Antoni Macierewicz oświadczył, że rozmawiał z dowódcą sił NATO w Europie i ministrem obrony Wielkiej Brytanii i otrzymał zapewnienie o współpracy przy wyjaśnianiu katastrofy.

W rozmowie z dziennikarzami Antoni Macierewicz relacjonował:
„Przedmiotem moich rozmów z panem generałem Scaparrottim jak i z politykami, w tym z panem Michaelem Fallonem, była także sprawa związana z tragedią smoleńską. Dlatego że wydaje się, iż najwyższy czas, by NATO włączyło się do wyjaśnienia tej sprawy, do wsparcia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która w tej materii działa. I uzyskałem taką zapowiedź zarówno ze strony pana generała Scaparrottiego, który- zresztą z taką dużą emocją własną i przypomnieniem tego dramatu, ale i tych wspaniałych dowódców NATO, których osobiście znał i z którymi osobiście działał zarówno w Afganistanie, jak i na innych misjach- podkreślił, że odbiera to jako swój osobisty obowiązek. Zapowiedź usłyszałem oczywiście także od pana Michaela Fallona”.
Szczegóły współpracy mają być ustalone w najbliższym czasie i przedstawione opinii publicznej.

O oficjalne zwrócenie się do NATO i państw Zachodu z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu Smoleńska dzień wcześniej apelował do rządu polskiego pastor Paweł Chojecki.