Przeczytasz tekst w ok. < 1 min.

Wczoraj Sejmowa Komisja ds. Petycji zajęła się projektem ustawy pod tytułem „Świeckie Państwo”. Projekt ustawy wraz z 57 tysiącami podpisów poparcia złożyło stowarzyszenie Inicjatywa Polska. W projekcie znalazły się postulaty: zakończenia finansowania lekcji religii ze środków publicznych, zakończenia finansowania ubezpieczenia społecznego księży oraz likwidacji Funduszu Kościelnego.

Autorzy postulują także likwidację wspólnych komisji rządowo-kościelnych i utworzenie w zamian jednej komisji, w której będą zasiadać przedstawiciele rządu, kościołów i organizacji pozarządowych.

Prowadzący obrady podkomisji wiceprzewodniczący Andrzej Smirnow z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że nie widzi powodów, aby w ogóle zajmować się tą sprawą:

„Państwo załączyli 57 tysięcy podpisów pod tą petycją, a właściwie projektem ustawy. I oczywiście mają prawo pod warunkiem, że zbiorą 100 tysięcy podpisów i złożą taką ustawę jako projekt obywatelski do Sejmu. Natomiast złożenie petycji jest żądaniem, aby to nasza komisja złożyła taki projekt ustawy. Otóż ja nie widzę takiej potrzeby”.

Projekt został odrzucony bez czytania i bez głosowania.

Widać, że ani środowisku rządowemu, ani prawdopodobnie tak zwanej opozycji nie zależy na oczyszczeniu sytuacji w Kościele katolickim. Dlatego partia Ruch 11 Listopada 16 maja wydała oświadczenie, w którym żąda wypowiedzenia Konkordatu. Oświadczenie zostało podpisane przez prezesa partii Michała Fałka oraz wiceprezesów, mecenasa Andrzeja Turczyna i pastora Pawła Chojeckiego. Tak tłumaczy inicjatywę pastor Paweł Chojecki:

„Nam chodzi o to, żeby zburzyć całą konstrukcję porozumienia biskupów katolickich z komunistami z 1950 r. trwającego do dziś. Jak to zrobić? Jaki zrobić test, żeby pokazać gołą dupę wszystkich tych partii politycznych, które biorą udział w tych eurowyborach? One wszystkie będą mówić, że są albo antyklerykalne, albo klerykalne. My mamy prosty sposób na sprawdzam: #STOPKonkordat. Która partia to teraz poprze?”.