Portal „Politico Europe” uznał szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego za jedną z 28 postaci, które w największym stopniu będą kształtować przyszłość Unii Europejskiej w 2017 roku i później. Polski polityk znalazł się na 4. miejscu w rankingu „Politico 28”.
W rankingu Jarosław Kaczyński uznany został za postać, która steruje polityką z tylnego siedzenia. – Formalnie Jarosław Kaczyński jest tylko jednym z 460 członków polskiego parlamentu. W rzeczywistości były premier i aktualny przewodniczący rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość jest najpotężniejszym człowiekiem w swoim kraju.
– Razem z jego sojusznikiem z Budapesztu, Viktorem Orbanem, 67-letni polityk dowodzi wschodnią flanką brygad antyestablishmentu, które zaliczyły znaczące zwycięstwa na Zachodzie, od Brexitu po Donalda Trumpa, i szykują się do kluczowych wyborów we Francji, w Niemczech i Holandii w przyszłym roku – ocenia portal.
Według „Politico” w nadchodzących miesiącach Kaczyński będzie odgrywał rolę w negocjacjach UE z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu, „dążąc do obrony interesów Polaków, którzy mieszkają na Wyspach, a jednocześnie nie robiąc Brukseli żadnej przysługi”.