SERWIS INFORMACYJNY, 12 lipca 2018 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

Wczoraj w Sejmie złożono obywatelski projekt ustawy wprowadzający dobrowolność szczepień i obowiązek dokładniejszych badań przed szczepieniem.

Ustawę stworzył Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej STOP NOP. Pod projektem złożono ponad 120 tysięcy podpisów.

Ja piszą twórcy projektu:

Chcemy tylko szacunku dla naszych podstawowych praw, które są respektowane w 20 krajach Europy. […] Chcemy większego bezpieczeństwa poprzez konieczność udzielenia informacji o możliwych powikłaniach i szczepionkach – również nieetycznych związanych z aborcją – oraz przeprowadzenia dokładnego wywiadu przez lekarza przed i po szczepieniu. Chcemy możliwości zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego przez rodziców i kontroli sądowej nad ich odnotowywaniem. Jest to konieczne żeby naszym dzieciom nie były podawane niebezpieczne preparaty.

* * *

Strajk służb mundurowych

Do strajkujących policjantów dołączą funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej.

Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych podjęła wczoraj decyzję o rozpoczęciu 16 lipca ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

Federacja zarekomendowała oflagowanie jednostek i stosowanie pouczeń zamiast nakładania mandatów. Zapowiedziano także ogólnopolskie manifestacje, jeśli rozmowy z ministerstwem nie przyniosą rezultatów.

4 lipca Federacja wysłała do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych projekt kompromisowego porozumienia, w którym idzie na ustępstwa m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i pozostawienia 25-letniego okresu służby.

Pozostawiono żądanie podwyżek pensji oraz likwidacji granicy wieku, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie to 55 lat.

* * *

Rosja rozbudowuje obiekty wojskowe przy granicy z Polską. Radio Echo Moskwy podało, że rosyjska armia rozwija system umocnień i magazynów w Kaliningradzie. Największe prace są prowadzone przy porcie Bałtyjsk, gdzie znajduje się główna baza Floty Bałtyckiej i stocznia remontowa.

Według analityków, którzy przeglądali zdjęcia satelitarne, Rosja buduje bunkry, wały obronne i nową linie kolejową.

* * *

Stany Zjednoczone ostrzegają firmy, które inwestują w gazociąg Nord Stream 2.

Departament Stanu USA stwierdził, że te przedsiębiorstwa narażają się na sankcje.

Wierzymy, że ten gazociąg podważyłby bezpieczeństwo energetyczne i stabilność Europy, dając Rosji kolejne narzędzie do wywierania politycznego nacisku na kraje europejskie, zwłaszcza Ukrainę. Rosja rozumie, że ten projekt dzieli Europę i wykorzystuje to – powiedział urzędnik Departamentu Stanu.

* * *

Skrytykowała chińskiego prezydenta i zniknęła

Kobieta z Szanghaju zniknęła w tajemniczych okolicznościach w ubiegły czwartek po tym, jak grupa umundurowanych mężczyzn weszła do jej mieszkania. Było to kilka godzin po tym, jak transmitowała na żywo oblanie tuszem plakatu chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Dong Yaoqiong, pochodząca z prowincji Hunan, używa na Twitterze pseudonimu @feefeefly. Wideo miało być protestem przeciwko „autorytarnej tyranii”.

Chcę tylko powiedzieć, że używam swojego prawdziwego imienia, by przeciwstawić się tyranii i dyktaturze Xi Jinpinga i opresyjnej kontroli mózgu popełnionej na mnie przez Komunistyczną Partię Chin – powiedziała podczas transmisji, stojąc przy plakacie z Xi Jinpingiem, który chwilę potem oblała atramentem.

Kilka godzin później tego samego dnia na jej koncie pojawił się kolejny wpisy: „W tej chwili przed moimi drzwiami jest grupa ludzi w mundurach.” i „Jestem niewinna, to organizacja i ludzie, którzy skrzywdzili mnie, są winni.”

Wkrótce jej konto i film zostały usunięte z Twittera.

Wcześniejsze tweety wskazywały, że przez około rok była pod obserwacją władz.

Działacz praw obywatelskich z Guangdong, Jia Pin, powiedział, że działania kobiety stanowiły radykalny protest przeciwko wszechobecnemu chińskiemu reżimowi. Powiedział, że mogła być ona obiektem kontroli za pomocą narkotyków.

* * *

Chiński dysydent skazany w procesie pokazowym

Chiński dysydent Qin Yongmin został uznany za winnego wzywania do obalenia władzy państwowej i skazany na 13 lat więzienia w postępowaniu opisanym przez aktywistów jako proces pokazowy.

64-letni Qin od lat siedemdziesiątych był działaczem demokratycznym. Podczas rozprawy w maju zemdlał, ale został postawiony z powrotem przed sądem.

To absurd, jak mało ich obchodzi, nawet kiedy udają, że to uczciwy proces – powiedziała Frances Eve, członek Chińskiej Rady Praw Człowieka.

W akcie oskarżenia napisano:

Oskarżony Qin Yongmin wykorzystuje Internet i zagraniczne media, aby rozpowszechniać swoje artykuły na temat „spokojnej transformacji” w celu upublicznienia swojej działalności wywrotowej.

Qin został skazany przez sąd w mieście Wuhan w środę, po trzech latach aresztu przedprocesowego, który będzie wliczał się do wyroku. Wcześniej, za działania prodemokratyczne, w tym próbę rejestracji partii politycznej, spędził 20 lat w więzieniu i 2 lata w obozie pracy.

* * *

Chiński cyberatak na kambodżańską opozycję

Jak podała zajmująca się cyberbezpieczeństwem amerykańska firma FireEye, niedługo przed wyborami w Kambodży zaplanowanymi na 29 czerwca br. doszło do ataku hakerskiego, którego sprawcy zostali zlokalizowani w chińskiej prowincji Hainan. Celem ataku byli członkowie opozycji.

Przedstawiciel FireEye powiedział w środę, że są dowody na to, że chiński zespół hakerski, który jest powiązany z rządem, przeniknął do systemów komputerowych należących do komisji wyborczej Kambodży, liderów opozycji i mediów. Śledczy nie mogą jednak stwierdzić na razie, czy jakieś dane zostały skradzione lub zmienione.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu, że nic mu o sprawie nie wiadomo i zdecydowanie przeciwstawia się cyberatakom.

* * *

Areszt za karykatury tureckiego prezydenta

Czterech absolwentów Bliskowschodniego Uniwersytetu Technicznego w Turcji zostało aresztowanych po tym, jak podczas uroczystości rozdania dyplomów pokazali banery z karykaturami prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Na rysunkach widniały podobizny różnych zwierząt z twarzami prezydenta Turcji. Pod rysunkami napisano „Świat Tayyipa”.

Turecka prokuratura prowadzi postępowanie w związku z podejrzeniem o zniesławienie głowy państwa.

Takie rysunki po raz pierwszy zostały wydrukowane w jednej z tureckich gazet 12 lat temu, kiedy Erdogan był premierem. Redakcji wytoczono wtedy proces o zniesławienie, jednak sąd uznał, że autorzy korzystali z wolności słowa i oddalił pozew.

* * *

Rosja chciała pozbawić Ukrainę wody. Służby powstrzymały atak

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zablokowała rosyjski atak hakerski na stację przelewania chloru, która zaopatruje wszystkie stacje uzdatniania wody na Ukrainie.

Ukraińcy poinformowali, że atak spowodował kilkuminutową przerwę w pracy systemów zarządzających stacją oraz systemów alarmowych.

Do ataku użyto programu VPNFilter. W maju firma Cisco Systems informowała, że hakerzy zainfekowali tym programem ponad pół miliona routerów i dysków na świecie. Podejrzewano, że jest to przygotowanie do cyberataku na Ukrainę.

* * *

Autor
Cezary Kłosowicz