„Express Ilustrowany” podał dziś, że pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem wykryto w Łodzi. Gazeta donosi, że test potwierdził zarażenie u kobiety, która wróciła z Tajlandii w ubiegłą sobotę. Z lotniska jechała do Łodzi pociągiem. Do szpitala zgłosiła się sama. Lekarze czekają teraz na wynik kolejnego testu, który ma być znany za trzy dni.
Radio Łódź poinformowało, że „u pacjentki, która wróciła z Tajlandii zbadane zostały 3 geny na obecność wirusa, z czego 1 wyszedł pozytywnie, a 2 negatywnie. W tej chwili próbki są w drodze do Warszawy, gdzie wynik zostanie ostatecznie potwierdzony.”
Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia w Polsce. Rzecznik ministerstwa, Wojciech Andrusiewicz, powiedział PAP: „Zaprzeczamy doniesieniom o wystąpieniu koronawirusa w Polsce. Prosimy nie rozsiewać plotek, że takowy jest.”
Dziś w Senacie wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, przedstawiał informacje dotyczące koronawirusa. „Na tę chwilę w Polsce nie mamy potwierdzonego przypadku koronawirusa. Wszystkie badania, które zostały wykonane w kraju, a było ich ponad 350 wykazały wynik ujemny” – wskazał.
Stwierdził, że na lotniskach wykonuje się pomiary temperatury u osób z powracających z Chin i Włoch. „Dzięki temu wyłapujemy pasażerów z podwyższoną temperaturą, gorączką. Tacy pasażerowie są kierowani do punktów medycznych, gdzie są badani. Jest przeprowadzany wywiad epidemiologiczny. Tam zapada decyzja, czy pasażer jest kierowany do szpitala zakaźnego i przewożony, czy będzie podlegał innym procedurom” – powiedział wiceminister.
Podał też liczby: w tej chwili w Polsce 47 osób jest poddanych hospitalizacji z podejrzeniem zakażenia, 55 osób objęto kwarantanną, a 1570 czynnym nadzorem epidemiologicznym.
Wczoraj prezydent Andrzej Duda przekazał, że odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmu, na którym rząd przekaże informacje o przygotowaniu kraju na epidemię.
Prezydent oświadczył, że „są realizowane działania przygotowawcze, a także kontrolne, jeżeli chodzi o stan zasobów infrastrukturalnych, które pozwalają się zabezpieczyć na wypadek epidemii; stroje ochronne. Wszystko to, co jest potrzebne służbie zdrowia i innym służbom, które w tym przypadku działają”. Powiedział również o wdrożeniu odpowiednich procedur na lotniskach, w samolotach LOT-u i w innych środkach komunikacji, którymi przybywają osoby z krajów objętych już występowaniem koronawirusa, polegających na mierzeniu podróżnym temperatury. Zapewnił, że odpowiednie oddziały szpitalne także są obecnie zabezpieczane i przygotowywane do „ewentualnego przyjęcia chorych”, oraz że w najbliższym czasie będą wdrażane dla obywateli „stosowne procedury, także i informacyjne”.
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że zwróci się dzisiaj z prośbą do Pani Marszałek Sejmu o „zwołanie w trybie możliwie najpilniejszym specjalnego posiedzenia Sejmu, po to, aby rząd udzielił informacji całemu społeczeństwu, nie tylko Sejmowi”. Prezydent chciałby, aby podjęto działania informujące wszystkich o tym, „w jaki sposób zabezpieczyć Polaków, aby w jak najmniejszym stopniu wirus ten dotknął nasz kraj”. Chciałby również wprowadzenia działań legislacyjnych, które miałyby przynieść „brak limitowania jakichkolwiek świadczeń związanych z działaniami przygotowawczymi” do nadejścia epidemii.
Według oficjalnych danych, łączna liczba wszystkich zgonów wywołanych koronawirusem wynosi 2 807 osób. Zarażonych zostało ponad 82 tys. osób, a za wyleczonych uznano blisko 33 tys. Jednak wczoraj chińskie media podały, że w prowincji Guandong testy wykazały obecność koronawirusa u 14 % pacjentów, których uznawano za wyleczonych. Podobny przypadek wykryto w Japonii. Najwięcej zarażeń poza Chinami odnotowano w Korei Południowej – 1595, a w ciągu ostatniej doby ponad trzysta nowych. We Włoszech odnotowano 470 przypadków.
Wirus dociera do kolejnych krajów europejskich. Poza Włochami odnotowano już przypadki zarażeń w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Austrii, Finlandii, Szwecji, Belgii, Danii, Estonii, Grecji, Macedonii Północnej, Norwegii, Szwajcarii i Rumunii. W Rumunii pierwszym zarażonym jest mężczyzna, który trzy tygodnie temu powrócił z Włoch. W Austrii kilkadziesiąt osób przebywających w hotelu w Insbrucku poddano kwarantannie po tym, jak wykryto koronawirusa u recepcjonistki pochodzącej z Włoch.
W Izraelu potwierdzono zarażenie u mężczyzny, który przyleciał z Włoch. Władze Izraela zakazały wstępu do kraju podróżnym z Włoch, którzy nie są obywatelami Izraela. Izraelczycy przylatujący z Włoch mają być poddawani dwutygodniowej kwarantannie.
Tymczasem w Polsce według informacji Polskich Portów Lotniczych codziennie ląduje 900 pasażerów z Włoch…
Ministerstwo zdrowia uruchomiło całodobową infolinię, gdzie można otrzymać wskazówki postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia.
800 190 590