucyjną zasadę wolności sumienia.

* * *

Dyskusja o niemieckich reparacjach dla Polski w parlamencie… brytyjskim

W brytyjskiej Izbie Gmin odbędzie się w przyszłym tygodniu dyskusja na temat niemieckich reparacji wojennych dla Polski i Wielkiej Brytanii.

Inicjatorem debaty jest Daniel Kawczyński – pochodzący z Warszawy poseł Partii Konserwatywnej.

Kawczyński uważa, że teraz, kiedy Niemcy domagają się pieniędzy za Brexit, jest odpowiedni czas by poruszyć sprawę reparacji.

Niemcy bardzo chętnie informują nas o 40 mld funtów, które rzekomo należą im się od nas za Brexit, pomimo niezliczonych miliardów, które już wpłaciliśmy. Łatwo zapominają o tym, że koszty szkód wyrządzonych Wielkiej Brytanii podczas wojny sięgały 120 miliardów funtów, których współczesna równowartość to 3,6 biliona funtów – pisał Kawczyński na portalu politicshome.com.

* * *

Rosja: Manewry wojskowe w trakcie mundialu

Wczoraj, dzień przed startem Mistrzostw Świata w piłce nożnej, Rosja rozpoczęła manewry wojskowe w zachodnich regionach kraju, w tym przy granicy z Polską.

Rosyjska armia ma testować systemy rakietowe S-400 i Iskander, które mogą być użyte do przenoszenia ładunków jądrowych. Jak podano, ćwiczenia mają dotyczyć obrony przed bronią masowego rażenia.

Zaangażowane w manewry są jednostki z całego Zachodniego Okręgu Wojskowego, w tym z Moskwy i Petersburga, graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego i regionów sąsiadujących z Ukrainą. W ćwiczeniach bierze udział ponad 30 tysięcy żołnierzy. Nie podano daty ich zakończenia.

* * *

Rosja będzie nadal dostarczać prąd do okupowanego przez rosyjskich bojowników Ługańska

Ministerstwo energetyki przedłużyło dostawy do 30 września 2019 r. Energia jest dostarczana nieodpłatnie.

Ukraina wstrzymała dostawy prądu do Ługańska, ponieważ rosyjscy bojownicy, którzy opanowali ten rejon, nie płacili za energię.

Rosja zapewnia również darmowe dostawy gazu do Ługańska i Donbasu.

W zamian Rosjanie wywożą z zachodniej Ukrainy węgiel, który później – pomimo sankcji – sprzedają w Europie i Afryce.

* * *

Brak prądu na Krymie

Wczoraj na okupowanym przez Rosję Krymie doszło do awarii sieci energetycznej i sieci komórkowej.

Agencja Kryminform podała, że prądu nie było na całym półwyspie. Nie pracowały sklepy, banki i inne instytucje. Nie działała też sygnalizacja świetlna.

Premier okupowanego Krymu Siergiej Aksjonow podał, że prąd został automatycznie odcięty z powodu awarii na podstacji Tamań.

Dostawy energii przywrócono po południu.

W 2016 roku Władimir Putin zapowiedział, że do końca 2018 roku na Krymie powstaną dwie elektrownie, jednak ich budowa mocno się opóźnia.

* * *

Austriacki bank wycofuje się z Iranu

Oberbank poinformował w środę, że wycofuje się z Iranu w związku z sankcjami nałożonymi na ten kraj przez Stany Zjednoczone. Bank będzie obsługiwał tylko te transakcje, które zostały podpisane przed 8 maja, czyli przed tym jak prezydent Donald Trump wycofał USA z porozumienia nuklearnego z Iranem.

Oberbank był pierwszym zachodnim bankiem, który zawarł z Iranem umowę na finansowanie inwestycji w tym kraju.

* * *

Chiny: Władza będzie śledzić samochody

Władze komunistycznych Chin wprowadzają obowiązek instalowania w samochodach czipów śledzących, które będą przesyłać dane do centralnej państwowej bazy. Od przyszłego roku każdy samochód ma być wyposażony w urządzenie śledzące.

W opracowaniu technologii czipów brała udział firma ZTE.

Oficjalnie system kontroli jest budowany, aby walczyć z wysokim natężeniem ruchu.

* * *

Papież Franciszek zachęca do dialogu z muzułmanami

Jesteśmy braćmi, doskonały most między chrześcijanami a muzułmanami” – tak brzmi tytuł książki, do której wstęp napisał papież Franciszek.

Książka opisuje historię dialogu między islamem i katolicyzmem.

Autor książki Stefano Girotti Zirotti mówił podczas prezentacji książki:

Ten dialog jest trudny, ale jednocześnie bardzo interesujący, gdyż w momencie, w którym się znajdujemy, możemy tworzyć pewne rzeczy. Otwierają się nowe horyzonty, przynajmniej tak mówią eksperci, także z krajami muzułmańskimi, które jeszcze niedawno były całkiem przeciwne dialogowi. […] Oczywiście, nie wszyscy są w stanie to rozumieć i rozmawiać. Tak z jednej, jak i z drugiej strony są fanatycy, jak też trudności natury praktycznej, w konkretnym działaniu, które trzeba przezwyciężyć.

Papież podziękował we wstępie do książki za poruszenie tematu, który jest bliski jego sercu.

Nikt z nas nie ma kryształowej kuli. Ale jest rzeczą pewną, że przed nami jest woda i ogień – jak powiedziałby Syrach – i do nas należy wybrać dokąd sięgniemy – napisał papież i wyraził nadzieję, że praca zachęci do dialogu nie tylko elity, ale także każdego człowieka w życiu codziennym.

* * * * *