Mateusz Morawiecki otrzymał nowe wotum zaufania
W środę polski premier złożył w Sejmie wniosek o wotum zaufania. Uzasadnił to mówiąc, że „musi mieć pewność, że rząd ma mandat i poparcie większości parlamentarnej”.
231 posłów głosowało za udzieleniem wotum, 181 było przeciw.
Mateusz Morawiecki wykonał ten ruch, wyprzedzając plany opozycji, która w listopadzie złożyła wniosek o głosowanie nad wotum nieufności wobec niego. Gdyby do głosowania doszło, premier musiałby tłumaczyć się z zarzutów stawianych przez opozycję.
* * *
Mateusz Morawiecki deklaruje, że Unia Europejska to przyszłość Polski, a Polexit to „piramidalna bzdura”.
Premier nagrał specjalny klip wychwalający Unię Europejską. Stwierdził w nim:
– Jesteśmy w Unii, należymy do Unii i Unia jest naszą przyszłością.
Polexit nazwał „fake newsem” i dodał, że „potrafimy być w Unii bardzo skuteczni” w wielu aspektach. Za sukcesy uznał negocjacje dotyczące przymusowej relokacji uchodźców i negocjacje budżetowe.
W kontekście Polexitu Morawiecki odwołał się też do 15-tej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, która przypada w przyszłym roku. Uznał, że powinien to być raczej czas radości niż rozmów o rozłamie.
– Chcemy z radością ją celebrować i pokażemy tę naszą radość – powiedział.
* * *
Reprezentacja Kościoła katolickiego na szczycie klimatycznym COP24 apelowała o „podejmowanie wyborów na rzecz ochrony ludzkiego życia i godności, szczególnie w najbiedniejszych regionach świata.”
Delegacja przedstawiła swoje stanowisko podczas specjalnej konferencji prasowej. Wzywała do zawarcia podczas szczytu „ambitnego i solidarnego porozumienia”, uwzględniającego potrzebę pilnych działań dla ochrony klimatu, a także sytuację najbiedniejszych i najbardziej narażonych na katastrofy klimatyczne narodów.
Bruno-Marie Duffe z watykańskiego ministerstwa ds. społecznych, powiedział:
– Naszym obowiązkiem na COP24 jest już nie tylko słuchanie i rozumienie, ale też wezwanie – apel o nową solidarność, o globalną umowę solidarnościową. (…) Tak jak potrzebowaliśmy Porozumienia paryskiego, tak potrzebujemy też porozumienia z Katowic.
* * *
W Warszawie zniknie ulica Danuty Siedzikówny „Inki”
Na problem zwrócił uwagę na Twitterze warszawski radny Jacek Ozdoba. Wskazuje, że autopoprawka Prezydenta Trzaskowskiego wykreśla ulicę słynnej „Inki”.
– Panie Trzaskowski, nie jest Panu zwyczajnie po ludzku wstyd? – pyta radny.
Cofnięcie dekomunizacji w przestrzeni publicznej oznacza szereg decyzji. Komentatorzy wymieniają wielu patronów, którzy są symbolami niepodległej Polski, a których nazwiska znikają z polskich ulic. Oprócz „Inki” padło między innymi na: Marka Edelmana, Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, Lecha Kaczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Jacka Kaczmarskiego.
* * *
Amerykańska Izba Reprezentantów jednogłośnie przyjęła dwie rezolucje przeciw Rosji. Jedna potępia działania wojskowe Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej. Jest w niej zapis wzywający prezydenta Stanów Zjednoczonych, a także sojuszników USA do zmuszenia Federacji Rosyjskiej, by ta wzięła odpowiedzialność za agresję przeciwko Ukrainie.
Druga sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2.
Również Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję potępiającą budowę Nord Stream 2, argumentując, że projekt może „poważnie nadwerężyć bezpieczeństwo” Europy.
W rezolucji o gazociągu napisano:
„Jest to projekt polityczny, który zagraża bezpieczeństwu Europy i wysiłkom na rzecz dywersyfikacji dostaw energii, i w związku z tym wzywa do unieważnienia tego projektu.”
* * *
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział przeprowadzenie działań wojskowych na terenach kontrolowanych i dowodzonych przez Kurdów i Syryjskie Siły Demokratyczne w północnej części Syrii.
To główni sojusznicy Stanów Zjednoczonych w walce z Państwem Islamskim, jednak część Syryjskich Sił Demokratycznych jest uznawana przez Turcję za organizację terrorystyczną.
Erdogan, tłumacząc decyzję o działaniach wojskowych, powiedział:
– W ciągu kilku dni rozpoczniemy operację, by wyczyścić wschód Eufratu z separatystycznych terrorystów. Naszym celem nigdy nie są amerykańscy żołnierze, ale członkowie organizacji terrorystyczni działający w regionie.
* * *
Francja, kilka dni po zamachu w Strasburgu, przyjęła kolejnych 17 imigrantów. Uchodźcy pochodzą z Iraku i Syrii i zostali przyjęci w ramach akcji korytarza humanitarnego.
Projekt korytarza humanitarnego w teorii ma na celu zajęcie się szczególnie potrzebującymi uchodźcami cierpiącymi z powodu konfliktów wojennych. Z reguły dotyczy całych rodzin.
W związku z akcjami humanitarnych korytarzy Paryż przyjął 245 uchodźców, głównie Syryjczyków, Irakijczyków i syryjskich Palestyńczyków. 101 z nich to dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia.
* * *
Zamachowiec ze Strasburga był znany policji. Jak podał wiceminister spraw wewnętrznych Francji, policja planowała zatrzymać mężczyznę w dzień zamachu rano, w związku ze sprawą o napad i usiłowanie zabójstwa.
Najbliżsi krewni zamachowca zostali zatrzymani, a obława na niego wciąż trwa. Sprawca to Cherif Chekatt, obywatel Francji marokańskiego pochodzenia. Policja wystawiła z nim list gończy. W mieszkaniu mordercy znaleziono granat, amunicję, długą i krótką broń oraz cztery noże.
Chekatt zabił trzy osoby i ranił dwanaście innych. Wśród ofiar jest 36-letni Polak, prawdopodobnie pracownik Parlamentu Europejskiego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że rodzina rannego została objęta opieką konsularną.
* * * * *