SERWIS INFORMACYJNY, 1 października 2018 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

Politycy PiS świętowali zwycięstwo komunistów

27 września w ambasadzie chińskiej w Polsce odbyły się obchody 69. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Wzięli w nich udział czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, przewodniczący Polsko Chińskiej Grupy Parlamentarnej Grzegorz Czelej, wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, wiceminister obrony Marek Łapiński, wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski, wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Ambasador Chin w Polsce Liu Guangyuan powiedział podczas spotkania:

W tym roku przypada również 69 rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Chińską Republiką Ludową oraz Rzeczpospolitą Polską jak też stulecie niepodległości Polski. (…) Nasza podobna historia i przyszłość zwiększają przyjaźń i wolę współpracy między naszymi narodami. Z zadowoleniem obserwujemy, że po 69 latach stałego rozwoju stosunki chińsko-polskie osiągają najlepszy moment w historii.

W tym momencie nasze kontakty polityczne są bliższe niż kiedykolwiek. Przeprowadzamy częste wizyty na wysokim szczeblu i wzmożone wymiany między naszymi rządami, partiami politycznymi itd. Chiny oczekują dalszych prac z Polską aby utrzymać ten rozpęd i zapewnić polityczne prowadzenie dla przyszłego rozwoju naszych dwustronnych relacji.

Grzegorz Czelej w swoim wystąpieniu powiedział:

Od czasu powstania Chińskiej Republiki Ludowej nastąpiła wielka zmiana, która zmieniła Chiny i głęboko wpłynęła na świat. Błyskotliwe osiągnięcia Chińczyków w ciągu ostatnich 40 lat przyciągnęły uwagę całego świata. Chciałbym skorzystać z tej okazji, aby przekazać moje najszczersze życzenia Chińczykom. Mam nadzieję, że Chiny utrzymają szybki rozwój i że stosunki polsko-chińskie znacznie się wzmocnią.

* * *

Wielka Brytania angażuje się w Arktyce przeciw Rosjanom.

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson zapowiedział wysłanie w przyszłym roku 800 komandosów do Norwegii. Brytyjczycy planują założyć bazę wojskową na północy Norwegii. Ma być to część planu wzmocnienia obecności wojskowej w Arktyce w związku z możliwą agresją ze strony Rosji.

Jak zauważył minister, powodem działań brytyjskiego resortu obrony jest fakt, że Rosja podjęła decyzję o ponownym otwieraniu baz wojskowych z czasów ZSRR oraz nasiliła działania okrętów podwodnych.

* * *

W Iranie skazano trzy osoby na śmierć za przestępstwa gospodarcze

Rzecznik prasowy irańskiego wymiaru sprawiedliwości Gholamhosein Mohseni Edżei powiedział w irańskiej telewizji, że specjalne sądy w Iranie, ustanowione w celu walki z przestępczością finansową, skazały trzy osoby na śmierć.  Wyrok zapadł po oskarżeniu ich o tzw. „szerzenie zepsucia na Ziemi”, co jest jednym z najcięższym przestępstw w Iranie. Nie podano tożsamości skazanych ani szczegółów popełnionych przez nich czynów.

W zeszłym miesiącu powołano specjalne islamskie sądy, których zadaniem jest szybkie przeprowadzenie procesów wobec osób podejrzanych o przestępstwa gospodarcze. Stało się to po tym, jak najwyższy przywódca duchowo-polityczny kraju ajatollah Ali Chamenei nakazał wdrożenie „szybkich i sprawiedliwych” działań prawnych zmierzających do wygrania „wojny gospodarczej” z zagranicznymi wrogami.

* * *

Wielki atak hakerski na Facebooka

W piątek doszło do ataku hakerów na serwery Facebooka. Hakerzy uzyskali dostęp do prawie 50 milionów kont użytkowników strony, wykorzystując słabe elementy systemów zabezpieczających.

Użytkownicy, których konta zostały zaatakowane, zostali wylogowani z Facebooka na telefonach, tabletach i komputerach.

Wiadomość o ataku cybernetycznym – który Facebook uznał za największy w swojej historii – spowodowała, że akcje spółki spadły w piątek o około 3%.

Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg na swoim profilu napisał:

Nie wiemy jeszcze, czy konta te zostały niewłaściwie wykorzystane, ale zbadamy to i dokonamy koniecznych zmian, gdy tylko dowiemy się więcej.”

* * *

Francuski raper pochodzenia kameruńskiego Nick Conrad, który w zeszłym tygodniu wywołał we Francji skandal piosenką pt. „Powiesić białych ludzi”, został postawiony w stan oskarżenia pod zarzutem podżegania do przemocy. W piątek został przesłuchany przez policję, a jego rozprawa została wyznaczona na 9 stycznia.

Przed wydaniem rasistowskiej piosenki Conrad nie był znany we Francji. W utworze raper nawołuje do zabijania białych dzieci w żłobkach, wieszania ich rodziców i zabierania im majątków. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności i kara grzywny w wysokości 45 tys. euro.

Po nagłośnieniu sprawy przez środowiska prawicowe we Francji, zarówno minister spraw wewnętrznych, rzecznik rządu, jak i inni politycy potępili wydanie tego typu piosenki.

* * *

Po zawarciu porozumienia dotyczącego zatwierdzenia przez Watykan biskupów wybranych przez komunistyczny rząd Chiński, obie strony rozpoczęły negocjacje na temat biskupów „podziemnych”, którzy, pomimo presji komunistycznych władz, przez dziesięciolecia pozostawali wierni papieżowi.

Watykan wyraża nadzieję, że negocjacje doprowadzą Chiny do łagodniejszego traktowania tych, którzy działali w podziemiu, w wierności Watykanowi.

* * *

Dziennikarz, który ujawnił tożsamość sprawców zamachu na Skripala uciekł z Rosji.

Siergiej Kaniew, dziennikarz, który nagłośnił sprawę zamachu na Siergieja i Julię Skripalów i był współautorem artykułu ujawniającego prawdziwą tożsamość podejrzanych, uciekł z Rosji. Powodem ucieczki z kraju był strach przed represjami i procesem karnym.

W sobotniej rozmowie z dziennikarzami rosyjskiej telewizji RBK, Kaniew powiedział, że „wiele jego działań mogłoby rozgniewać niektórych wysokich rangą urzędników”.

Z informacji z artykułu o zamachowcach wynika, że jeden z podejrzanych, który przedstawia się jako Rusłan Boryszow, to w rzeczywistości oficer GRU nagrodzony odznaczeniem Bohatera Federacji Rosyjskiej, Anatolij Czepiga.

* * *

Korea Południowa rozpoczęła dziś usuwanie min ze strefy zdemilitaryzowanej na granicy z komunistyczną Koreą Północną. Inżynierowie wojskowi rozpoczęli prace w rejonie wsi Panmundżom i w rejonie Cheorwon.

Umowa między obydwoma krajami przewiduje rozminowanie tych obszarów do końca listopada a następnie wspólne poszukiwanie szczątków żołnierzy poległych w tym miejscu. Nie wiadomo czy Północ już również zaczęła usuwanie min.

* * * * *