Wiceprezydent USA Mike Pence na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium zapewnił, w imieniu Donalda Trumpa, że Stany Zjednoczone twardo wspierają NATO i wypełnią swoje zobowiązania. Jednocześnie ponowił apel aby wszystkie kraje członkowskie przeznaczały na obronność co najmniej 2 procent PKB. Zaznaczył, że do tej pory tylko cztery kraje wypełniają to zobowiązanie. Pence zapewnił też, że USA nie wycofają się z wiodącej roli we wzmacnianiu flanki wschodniej Sojuszu.

Zadeklarował również wsparcie USA dla Ukrainy. “Wiedzcie, że Stany Zjednoczone nadal będą czynić Rosję odpowiedzialną, nawet jeśli szukamy wspólnej płaszczyzny, którą, jak uważa prezydent Trump, trzeba znaleźć. Rosja musi respektować porozumienia pokojowe z Mińska i działać na rzecz deeskalacji przemocy na wschodniej Ukrainie mówił Pence.
Mike Pence podkreślił, że “nasze niezbywalne prawa do życia i do wolności nie zostały nam dane przez władców, rządy czy króli. Zostaliśmy nimi, jak to zauważyli ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych, obdarzeni przez Stwórcę.”

Paweł Chojecki skomentował na twitterze: “Biblijne chrześcijaństwo uczyniło Amerykę wielką! I do dziś biblijne chrześcijaństwo daje światu wielkich ludzi! Pence do eurolewaków – miód!”
Minister Obrony Narodowej Polski Antoni Macierewicz skomentował w TV Trwam wystąpienie wiceprezydenta USA: “Nie było cienia wątpliwości co do prawdziwego kursu nowej administracji amerykańskiej. Stanowisko było jasne, jasne jeśli chodzi o wschodnia flankę, o Ukrainę, o obszar Morza Czarnego i jasne jeśli chodzi o Rosję. Jasno sformułowano, że Rosją łamie prawo międzynarodowe i Krym jest integralną częścią Ukrainy.”
Po konferencji minister Macierewicz podsumował: “Wychodzimy z tej konferencji wzmocnieni.”