Express Ilustrowany podał dziś, że pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem wykryto w Łodzi. Gazeta donosi, że test potwierdził zarażenie u kobiety, która wróciła z Tajlandii w ubiegłą sobotę. Z lotniska jechała do Łodzi pociągiem. Do szpitala zgłosiła się sama. Lekarze czekają teraz na wynik kolejnego testu, który ma być znany za trzy dni.

Radio Łódź poinformowało, że u pacjentki, która wróciła z Tajlandii zbadane zostały 3 geny na obecność wirusa, z czego 1 wyszedł pozytywnie, a 2 negatywnie. W tej chwili próbki są w drodze do Warszawy, gdzie wynik zostanie ostatecznie potwierdzony.”

Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia w Polsce. Rzecznik ministerstwa, Wojciech Andrusiewicz, powiedział PAP: „Zaprzeczamy doniesieniom o wystąpieniu koronawirusa w Polsce. Prosimy nie rozsiewać plotek, że takowy jest.”

Dziś w Senacie wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, przedstawiał informacje dotyczące koronawirusa. „Na tę chwilę w Polsce nie mamy potwierdzonego przypadku koronawirusa. Wszystkie badania, które zostały wykonane w kraju, a było ich ponad 350 wykazały wynik ujemny” – wskazał.

Stwierdził, że na lotniskach wykonuje się pomiary temperatury u osób z powracających z Chin i Włoch. „Dzięki temu wyłapujemy pasażerów z podwyższoną temperaturą, gorączką. Tacy pasażerowie są kierowani do punktów medycznych, gdzie są badani. Jest przeprowadzany wywiad epidemiologiczny. Tam zapada decyzja, czy pasażer jest kierowany do szpitala zakaźnego i przewożony, czy będzie podlegał innym procedurom” – powiedział wiceminister.

Podał też liczby: w tej chwili w Polsce 47 osób jest poddanych hospitalizacji z podejrzeniem zakażenia, 55 osób objęto kwarantanną, a 1570 czynnym nadzorem epidemiologicznym.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda przekazał, że odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmu, na którym rząd przekaże informacje o przygotowaniu kraju na epidemię.

Prezydent oświadczył, że „są realizowane działania przygotowawcze, a także kontrolne, jeżeli chodzi o stan zasobów infrastrukturalnych, które pozwalają się zabezpieczyć na wypadek epidemii; stroje ochronne. Wszystko to, co jest potrzebne służbie zdrowia i innym służbom, które w tym przypadku działają”. Powiedział również o wdrożeniu odpowiednich procedur na lotniskach, w samolotach LOT-u i w innych środkach komunikacji, którymi przybywają osoby z krajów objętych już występowaniem koronawirusa, polegających na mierzeniu podróżnym temperatury. Zapewnił, że odpowiednie oddziały szpitalne także są obecnie zabezpieczane i przygotowywane do „ewentualnego przyjęcia chorych”, oraz że w najbliższym czasie będą wdrażane dla obywateli „stosowne procedury, także i informacyjne”.

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że zwróci się dzisiaj z prośbą do Pani Marszałek Sejmu o „zwołanie w trybie możliwie najpilniejszym specjalnego posiedzenia Sejmu, po to, aby rząd udzielił informacji całemu społeczeństwu, nie tylko Sejmowi”. Prezydent chciałby, aby podjęto działania informujące wszystkich o tym, „w jaki sposób zabezpieczyć Polaków, aby w jak najmniejszym stopniu wirus ten dotknął nasz kraj”. Chciałby również wprowadzenia działań legislacyjnych, które miałyby przynieść „brak limitowania jakichkolwiek świadczeń związanych z działaniami przygotowawczymi” do nadejścia epidemii. 

Według oficjalnych danych, łączna liczba wszystkich zgonów wywołanych koronawirusem wynosi 2 807 osób. Zarażonych zostało ponad 82 tys. osób, a za wyleczonych uznano blisko 33 tys. Jednak wczoraj chińskie media podały, że w prowincji Guandong testy wykazały obecność koronawirusa u 14 % pacjentów, których uznawano za wyleczonych. Podobny przypadek wykryto w Japonii. Najwięcej zarażeń poza Chinami odnotowano w Korei Południowej – 1595, a w ciągu ostatniej doby ponad trzysta nowych. We Włoszech odnotowano 470 przypadków.

Wirus dociera do kolejnych krajów europejskich. Poza Włochami odnotowano już przypadki zarażeń w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Austrii, Finlandii, Szwecji, Belgii, Danii, Estonii, Grecji, Macedonii Północnej, Norwegii, Szwajcarii i Rumunii. W Rumunii pierwszym zarażonym jest mężczyzna, który trzy tygodnie temu powrócił z Włoch. W Austrii kilkadziesiąt osób przebywających w hotelu w Insbrucku poddano kwarantannie po tym, jak wykryto koronawirusa u recepcjonistki pochodzącej z Włoch.

W Izraelu potwierdzono zarażenie u mężczyzny, który przyleciał z Włoch. Władze Izraela zakazały wstępu do kraju podróżnym z Włoch, którzy nie są obywatelami Izraela. Izraelczycy przylatujący z Włoch mają być poddawani dwutygodniowej kwarantannie.

Tymczasem w Polsce według informacji Polskich Portów Lotniczych codziennie ląduje 900 pasażerów z Włoch…

Polka z Włoch demaskuje kłamstwa rządu PiS o #koronawirus!

Michał Dworczyk szef Kancelarii Premiera wyśmiewa się z apelu Ruch 11 Listopada, by robić zapasy przed #koronawirus; mówi, że we Włoszech jest mniejsza panika niż w Polsce. Jego kłamstwa demaskuje Polka z Mediolanu! CAŁOŚĆ: https://bit.ly/3cdxDsx #RządDoDymisji #IPPTV Kancelaria Premiera Paweł Chojecki Eunika Chojecka

Gepostet von idź Pod Prąd am Donnerstag, 27. Februar 2020

Ministerstwo zdrowia uruchomiło całodobową infolinię, gdzie można otrzymać wskazówki postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia.

800 190 590