Zgodnie z informacjami pochodzącymi z ministerstwa finansów jest szansa, aby w tym roku rząd wprowadził rozwiązanie, które ma wyeliminować wyłudzenia podatku VAT.

Chodzi o wprowadzenie rozwiązania, które nosi nazwę „split payment” i oznacza rozdzielenie płatności za faktury VAT na część netto kierowaną do sprzedającego towar bądź usługę i na  podatek VAT wpłacany na odrębny rachunek, do którego dostęp miałby tylko fiskus.

Takie rozwiązanie jest już stosowane w wypadku niektórych transakcji w dwóch krajach Unii – we Włoszech i w Czechach- i przynosi bardzo dobre efekty : wpływy podatkowe zwiększyły się.

Rząd chciałby to rozwiązanie wprowadzić już w roku 2017.
Przypomnijmy, że wyłudzenia podatku VAT są jednym z większych problemów gospodarczych, odziedziczonych przez Prawo i Sprawiedliwość po nieudolnych rządach PO-PSL. Poprzednie rządy dopuściły, aby grupy przestępcze, zajmujące się wyłudzeniami VATu, okradały skarb państwa rocznie nawet na ponad 60mld zł.
Dlatego wprowadzanie wszelkich rozwiązań powodujących zmniejszenie luki podatkowej jest właściwe, pod warunkiem, że te rozwiązania nie będą nadmierną uciążliwością dla przedsiębiorców uczciwie prowadzących działalność gospodarczą.

Pytanie, czy rozwiązanie rozdzielenia płatności, o którym myśli rząd, nie doprowadzi do jeszcze większego pogorszenia sytuacji przedsiębiorców.

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy nieuczciwi kontrahenci będą płacili tylko VAT na konto urzędu, żeby nie zadrzeć z fiskusem, podczas gdy poszkodowany przedsiębiorca dalej nie otrzyma należnego mu wynagrodzenia.

Dodajmy również, że według ostatniego raportu MFW Polska jest trzecim krajem z najdroższym systemem poboru podatków.

My stale postulujemy uproszczenie i znaczne obniżenie podatków. Jak pokazuje przykład bliskich nam krajów – Węgier i Rumunii – to przynosi najlepsze efekty dla gospodarki i obywateli.