W ostatnim czasie w prorosyjskich mediach w Kanadzie ukazały się negatywne artykuły na temat ukraińskiego dziadka szefowej dyplomacji Kanady. Zapytana, czy uważa, że jest to kampania organizowana przez Rosję, Freeland powiedziała:

–  Jest powszechnie wiadome, że Rosja podejmowała działania – o czym świadczy wywiad USA – zmierzające do destabilizacji systemu politycznego w Stanach Zjednoczonych.  Myślę, że Kanadyjczycy powinni, podobnie jak inne kraje Zachodu, przygotować się na podobne  działania skierowane przeciwko nim.


Freeland jest od lat przeciwna obecnym władzom Rosji. Pracowała jako korespondentka m. in. na Ukrainie i w Rosji. Obecnie jest objęta zakazem wjazdu do Rosji w ramach reakcji na sankcje nałożone na Moskwę po aneksji Krymu.

W poniedziałek Kanada zdecydowała o przedłużeniu wojskowej misji szkoleniowej na Ukrainie o dwa lata – Pomoc Kanady dla Ukrainy jest niezachwiana. Ta pomoc jest kluczowa dla zapewnienia suwerenności, bezpieczeństwa i stabilizacji Ukrainie – oświadczył Minister Obrony Kanady Harjit Sajjan. – Rząd Kanady jest oddany Ukrainie i narodowi ukraińskiemu, którzy budują bardziej bezpieczny, stabilny i dostatni kraj. Kanada jest wciąż w czołówce międzynarodowej odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę. Jestem dumny ze zdolnych oddanych kobiet i mężczyzn z Kanadyjskich Sił Zbrojnych, którzy przyczyniają się do tworzenia bardziej stabilnego świata, kiedy pokazujemy naszą niezawodność jako partner dla naszych sojuszników i nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo Europy.