Rząd tłumaczy się z zatrudniania w Polsce północnokoreańskich robotników

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewniła podczas konferencji prasowej, że od 5 sierpnia zeszłego roku w Polsce nie są wydawane zezwolenia na pracę dla obywateli Korei Północnej. Uchylono również 74 zezwolenia wydane wcześniej.

Wiceminister Stanisław Szwed stwierdził, że MSZ nie wydaje już wiz pracowniczych dla obywateli Korei. Jednak osoby, które już otrzymały pozwolenie, nadal pracują w Polsce.

Mamy problem z tymi osobami, które wykonywały pracę wcześniej. Szacujemy, że ich jest ok. czterystu. Ale sukcesywnie poprzez działania administracyjne odbieramy zezwolenia, żeby te osoby w naszym kraju już nie pracowały – mówił wiceminister.

Amerykański dziennik „New York Times” opublikował w poniedziałek artykuł o robotnikach z komunistycznej Korei Północnej, którzy są zatrudniani w Polsce. Według dziennika mają oni być między innymi w stoczni w Policach.

Bogdan Basarab radca prawny reprezentujący Partner Stocznię powiedział, że firma nie zatrudnia obywateli Korei Północnej.