Polska i Węgry osiągnęły rekordowy poziom wymiany handlowej.

W zeszłym roku obroty handlowe między dwoma krajami osiągnęły 8 miliardów euro. Oznacza to wzrost o siedem procent w porównaniu z rokiem 2014.

Polska eksportuje na Węgry głównie urządzenia mechaniczne i elektryczne, pojazdy i wyroby metalowe. Z Węgier sprowadzamy maszyny, tworzywa sztuczne oraz produkty przemysłu lekkiego.

Trend wzrostowy utrzymał się w pierwszej połowie bieżącego roku. Eksperci widzą potencjał zwiększania wymiany handlowej w branży budowlanej ze względu na obniżenie na Węgrzech stawki VAT na mieszkania z 23 do 5 procent oraz rozpoczęcie programu dofinansowań do mieszkań dla młodych.

Polskie firmy coraz więcej inwestują na Węgrzech. We wrześniu ma ruszyć odlewnia aluminium zbudowana w Komarom przez polską firmę Alumetal. Ponadto na Węgrzech inwestują m.in. Producent mebli – Nowy Styl, firma informatyczna – ABC Data, producent bloków energetycznych – Rafako, czy Maspex – firma z branży spożywczej. Węgierski Eximbank otworzył specjalną linię kredytową, na polsko-węgierskie projekty. gospodarcze