W piątek odbędzie się głosowanie Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie wniosku CBA o wygaszenie mandatu prezydenta miasta Radosława Witkowskiego.

Według CBA Witkowski przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji, tym samym łamiąc ustawę antykorupcyjną.

Jeśli radni zagłosują w piątek za wygaszeniem mandatu prezydenta Radomia, będzie on miał tydzień na odwołanie się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a sąd powinien wydać orzeczenie w ciągu dwóch tygodni.  Stronie niezadowolonej z orzeczenia będzie przysługiwało prawo odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jeśli wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta nie uzyska większości, powinien wkroczyć wojewoda. Tak stało się w podobnej sprawie prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka. Wojewoda lubelski wydał wczoraj zarządzenie o wygaszeniu jego mandatu. Od tej decyzji przysługuje jednak odwołanie do sądu administracyjnego, dlatego póki co pozostaje on na stanowisku i prawdopodobnie dokończy kadencję.