ORP “Kontradmirał Xawery Czernicki” wyruszył 5 stycznia z portu w Świnoujściu, by stacjonować na Morzu Śródziemnym.

– Za niespełna dwa tygodnie okręt obejmie dowodzenie stałym zespołem obrony przeciwminowej. Od tego momentu Morze Śródziemne, Czarne, Egejskie oraz wszystkie morza w tej części świata staną się dla członków polskiego kontyngentu zwykłym rejonem działania. (… ) Rejonem ciekawym, ale z drugiej strony trudnym. Od wieków Morze Śródziemne i ten region jest istotny dla naszej kultury, naszego kontynentu zarówno ze względów strategicznych, politycznych, jak i ekonomicznych –  mówił podczas uroczystości pożegnalnej dowódca kontyngentu komandor porucznik Aleksander Urbanowicz.

Postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO podpisał prezydent Andrzej Duda na wniosek rządu pod koniec grudnia 2016 r. Dotyczy ono działań na Morzach: Śródziemnym, Czarnym i Egejskim od 1 stycznia do 6 lipca 2017 roku. Kontyngent będzie liczył do 70 żołnierzy.

W skład zespołu wejdą głównie niszczyciele min z marynarek wojennych państw NATO z basenu Morza Śródziemnego, a sztab grupy, zaokrętowany na pokładzie ORP “Czernicki”, będzie złożony głównie z Polaków.