Służby wywiadowcze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii sporządziły raport dotyczący możliwych przyczyn wybuchu pandemii koronawirusa. Według służb najpoważniejszą przyczyną pandemii było działanie komunistycznego rządu Chin. W raporcie podkreślono, że możliwe, że pandemia w ogóle by nie wybuchła, gdyby nie Komunistyczna Partia Chin.

W dokumencie wskazano, że wybuch pandemii mógł mieć związek z prowadzonymi w laboratorium w Wuhan badaniami nad koronawirusami. Już w 2015 r. prowadzono tam badania nad ewentualnymi skutkami przeniesienia się wirusów z nietoperza na człowieka. Autorzy tego badania już wtedy przyznali, że prowadzenie eksperymentów jest niebezpieczne, ponieważ w ich trakcie udało się stworzyć patogen, który jest bardziej niebezpieczny niż inne koronawirusy.

Według autorów raportu Komunistyczna Partia Chin aktywnie cenzurowała wpisy w Internecie dotyczące zachorowań oraz zawierające frazy nawiązujące do miasta Wuhan, a już 1 stycznia poddała dezynfekcji mokry targ w Wuhan, nie pobierając od zwierząt żadnych materiałów genetycznych. Przez to niemożliwe stało się sprawdzenie i ewentualne wykluczenie targu jako miejsca, w którym rozpoczęła się epidemia. Próbki, które pobrano od pierwszych osób zakażonych koronawirusem, także zniszczono.

Wśród innych opisanych w raporcie czynników znalazły się także naciski Komunistycznej Partii Chin na inne państwa, by te nie zamykały granic, oraz postawa Światowej Organizacji Zdrowia, która bezkrytycznie przekazywała światu informacje przekazywane przez chińskich komunistów.

Przypominamy, że Telewizja Idź Pod Prąd wraz z naszą korespondentką na Tajwanie red. Hanną Shen 8 kwietnia zebrała 100 tys. wymaganych podpisów pod petycją do Prezydenta Trumpa o pociągnięcie komunistycznych Chin do odpowiedzialności za rozprzestrzenienie koronawirusa. W petycji, która trafiła na biurko Donalda Trumpa, napisaliśmy:

“Pandemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na cały świat z powodu oszustwa i zaprzeczania faktom przez komunistyczny rząd Chin. Od samego początku Komunistyczna Partia Chin kłamała na temat tej choroby, zaniżając liczbę chorych i uciszając lekarzy, którzy mówili o epidemii. Po dwóch miesiącach KPCh przyznała, że ma problem, ale odrzuciła oferty pomocy Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Co więcej, Chiny podejmują działania przeciwko każdemu, kto używa określenia wirus z Wuhan i przerzucają winę na USA. Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien miał rację, mówiąc, że ukrywanie informacji o wirusie przez Chiny kosztowało społeczność światową dwa miesiące. Komunistyczny rząd Chin musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za ukrywanie wybuchu epidemii i za zbliżającą się globalną recesję”.