Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów poinformował, że ustawa budżetowa, która ma znieść system służby zdrowia zwany Obamacare, będzie też użyta do zniesienia finansowania organizacji aborcyjnej – Planned Parenthood.  Fundusze mają być przeznaczone dla centrów opieki zdrowotnej. Ustawa powinna łatwo uzyskać wymaganą większość zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie.

Panned Parenthood przeprowadza ponad 300 tysięcy aborcji rocznie i otrzymuje ponad 500 milionów dolarów od amerykańskich podatników.

– Dzisiejsze zobowiązanie o przekierowaniu funduszy przeznaczanych dotychczas na aborcje do lokalnych ośrodków zdrowia jest zwycięstwem służby zdrowia dla kobiet –  mówi Marjorie Dannenfelser, prezes Susan B. Anthony List – organizacji pro-life.

– Lokalne ośrodki zdrowia zapewniają o wiele większy zakres usług niż ośrodki Planned Parenthood, jest ich też dwudziestokrotnie więcej. Pochwalamy działania Paula Ryana na rzecz fundowania opieki zdrowotnej kobiet, a nie aborcji. Jego postawa obrony życia i kobiet jest podzielana przez lidera większości McConnela oraz prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Jesteśmy przekonani, że Kongres doprowadzi do złożenia tej ustawy na biurku prezydenta po inauguracji.
Odcięcie finansowania Planned Parenthood jest jedną z obietnic wyborczych Donalda Trumpa.