Amerykańska Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa wjechała do Polski. Na przejściu granicznym w Olszynie odbyło się symboliczne powitanie amerykańskich żołnierzy.
Centralne uroczystości związane z powitaniem amerykańskiej brygady z udziałem premier Beaty Szydło i szefa MON Antoniego Macierewicza odbędą się w sobotę w Żaganiu. Na ten sam dzień zaplanowano również imprezy w miastach wojewódzkich.
Amerykańskie wojska będą przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve celem zabezpieczenia przed możliwym atakiem Rosji.

Za wojskami amerykańskimi do Polski popłyną również pieniądze. Na inwestycje w Polsce może pójść kilkaset milionów dolarów.

W kwietniu ruszy modernizacja lotniska wojskowego w Łasku. Pas startowy zostanie wydłużony o 500 metrów. Amerykanie inwestują też w modernizację poligonu w Drawsku Pomorskim. Największa inwestycja prowadzona jest w Redzikowie, gdzie powstaje baza rakietowa. USA przeznaczą na budowę ok. 250 mln dolarów. Ambasada USA ujawniła, że usługami dla bazy zainteresowanych jest ok. 200 firm.

Na znaczny rozwój liczą też samorządy znajdujące się w miejscu stacjonowania nowych jednostek.

W Żaganiu rozkręcają się inwestycje w branży gastronomicznej. Współpracujący z wojskiem przedsiębiorca rozbudował też profesjonalną pralnię.  Agnieszka Zychla z żagańskiego urzędu komentuje: „Ożywienie na lokalnym rynku usług jest faktem. Ale mamy świadomość, że inwestycyjny impuls dopiero przed nami”.