Zbulwersowana Komisja ds. Etyki w Nauce PAN zwróciła się do Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, by rozważył zakazanie wystawy martwych ciał „Body Worlds: The Cycle of Life”, która odbywa się w Pałacu Kultury w Warszawie. Według Komisji wątpliwości budzi źródło pozyskiwanych ciał, gdyż mogą one pochodzić „od więźniów sumienia, (…) którzy są prześladowani przez reżim komunistyczny w Chinach”. 

W piśmie, pod którym podpisał się Przewodniczący Komisji PAN prof. Andrzej Zoll, czytamy, że „kontrowersje budzą eksponaty, czyli poddane plastynacji ludzkie zwłoki i narządy”. Komisja wspomina o tym, że m.in. Sąd Najwyższy we Francji uznał podobną wystawę za nielegalną i zakazał jej pokazywania, analogiczny wyrok wydał także sąd w Izraelu. 

Naukowcy wyrażają wątpliwości co do źródła pozyskiwanych zwłok, m.in. iż „ciała przeznaczane na wystawę mogą pochodzić od więźniów sumienia, w tym także praktykujących Falun Gong, którzy od 1999 roku są prześladowani przez reżim komunistyczny w Chinach. 

Według Komisji PAN „wystawienie zwłok ludzkich na widok publiczny budzi poważne wątpliwości etyczne i jest bulwersujące. (…) W związku z powyższym Komisja do spraw etyki w nauce zwraca się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z powyższą sprawą i rozważenie zakazania pokazywania wystawy Body Worlds: The Cycle of Life w Warszawie”.

Ekspozycja martwych ciał “Body Worlds: The Cycle of Life” została otwarta w PKiN 1 grudnia br. O “podejrzeniu popełnienia przez organizatorów wystawy przestępstwa znieważenia zwłok” zawiadomił Prokuraturę Rzecznik Praw Obywatelskich. O zakazanie nieetycznej wystawy od miesięcy walczy działacz społeczny Mikołaj Jaroszewicz, autor petycji STOP wystawie ciał!. Jeszcze dziś możesz podpisać PETYCJĘ.

Mikołaj Jaroszewicz był gościem Idź Pod Prąd TV dwukrotnie. W czwartkowym programie Idź Pod Prąd NA ŻYWO szeroko komentował sprawę wystawy ciał, a także opowiedział o kolejnych krokach, mających na celu zamknięcie wystawy.

O skandalu związanym z wystawą wielokrotnie alarmowała red. Hanna Shen, korespondentka Idź Pod Prąd na Tajwanie. Jednak do tej pory tylko nieliczne media w Polsce poinformowały o sprawie. Dziwi przede wszystkim fakt przemilczania skandalu przez tzw. media prawicowe. Do petycji nie odniósł się także jej adresat Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Natomiast Zarząd Mienia Miasta Warszawy, broniąc ekspozycji, powołał się na watykański dziennik L’Osservatore Romano, który w samych superlatywach wypowiadał się o podobnych wystawach.

Więcej o skandalu wystawy zwłok TUTAJ.

Eunika Chojecka