Jak podaje Rhodium Group w zeszłym roku chińscy inwestorzy przeznaczyli na przejęcia i tworzenie nowych firm w Polsce więcej niż łącznie przez poprzednie 16 lat.
W 2016 r. wartość chińskich bezpośrednich inwestycji do Polski wzrosła do 563 mln USD. W ubiegłym roku wynosiła tylko 10 mln USD.

Chińczyków interesują duże projekty o znacznej wartości. Jeśli decydują się na mniejsze inwestycje, zwykle chodzi im o uzyskanie wiedzy i technologii lub przejęcie rozpoznawalnej marki. W Polsce największe projekty są związane z sektorem energetycznym, dlatego Chińczycy szczególnie interesują się sektorem energetycznym.

Na całym świecie Chińczycy stawiają na przejmowanie już istniejących przedsiębiorstw, a nie tworzenie nowych. Już w 2014 roku Chińczycy zainwestowali na świecie więcej niż zagraniczni inwestorzy w Chinach. Obok rosnących kosztów pracy, które są już podobne do kosztów w Europie Środkowo-Wschodniej, Chińczyków do przenoszenia działalności za granicę skłaniają obawy o stan gospodarki kraju, rosnące zadłużenie i słabnąca waluta Chińczycy szukają w Europie i Ameryce zaawansowanych technologii, wykształconej siły roboczej, znanych marek oraz rynków zbytu.