Przeczytasz tekst w ok. 2 min.

Papież Franciszek we wczorajszym wystąpieniu z okazji Światowego Dnia Pokoju zaapelował, by zapewnić migrantom i uchodźcom „przyszłość pokoju”.

Hasłem obchodzonego przez kościół rzymski Światowego Dnia Pokoju jest: „Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju”.

– Nie gaśmy nadziei w ich sercach; nie tłummy ich oczekiwań pokoju! Ważne, aby ze strony wszystkich: instytucji obywatelskich, edukacyjnych, opieki społecznej i dzieł kościelnych myślano o zapewnieniu uchodźcom i migrantom przyszłości pokoju – powiedział papież Franciszek.

Prymas Polski Wojciech Polak powoływał się podczas wczorajszej homilii na słowa papieża Franciszka:
– W tym roku, wśród tych ludzi, papież wskazuje nam na migrantów i uchodźców, na mężczyzn i kobiety, na dzieci i młodzież, na osoby w podeszłym wieku, którzy (…) szukają miejsca, gdzie mogliby żyć w pokoju – powiedział prymas.

Zaznaczył, że w wielu krajach rozpowszechniła się „retoryka, która wyolbrzymia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego lub koszty przyjęcia nowych przybyszów.”

– Ci, którzy podsycają strach przed migrantami, być może w celach politycznych, zamiast budować pokój, sieją przemoc, dyskryminację rasową oraz ksenofobię, które są źródłem wielkiego niepokoju dla tych wszystkich, którym leży na sercu ochrona każdego człowieka – mówił abp Wojciech Polak.

Prymas poparł inicjatywę odprawienia 14 stycznia w katolickich kościołach w całej Polsce specjalnej mszy poświęconej uchodźcom.

Inicjatorką akcji jest Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

Oprócz prymasa Wojciecha Polaka akcję popierają m.in. biskup Krzysztof Zadarko oraz redakcja portalu jezuitów DEON.pl i portalu dominikanie.pl.

Do przyjmowania uchodźców do Polski zachęcał niedawno także Kornel Morawiecki, przewodniczący partii Wolni i Solidarni:
– Te 7 tysięcy na 40-milionowy kraj, na które zgodził się poprzedni rząd, nie powinno być problemem – stwierdził ojciec obecnego premiera w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”

Ponadto dodał, że rząd powinien uruchomić korytarze humanitarne:
– Zaproponujmy im naszą kulturę. Powinniśmy z uchodźców czynić nas. Tylko powinniśmy przybyszom postawić wymagania, zmusić ich do wysiłku, sami podjąć działania, które „ich” przerobią na „nas” – mówił Kornel Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w programie „Gość Wiadomości” w Telewizji Polskiej, że rząd stoi niezmiennie na stanowisku, że nie będziemy przyjmować uchodźców, migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki do Polski.