SERWIS INFORMACYJNY, 11 lipca 2018 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

Niemcy są zakładnikami Rosji

Prezydent USA Donald Trump podczas rozmów z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Brukseli skrytykował Niemcy za uzależnienie się od Rosji i niskie wydatki na obronność.

Niemcy robią wielkie interesy ws. ropy i gazu z Rosją, w czasie kiedy powinni się chronić przed Rosją. Niemcy płacą Rosji miliardy, miliardy dolarów. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy te wszystkie kraje prze d Rosją, a wiele tych krajów wchodzi w umowy gazowe z Rosją i płacąc miliardy dolarów do rosyjskiego budżetu.

Zatem my mamy was chronić przed Rosją, ale oni płacą Rosji miliardy dolarów. Uważam, że to bardzo niewłaściwe. Były kanclerz Niemiec jest szefem firmy, która dostarcza gaz.[…]

Niemcy są całkowicie kontrolowane przez Rosję. 60-70% ich energii pochodzi z Rosji i budują nowy gazociąg. Powiedzcie mi: Czy to jest właściwe? Bo ja myślę, że nie.

A ponadto Niemcy płacą zaledwie trochę ponad jeden procent, podczas gdy USA płaci 4,2 procent. Dużo większego PKB. Uważam, że to także jest niewłaściwe. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy wszystkich i płacimy duże pieniądze na obronę. Taka sytuacja trwa od dziesięcioleci.[…]

Uważam, że te kraje powinny to podnieść (wydatki na obronność), nie w ciągu dziesięciu lat, ale natychmiast. Niemcy są bogatym krajem. Mówią, że podniosą troszeczkę do roku 2030. Mogliby podnieść, natychmiast, jutro, bez problemu.[…]

Niemcy są zakładnikiem Rosji. Pozbyli się swoich elektrowni węglowych i jądrowych i biorą mnóstwo gazu i ropy z Rosji. Myślę, że NATO powinno się temu przyjrzeć. Myślę, że to niewłaściwe. […]

Handel jest wspaniały, ale myślę, że energia to całkiem inna sprawa. Myślę, że energia to zupełnie inna sprawa niż zwykły handel. Jest taki kraj jak Polska, który nie będzie przyjmował tego gazu. Spójrzcie na inne kraje, które nie chcą go przyjmować, bo nie chcą być zakładnikami Rosji. Ale Niemcy, tak jak to widzę, są zakładnikami Rosji bo biorą tak dużo energii od Rosji.

Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz w reakcji na te słowa Donalda Trumpa:

Jesteśmy członkiem UE, działamy w jej ramach, Niemcy są naszym sojusznikiem. Z drugiej strony chcemy utrzymania jedności transatlantyckiej. Polska w tej sytuacji zawsze będzie działać na rzecz zbliżenia między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi, bo też odczuwamy te spory i to nie jest dobre, jeśli te drogi się rozchodzą. […] Wymieniłem na ten temat kilka słów z minister obrony Niemiec Ursulą von der Leyen i jesteśmy tutaj zgodni. Dostrzegamy tę retorykę, tylko że prezentowanie Polski jako państwa, które może sprzyjać podziałom – czasami są takie głosy – jest nieuzasadnione.

* * *

Wrocławski Park Technologiczny będzie współpracował z Irańczykami

Jak podaje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, przedstawiciele Wrocławskiego Parku Technologicznego podpisali umowę z Pardis Technology Park w Iranie. Miało to miejsce podczas zorganizowanej przez stronę irańską wystawy INOTEX 2018.

Pardis Technology Park jest największym i najstarszym parkiem technologicznym w Iranie, działającym z ramienia Urzędu Wiceprezydenta Islamskiej Republiki Iranu w dziedzinie nanotechnologii, biotechnologii, robotyki, laboratoryjnej oraz IT.

Jarosław Kaczyński, kierownik biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, powiedział, że że Polska i Iran największe szanse na zwiększenie wymiany handlowej mają w sektorze farmaceutycznym.

Podpisanie umowy jest pozytywnym sygnałem dla rozwoju relacji Pardis z Polską, które zostały nawiązane w pierwszej połowie 2017 roku, kiedy to park rozpoczął korespondencję z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju – powiedział Kaczyński.

* * *

Chiny dadzą pieniądze krajom arabskim

Prezydent komunistycznych Chin Xi Jinping ogłosił, że kraje arabskie otrzymają od Chin ponad 20 mld dolarów. Będą to pożyczki oraz pieniądze przekazane na pomoc humanitarną.

15 mln dolarów przeznaczymy na rozwój gospodarki Palestyny, a kolejne 91 mln dolarów trafi do Jordanii, Libanu, Syrii i Jemenu jako pomoc humanitarna – powiedział Xi w czasie konferencji w Pekinie z udziałem przedstawicieli 21 państw arabskich.

Ma powstać też fundusz o kapitale 3 mld dolarów, powołany przez konsorcjum chińskich i arabskich banków.

Jak powiedział Xi, przekazane Palestynie pieniądze przeznaczone będą na sfinansowanie planu „rekonstrukcji gospodarczej” i „odrodzenia przemysłowego”, który zakłada współpracę w sektorach ropy, gazu, energii atomowej i czystych energii.

Dodał, że rozwój jest czynnikiem koniecznym do rozwiązania problemu bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Musimy traktować się ze szczerością, nie bać się różnic, nie unikać problemów i prowadzić szerokie dyskusje na temat każdego aspektu polityki zagranicznej oraz strategii rozwoju – powiedział prezydent Chin.

* * *

Chiny zachęcają obywateli za posiadanie dzieci

Jak podaje portal ChinaDaily, władze prowincji Liaoning planują wprowadzić program zachęcający chińskie pary do posiadania dzieci. Ma on polegać na ułatwieniach finansowych zapewnianych przy pojawieniu się na świecie drugiego dziecka.

Celem programu jest zlikwidowanie problemów demograficznych starzejącego się społeczeństwa i ubytku siły roboczej. W ostatnich latach liczba pracowników w prowincji znacząco spadła, a średni wiek wzrósł. Liczba osób w wieku 60 lat lub więcej w prowincji Liaoning na koniec zeszłego roku osiągnęła 9,6 miliona, co stanowi ponad 1/5 populacji.

Władze Liaoningu zapewniły, że pomogą rodzinom, które zdecydowały się na dzieci, zapewniając świadczenia obejmujące ulgi w podatkach, ubezpieczeniach społecznych, opłatach za edukację czy mieszkania. Planowane są też dłuższe urlopy macierzyńskie i zachęcanie pracodawców do zapewnienia elastycznych godzin pracy kobietom w ciąży i karmiącym matkom.

Na początku 2016 roku Chiny przyjęły politykę drugiego dziecka. Do tego czasu rodzinom nie pozwalano na posiadanie więcej niż jednego dziecka co skutkowało zabijaniem nienarodzonych dzieci. Szacuje się że przez ostatnie czterdzieści lat przeprowadzono w Chinach ponad 330 milionów aborcji.

* * *