Rosja dozbraja Kaliningrad i Krym, ale brakuje jej pieniędzy

Agencja RIA Nowosti informuje, że rosyjska armia przerzuciła na Krym kolejny system obrony powietrznej S-400 Triumf. Rosjanie mają taki systemów szesnaście, z czego dwa są już na Krymie.

Na okupowanym Krymie stacjonuje już około czterdziestu tysięcy rosyjskich żołnierzy. Moskwa rozmieściła tam też myśliwce Su-30 i bombowce strategiczne Tu-22M, oraz systemy rakietowe Bastion do zwalczania okrętów.

Jak twierdzi rosyjski dziennik „Izwiestija”, Moskwa chce również wzmocnić siły powietrzne w rejonie Morza Bałtyckiego. Rosjanie zamierzają przywrócić 689. Gwardyjski Myśliwski Pułk Lotniczy. Będzie on stacjonował w pobliżu Kaliningradu. Ma być wyposażony w myśliwce Su-27, a później w najnowsze Su-35.

Tymczasem ministerstwo finansów Rosji poinformowało, że wyczerpał się całkowicie Fundusz Rezerwowy, z którego pokrywano deficyt budżetowy.

W Rosji pieniądze z nadwyżki w handlu zagranicznym są gromadzone w dwóch funduszach.
Fundusz Rezerwowy ma pokrywać deficyt budżetowy, a pieniądze z Funduszu Dobrobytu Narodowego mają być przeznaczane na emerytury.

W zeszłym roku sytuacja budżetu była tak zła, że Fundusz Rezerwowy okazał się niewystarczający i sięgnięto już po środki Funduszu Dobrobytu Narodowego, z którego ponad 10 miliardów dolarów przeznaczono na pokrycie deficytu w systemie emerytalnym.

Rosyjskie ministerstwo finansów przewiduje, że w tym roku podobną sumę wyda na pokrycie deficytu budżetowego.

Pastor Paweł Chojecki w programie „Kowalski & Chojecki NA ŻYWO” opisał dwa możliwe rozwiązania dla Rosji:

Rosja przez politykę amerykańską została zapędzona do gospodarczego narożnika. Do tego dochodzi wyścig zbrojeń, który rozpoczął się po agresji na Ukrainę i zajęciu Krymu. To się będzie napędzało. Tu nie ma żadnego ratunku dla Rosji.[…] Są dwa rozwiązania: wywołać wojnę, tak jak Hitler w ‘39 i drugie rozwiązanie – zbudować państwo globalne i myślę, że ten scenariusz zostanie zrealizowany. Właśnie taki scenariusz na koniec przedstawia Biblia, że powstanie rząd światowy. Wtedy te zadłużone państwa i nierozwiązane problemy ekonomiczne zostaną nagle wrzucone do jednej kasy i dalej ci ludzie i te rządy będą mogły funkcjonować. Myślę, że ta opcja jest poważnie brana pod uwagę dzisiaj. Wprowadzenie rządu światowego może nastąpić w ciągu najbliższych paru lat.