Jiangxi - kobiety próbują chronić kościół

W prowincji Henan w Chinach władze nakładają na chrześcijan z kościołów domowych grzywny – donosi ChinaAid.

Nowe prawo wydane w Henanie zakazuje organizowania religijnych zgromadzeń w domach. Każdy, kto zostanie przyłapany na zgromadzeniu poza zarejestrowanym miejscem kultu religijnego, podlega grzywnie w wysokości 30 000 juanów, czyli ok. 4 700 dolarów. Wszystkim chrześcijanom w okolicy nakazano przyłączyć do oficjalnie zarejestrowanego kościoła.

Zatwierdzenie przez władze nie chroni jednak przed prześladowaniami. W prowincji Jiangxi 22 lutego ekipa robotników oderwała krzyż od budynku kościoła Shaxi, który jest oficjalnie zarejestrowanym kościołem w ramach Patriotycznego Ruchu Trzech Jedności, prowadzonego przez rząd chiński.

Mimo oficjalnej rejestracji kościół otrzymał nakaz usunięcia krzyża z dachu budynku. Członkowie kościoła odmówili. 22 lutego wysłano ekipę z ciężkim dźwigiem, która miała zdjąć krzyż. Grupa 20 kobiet próbowała zablokować drogę robotnikom, jednak ci odepchnęli je i zburzyli krzyż.

Rząd zgodził się na wykonanie mniejszego krzyża, ale możemy umieścić go tylko na ścianie kościoła – powiedział członek kościoła o nazwisku Zhang – Nie wolno nam umieszczać dużego krzyża na szczycie budynku. Krzyż w kościele jest na razie nietknięty.