Przeczytasz tekst w ok. 5 min.

Dyrektor Huawei i oficer ABW zatrzymani za szpiegostwo

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka pod zarzutami szpiegostwa na rzecz chińskich służb specjalnych. Weijing W. jest jednym z dyrektorów polskiego oddziału telekomunikacyjnej firmy Huawei. Posługiwał się też polskim imieniem Stanisław.

Natomiast Piotr D. jest byłym wysokim oficerem ABW, ostatnio pracował w firmie Orange.

Obaj zostali zatrzymani we wtorek. Polskie służby przeszukały siedzibę Huawei oraz biura firmy Orange. Oficerowie kontrwywiadu zabezpieczyli dokumenty i dane elektroniczne.

Wczoraj Sąd Rejonowy wydał postanowienie o aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące. O sprawie jako pierwsza poinformowała TVP Info.

Kapitan Piotr D. był funkcjonariuszem ABW do roku 2011 r.

Był wiceszefem Departamentu Infrastruktury Teleinformatycznej w MSWiA. Departament ten zajmował się zatwierdzaniem urządzeń służących do przetwarzania informacji niejawnych.

Miał dostęp do kluczowych informacji dotyczących m.in. Sieci Łączności Rządowej. Był doradcą szefa ABW gen. Krzysztofa Bondaryka.

Po odwołaniu z ABW Piotr D. zajmował się bezpieczeństwem teleinformatycznym w Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz Orange.

Był konsultantem w Kancelarii Premiera od maja 2016 do grudnia 2016, gdy premierem była Beata Szydło.

Weijing W. studiował polonistykę na Pekińskim Uniwersytecie Studiów Zagranicznych, który kształci kadry dyplomacji i wywiadu komunistycznych Chin. Pracował w Konsulacie Generalnym komunistycznych Chin w Gdańsku. Od 2011 roku pracuje w firmie Huawei. Zajmował się sprzedażą urządzeń w sektorze publicznym.

Podejrzanym grozi do dziesięciu lat więzienia.

W związku z zatrzymaniem dyrektora polskiego oddziału Huawei, Weijinga W., zapytaliśmy polski MSZ:

1) Czy strona chińska oficjalnie zareagowała na ten fakt?

2) Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych liczy się z tym, że strona chińska może zareagować odwetem, podobnie jak w przypadku aresztowania Meng Wanzhou w Kanadzie? Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza ostrzec Polaków w Chinach przed aresztowaniami?

MSZ odpowiedziało, że nie jest instytucją kompetentną do odpowiedzi w tej sprawie. Zasugerowało kontakt z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

* * *

Chińscy komuniści już propagandowo atakują nasz kraj. Redaktor naczelny gazety Komunistycznej Partii Chin „Global Times” napisał:

Coś w Polsce wartego kradzieży? Polski ABW sam sobie schlebia. Czy można się wstydzić, jeśli jeden kraj nie aresztuje chińskiego szpiega?

Przypominamy, że założycielem firmy Huawei jest były członek Komunistycznej Partii Chin i były pracownik naukowy chińskiej komunistycznej armii, Ren Zhengfei.

Przed urządzeniami firmy Huawei ostrzegała administracja Stanów Zjednoczonych, która zwróciła się do sojuszników, by nie używali sprzętu tej firmy, ponieważ może on pozwolić komunistycznym Chinom na szpiegowanie i cyberataki. Przed Huawei ostrzegały też służby Wielkiej Brytanii i Australii.

* * *

Strajk nauczycieli

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz ogłosił wczoraj, że nauczyciele będą strajkować.

Szef ZNP powiedział:

W związku z tym, że dzisiejsze rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej nie posunęły nas w realizacji postulatów Związku Nauczycielstwa Polskiego ani o złotówkę (…), skoro pani minister Anna Zalewska (…) nie przedstawiła żadnego racjonalnego projektu poprawy sytuacji materialnej nauczycieli, Zarząd Główny po długiej, bardzo emocjonującej dyskusji, podjął uchwałę, z której wynika, że od 10 stycznia, a więc od dzisiaj, rozpoczynamy procedurę zmierzającą do wszczęcia sporu zbiorowego.

Wszystkie ogniwa związku nauczycieli mają wystąpić z żądaniem podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty o tysiąc złotych.

Wczoraj odbyły się rozmowy Zarządu ZNP z minister edukacji Anną Zalewską. Minister Zalewska proponowała jednorazowy dodatek na start dla nauczycieli stażystów i dodatki dla wyróżniających się nauczycieli. Przedstawiciele nauczycieli nie byli zadowoleni z propozycji rządu.

– Niestety po raz kolejny pani minister poza pustosłowie i taką czczą demagogię niestety nie wyszła, więc nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z uprawnień leżących po stronie związków zawodowych, realizując ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – powiedział prezes ZNP.

Kolejne spotkanie ma się odbyć 22 stycznia.

Broniarz nie chciał ujawnić terminu planowanego protestu nauczycieli. Nie wykluczył, że odbędzie się on w trakcie matur lub egzaminów gimnazjalnych.

Dziś decyzję o proteście poparł Związek Zawodowy „Solidarność – Oświata”, którego zarząd   jednogłośnie podjął decyzję o rozpoczęciu sporu zbiorowego.

W Łodzi nauczyciele już protestują. W środę na zwolnieniach lekarskich było czterystu nauczycieli, a wczoraj już prawie ośmiuset.

* * *

Polska i USA organizują w Warszawie konferencję na temat Bliskiego Wschodu

Rządy Polski i USA wydały dziś oświadczenie o organizacji w lutym spotkania ministerialnego w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie.

W oświadczeniu czytamy:

Mamy przyjemność poinformować, że Rzeczpospolita Polska i Stany Zjednoczone będą współgospodarzami “Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie”, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Do udziału w spotkaniu zostały zaproszone państwa z całego świata. […]

Państwa uczestniczące w spotkaniu będą miały sposobność podzielenia się swoimi ocenami oraz przedstawienia propozycji na temat przyszłości regionu. […]

Uczestnicy mają omawiać kwestie terroryzmu, rozwoju pocisków rakietowych, bezpieczeństwa handlu i bezpieczeństwa energetycznego, a także zagrożeń wynikających z działań różnych stron w regionie.

Napisano:

Spotkanie ministerialne, które wspólnie organizujemy, jest również wyrazem strategicznego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi i Polską, służącego realizacji wspólnych interesów w obszarze promocji międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

O planowanym spotkaniu mówił w telewizji Fox News sekretarz stanu USA Mike Pompeo:

Zbierzemy razem kilkadziesiąt państw z całego świata. Będą się one koncentrować na stabilności, pokoju, wolności i bezpieczeństwie tu, w regionie Bliskiego Wschodu, a ważnym elementem ma być zapewnienie, że Iran nie jest destabilizującym czynnikiem – powiedział Pompeo, który przebywa obecnie z wizytą w Egipcie.

* * *

Rząd nie ma pieniędzy na spełnienie obietnic

Ministerstwo Finansów podało informację, że z powodu braku środków na realizację tzw. ustawy matczynej, sprzeciwia się jej wejściu w życie od 1 marca 2019 r.

Ustawa ustanawia emerytury dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci.

Pieniądze będą wypłacane kobietom pobierającym emeryturę niższą od minimalnej gwarantowanej – dostaną uzupełnienie do wysokości najniższego świadczenia wynoszącego obecnie 1100 zł.

Ustawa obejmie także ojców, którzy samotnie wychowywali czwórkę dzieci.

Reforma miała wejść w życie 1 stycznia 2019 r., później przesunięto ją na marzec.

Koszt wprowadzenia nowych przepisów to blisko 1 miliard złotych rocznie.

Ministerstwo Finansów stwierdziło, że w budżecie na 2019 rok nie zarezerwowano wystarczających pieniędzy na sfinansowanie matczynych emerytur, dlatego proponuje, by jeszcze przesunąć termin wejścia w życie ustawy.
* * *

Prezydent Czech Milosz Zeman zapowiedział wczoraj, że Chiny planują kroki odwetowe po tym, jak czeskie służby ostrzegły przed urządzeniami firm Huawei i ZTE. Stwierdził, że zagrożone są inwestycje Skody. Powiedział też, że działania Chin mogą mieć negatywny wpływ na grupę inwestycyjną PPF, która planowała tworzyć sieć 5G wraz z firmą Huawei.

Prezydent Zeman jest znany z poparcia dla Chin i Rosji. Ostrzeżenia przed sprzętem chińskich firm określił częścią „histerycznej fali szpiegomanii”.

Inną postawę prezentuje premier Czech Andrej Babisz, który zapewnił, że czeskie urzędy nie popełniły błędu ostrzegając o urządzeniach chińskich firm telekomunikacyjnych. Dziś powiedział, że jego rząd nie ma żadnych informacji o planowanych przez Chiny krokach odwetowych.

Babisz oskarżył o kłamstwo chińskiego ambasadora w Czechach. Chińska ambasada twierdziła, że ostrzeżenie przed chińskimi firmami było bezpodstawne i że czeski rząd obiecał naprawić krzywdy wyrządzone komunikatem służb.

Wczoraj przewodniczący Senatu Jaroslav Kubera po spotkaniu z ambasadorem Chin powiedział, że chiński ambasador uznał, że błędem było komentowanie spotkania z premierem dotyczącego ostrzeżeń przed urządzeniami Huawei i ZTE.

Ambasador nie chciał rozmawiać z mediami.

* * *

Chińczycy będą budować sieć 5G w Portugalii

Chińska firma Huawei rozpoczęła współpracę z portugalskim operatorem telekomunikacyjnym Altice Portugal.

Przedsiębiorstwa podpisały strategiczne partnerstwo na rzecz rozwoju sieci 5G w Portugalii.

Altice planuje uruchomić usługi 5G jeszcze w tym roku.

* * * * *