31 stycznia 2023 r. w Lublinie odbyła się rozprawa apelacyjna w procesie pastora Pawła Chojeckiego, redaktora naczelnego Telewizji Idź Pod Prąd. Pastor Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie jest sądzony za słowa – kilka zdań z kazań i innych programów emitowanych w prowadzonej przez niego telewizji internetowej, które nie spodobały się grupie hejterów i prokuraturze PiS.
Sąd Apelacyjny postanowił odroczyć posiedzenie na 13 kwietnia z uwagi na przedłożone przez obronę nowe wnioski dowodowe oraz prośbę o przesłuchanie innych pastorów protestanckich, którzy potwierdzają, że to, co mówi i w co wierzy pastor Chojecki wpisuje się w szeroko rozumiany nurt protestancki. Przypominamy, że jeśli Sąd Apelacyjny w Lublinie skaże pastora, nie ma już możliwości odwołania w Polsce.
Podczas rozprawy publiczności zostały zaprezentowane nagrania z wypowiedzi pastora Chojeckiego, które rzekomo obrażają uczucia religijne oskarżycieli posiłkowych. Szeroko zgromadzona publiczność aplauzem i brawami przyjęła poglądy zaprezentowane przez pastora. Wśród publiczności dominowały koszulki i transparenty z napisami „wolność słowa dla każdego” i „Support pastor Chojecki”.
Pastor Chojecki tak skomentował rozprawę:
„Dziś byłem naprawdę wdzięczny Wysokiemu Sądowi za umożliwienie tego, że tak wielu ludzi miało dziś okazję, by zapoznać się z prawdą poglądów protestanckich i zdrowych poglądów politycznych. Oskarżyciele chcą ograniczyć naszą wolność słowa, krytyki dogmatów katolickich i krytyki papieża, biskupów, także krytyki politycznej. My się na to nie godzimy. Dałby Bóg, żeby te wycinki, które dziś są puszczane w sądzie, obejrzała cała Polska. Zresztą publiczność jednoznacznie zareagowała na to, co miała okazję usłyszeć w sądzie, za co ja jestem sądzony już od paru lat”.
Przypomnijmy, że sąd pierwszej instancji skazał pastora Chojeckiego na osiem miesięcy ograniczenia wolności w formie prac społecznych. Ponadto pastor musi zapłacić koszty postępowania w kwocie wynoszącej niemal 21 tys. zł.
Pastor Paweł Chojecki wielokrotnie argumentował wobec sądu, że nie miał na celu obrażenia prezydenta Dudy, na którego zresztą kiedyś głosował, ale konstruktywną krytykę, by skłonić głowę państwa do refleksji i spełniania obietnic wyborczych. W przedświątecznym programie „Czy Pastor Chojecki przeprosi Prezydenta Dudę?” na antenie Telewizji Idź Pod Prąd pastor Chojecki przeprosił prezydenta za twarde słowa, jakich wobec niego użył, i uznał, że biorąc pod uwagę to, jak prezydent Duda postępuje teraz, po inwazji Rosji na Ukrainę, już nie nazwałby go tchórzem.
Odnosząc się do oskarżeń o obrazę uczuć religijnych katolików, pastor Chojecki zaznacza, że jako protestant krytykuje dogmaty kościoła katolickiego, wskazując, że są niezgodne z Biblią. Co do oskarżeń o znieważenie katolickich przedmiotów czci religijnej trzeba podkreślić, że zarzuty te także dotyczą słów – nie miało miejsce jakiekolwiek realne znieważenie przedmiotów katolickiej czci. Pozostałe oskarżenia pastor nazywa kuriozalnymi.
22 listopada 2022, sąd apelacyjny odroczył sprawę do 31 stycznia, gdyż oskarżyciel posiłkowy przedłożył następne nagrania, które mają wskazywać, że Pastor Chojecki kontynuuje swoją działalność (sic!). W poniższym filmie można zobaczyć, czego – zdaniem oskarżycieli – nie wolno mówić protestantom!
Do wyroku sądu pierwszej instancji złożono 4 apelacje. W obronie pastora Chojeckiego apelację złożyła kancelaria radcy prawnego Adama Wróblewskiego, kancelaria mecenasa Andrzeja Sawickiego oraz kancelaria mecenasa Andrzeja Turczyna. Apelację złożyła też prokurator Katarzyna Urban, domagając się wyroku więzienia!
Kim są oskarżyciele Pastora Chojeckiego?
Wobec niektórych z nich toczą się postępowania karne o nękanie pastora, jego rodziny i Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie. Nie oszczędzili nawet wnuka pastora, nazywając go „Antychrystem”.
Oblali fekaliami siedzibę Kościoła, nawoływali do przemocy fizycznej wobec pastora. Prowadzą znieważające środowisko Telewizji Idź Pod Prąd strony internetowe, na których często znajdują się pogróżki i groźby karalne wobec członków redakcji.
Jeden z oskarżycieli został uznany przez Sąd za winnego znieważenia Żydów, antysemickie frazy znalazły się w tytułach materiałów, jakie przekazali prokuraturze, a jeden z oskarżycieli napisał antysemickie książki („Zdziwienie budzi fakt, że podczas tak prestiżowego wydarzenia kulturalnego, jakim są Targi Książki Historycznej, promowane były publikacje o charakterze antysemickim, m.in. Mord rytualny w Rzeszowie? Śledztwo historyczne czy Mędrcy Syjonu — Nowe Otwarcie Radosława Patlewicza” – za WP książki). W komentarzach tego środowiska pojawiają się też treści antyukraińskie.
Kim jest Pastor Chojecki?
Pastor Paweł Chojecki. Wychowany jako ateista. W dorosłym życiu zdecydował jednak, aby zostać chrześcijaninem.
Dziś jest pastorem i założycielem Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie, a także twórcą i redaktorem naczelnym telewizji internetowej, magazynu i wydawnictwa „Idź Pod Prąd”.
W 1986 roku, w Hali „Wisły” w Krakowie, w wieku 23 lat, Paweł Chojecki podejmuje najbardziej przełomową decyzję w swoim życiu. Zdaje sobie sprawę z tego, że Jezus nie jest tylko postacią z historii, ale żyje teraz i jest blisko każdego człowieka. „Wtedy zrozumiałem, że Jezus umarł na Krzyżu po to, by zapłacić karę za moje grzechy, aby uwolnić mnie od wiecznego piekła. Bóg w Biblii powiedział, że nie mogę zasłużyć sobie na zbawienie dobrymi uczynkami, że tym, kto może mnie uratować, jest tylko i wyłącznie Jezus – i chce mnie zbawić za darmo, niezależnie od moich uczynków! Wtedy wraz z żoną poprosiliśmy Jezusa o to, by tu i teraz nas zbawił” – wspomina dziś pastor Chojecki.
W 1988 roku wraz z przyjaciółmi zakłada Lubelskie Stowarzyszenie Chrześcijańskie „Pojednanie” i rozpoczyna wydawanie miesięcznika „Pojednanie” oraz druk książek chrześcijańskich w niewielkich nakładach na powielaczu.
Szybko odkrywa jednak, że Kościół rzymskokatolicki nie opiera się na Biblii, ale na ludzkich dogmatach, które jej przeczą. Zdaje sobie sprawę, że to nie Biblia, ale Urząd Nauczycielski Kościoła jest najwyższym autorytetem w tej organizacji, a do zbawienia według katolicyzmu nie wystarczy to, co zrobił Jezus na Krzyżu Golgoty, ale potrzebne są sakramenty i tzw. dobre uczynki.
W 1989 roku postanawia opuścić katolicyzm.
Zakłada kościół Wspólnota Chrześcijańska „Pojednanie” i kieruje Wydawnictwem „Pojednanie”.
W 1996 roku pastor powołuje do życia Kościół Nowego Przymierza w Lublinie, który zostaje wpisany do Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych.
W 2003 roku Paweł Chojecki rozpoczyna wydawanie chrześcijańskiego miesięcznika społeczno-politycznego “Idź Pod Prąd” i zostaje jego redaktorem naczelnym
W 2008 roku pastor Chojecki rozpoczyna działalność internetowej telewizji Idź Pod Prąd.
8 lat później, 1 lutego 2016 roku Paweł Chojecki startuje z codziennym programem w IPP TV, poświęconym komentowaniu bieżących tematów. Oglądalność na żywo nierzadko jest w światowej czołówce serwisu YouTube. Programy mają zasięgi od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy widzów. Znakiem rozpoznawczym pastora staje się wymachiwanie przed kamerami Nowym Testamentem, którego od tamtej pory IPP TV rozesłała po całej Polsce już wiele tysięcy egzemplarzy!
Pastor Chojecki zainicjował projekt Megakościół, czyli inicjatywę mającą na celu ewangelizację Polski opartą na czterech filarach: silne kościoły lokalne, nowoczesne media, chrześcijański uniwersytet i chrześcijanie w polityce.
Motto jego służby to: „Żarliwość o dom twój pożera mnie” z Ewangelii Jana 2:17.