Niemiecki dziennik „Der Tagesspiegel” przeciwko PiS. Dziennikarze tej gazety porównali polski rząd do komunistów i radzą opozycji w Polsce zjednoczyć się przed najbliższymi wyborami.
Takie sformułowania pojawiły się na łamach „Der Tagesspiegel” w artykule Christopha von Marschalla.
Autor tekstu napisał: „Polska ruszyła w 1989 r. w długą drogę na Zachód, aby stać się witalną demokracją z podziałem władzy. (…) Siły, które dziś tworzą opozycję, naruszały niegdyś zasady demokracji, lecz nigdy w sposób tak brutalny. PiS przerwał ten marsz na Zachód. Jego bezwzględne roszczenie pełni władzy pod nacjonalistyczno-prawicową flagą skutkuje podobnie jak niegdyś bezwzględne roszczenia władzy przez komunistów pod osłoną lewicowego internacjonalizmu”.
Niemcom życzymy takiego rządu, jak nasz. Przynajmniej w kwestii imigrantów będą mogli spać spokojniej.
W kwestii Niemiec należy wspomnieć, że do niemieckiej telewizji ZDF trafiło wezwanie do wykonania wyroku krakowskiego sądu. Telewizja ZDF ma przeprosić b. więźnia Auschwitz Karola Tenderę za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”.
Z pozwem przeciwko ZDF wystąpił właśnie ten były więzień, reprezentowany przed sądem przez Stowarzyszenie Patria Nostra. Domagał się w nim przeprosin za to, że 15 lipca 2013 r. na portalu zdf.de w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego posłużono się określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Po interwencji dyplomatycznej opis zmieniono.