W Finlandii ma powstać Europejskie Centrum Przeciwdziałania Zagrożeniom Hybrydowym.
W prace nad stworzeniem centrum zaangażowanych będzie 11 krajów, w tym Polska, Stany Zjednoczone, państwa bałtyckie, Szwecja, Wielka Brytania i Niemcy.

Będzie to pierwszy krok, który pozwoli Zachodowi na zabezpieczenie się przed wojną hybrydową ze strony Rosji. Sojusz Atlantycki i Unia Europejska zaplanowały w lipcu 40 konkretnych wspólnych działań w tym kierunku.

Amerykański ambasador przy NATO – Douglas Lute poinformował, że w Strukturach NATO i Unii
powstaną dwie wyspecjalizowane komórki, które będą prowadzić “zsynchronizowane działania” i wymieniać się informacjami. Dzięki temu będą mogły wspólnie reagować na pojawiające się kryzysy związane z metodami wojny hybrydowej.
Również Stany Zjednoczone powołają organ do walki z rosyjską dezinformacją
Nowy komitet, ma składać się z przedstawicieli wszystkich służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych. Będzie sięzajmować przecidziałaniem propagandzie Moskwy na całym świecie. Jeśli plan zostanie przyjęty, komitet rozpocznie działania na początku przyszłego roku.  
We wtorek projekt zyskał poparcie Izby Reprezentantów. W najbliższych tygodniach zajmie sięnim Senat, który najprawdopodobniej również zatwierdzi plan. Nieznane jest stanowisko Białego Domu.