Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

130 tysięcy osób na ulicach, ponad 1700 osób zatrzymanych, z których około 200 wciąż jest w areszcie, oraz 118 osób rannych – to bilans zamieszek we Francji, które miały miejsce w sobotę. W samym Paryżu na ulice wyszło ok. 10 tysięcy osób.

Francuzi protestują przeciwko podwyżkom podatków, rosnącym kosztom życia oraz polityce społecznej prezydenta Emmanuela Macrona.

Chuligani, którzy dołączyli do protestujących, niszczyli samochody oraz witryny sklepowe, doszło do wielu ataków na policjantów. Po raz pierwszy od rozpoczęcia protestu tzw. żółtych kamizelek, na ulicach Paryża pojawiły się wozy opancerzone.

Policja i służby bezpieczeństwa zdołały stłumić zamieszki dopiero w niedzielę nad ranem.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump skomentował protesty na Twitterze. Napisał:

„Porozumienie paryskie nie działa po myśli Paryża. Protesty i zamieszki w całej Francji. Ludzie nie chcą płacenia dużych sum pieniędzy, w znacznej mierze państwom Trzeciego Świata (gdzie ich wykorzystanie jest wątpliwe) po to, by być może chronić środowisko. Skandują Chcemy Trumpa!. Pozdrawiam Francję”

Słowa Trumpa spotkały się z krytyką francuskiego ministra spraw zagranicznych Jeana-Yves Le Driana, który powiedział, że Trump ma „pozwolić żyć Francji po swojemu”.

* * *

Koalicja rządowa w Belgii rozpadła się przez pakt migracyjny

Prawicowa partia Nowy Sojusz Flamandzki, opowiadająca się za zaostrzeniem polityki migracyjnej, opuściła koalicję rządową. Rozpad rządu miał miejsce po tym, jak premier Belgii Charles Michel, uzyskawszy zgodę parlamentu, zapowiedział, że podpisze Światowy Pakt Migracyjny w Marrakeszu.

Belgia ma teraz rząd mniejszościowy. Premier Charles Michel poinformował, że obowiązki ministrów, którzy odeszli, zostały już przekazane innym. Rząd mniejszościowy ma dotrwać do wyborów parlamentarnych, które odbędą się w maju przyszłego roku.

Na pakt w Marrakeszu nie zgodziła się za to Łotwa. Parlament odrzucił pakt stosunkiem głosów 41 do 13. Do odrzucenia paktu przyczynili się głównie łotewscy konserwatyści.

Zaznaczyli oni, że nie mogą poprzeć dokumentu zawierającego niejasne pojęcia. Stwierdzili też, że podpisanie paktu grozi pojawieniem się niekontrolowanego napływu imigrantów i spadkiem poziomu bezpieczeństwa publicznego.

* * *

Prezydent Litwy Dalia Brybauskaite podczas wizyty w Kijowie zapowiedziała udzielenie większej niż do tej pory pomocy militarnej dla Ukrainy. Jest to odpowiedź na apel ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki o zwiększenie pomocy wojskowej i wywarcie nacisków na Rosję.

Litwa ma przekazać Ukrainie amunicję i wysłać instruktorów litewskich, biorących udział w procesie szkolenia sił lokalnych. Na Ukrainę pojadą też eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa, którzy, zwłaszcza w czasie wyborów wiosną 2019 r., udzielą pomocy w walce z atakami hakerów.

Litewska prezydent zaznaczyła, że „zwiększenie wsparcia dla Ukrainy jest trudne dla dużych państw, a także instytucji międzynarodowych, które – zanim podejmą decyzje – muszą przejść szereg procedur”. Litwa jednak może to zrobić „bez większych trudności”.

Litwa wspiera Ukrainę od czasu zajęcia Krymu przez Rosję, wysyłając amunicję i wyposażenie wojskowe.

* * *

Nowy prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador podpisał w sobotę porozumienie z Salwadorem, Gwatemalą i Hondurasem

Meksykańskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że dokument ma na celu zwiększenie ilości miejsc pracy w regionie jako sposób na powstrzymanie napływu migrantów do Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z porozumieniem, ministrowie finansów czterech krajów spotkają się w pierwszym kwartale 2019 r., aby opracować specjalny fundusz, a także „programy, projekty i konkretne działania, jakie będą podjęte, by stworzyć miejsca pracy i walczyć z ubóstwem w regionie”.

* * *

Nie można dopuścić do powstania autokefalicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej – oświadczył patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Stwierdził, że osoby popierajace niezależną cerkiew ukraińską są „pełne gniewu” .

Wierzymy, że Cerkiew prawosławna wytrwa, że żadne rozłamy, żadne związki 'raskolników’, żaden udział świeckiej władzy, żadna gniewna i wojenna retoryka nie będą w stanie oderwać wierzących (…) od życia w Bożym świecie – powiedział patriarcha do wiernych.

15 grudnia w Kijowie ma odbyć się Sobór Zjednoczeniowy, podczas którego zostanie wyłoniona głowa niezależnego od Rosji kościoła prawosławnego na Ukrainie.

* * *

W Katowicach trwa Szczyt Klimatyczny ONZ. Trzydzieści tysięcy delegatów z całego świata dyskutuje o tym, jak regulować życie świata pod pretekstem ochrony klimatu przed katastrofą.

Na miejscu jest nasz reporter Cezary Kłosowicz (nagranie poniżej).

* * * * *