Kanclerz Niemiec w Polsce

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 2 min.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odbyła wczoraj kilkugodzinną wizytę w Polsce. Spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

Prezydent podziękował przywódczyni Niemiec:
Ta wizyta pokazuje, że kontakty polsko-niemieckie są bardzo dobre i że kanclerz Niemiec Angela Merkel zwraca na nie znaczną uwagę – powiedział Andrzej Duda.

Rozmowy dotyczyły polityki wobec Rosji, sytuacji na Ukrainie, szczytu NATO, bezpieczeństwa energetycznego, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego i relacji Europy ze Stanami Zjednoczonymi.

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział po spotkaniu:
Jako stabilne rządy Warszawy i Berlina powinniśmy zrobić wszystko, żeby Europy nikt nie podzielił, ani z zewnątrz, ani od wewnątrz.

Wcześniej Angela Merkel spotkała się z Mateuszem Morawieckim. Po spotkaniu premier powiedział:
Cieszę się, że kolejny raz Polska będzie miała w osobie szefa niemieckiego rządu partnera, przyjaciela i że będziemy mogli razem kontynuować współpracę przy rozwiązywaniu problemów europejskich, bilateralnych. […] Pragnę zapewnić, że Polska jest również gotowa do wypełniania treścią polsko-niemieckiego partnerstwa, zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim, jak i międzynarodowym. Uważam, że bliska współpraca między naszymi państwami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w całej Europie.

Morawiecki stwierdził, że wzajemna współpraca jest niezbędna do zapewnienia współpracy w Europie w kontekście nowej unijnej agendy po Brexicie, jak również „wypracowania nowych ram finansowych, wspólnej polityki cyfrowej, wspólnej polityki w zakresie bezpieczeństwa, czy polityki przemysłowej.”

Premier powiedział również o przyjmowaniu uchodźców.
Uważamy, że cały system azylowy, system migracyjny i dotyczący uchodźców jest do przeglądu, remontu i chcemy pracować przy tym nowym kształcie systemu z naszymi partnerami europejskimi bardzo blisko. Zależy nam na wypracowaniu takiego wspólnego, europejskiego systemu i mechanizmu, który będzie akceptowalny, solidarnościowy. Chcemy jednak poprosić naszych partnerów, aby uszanować też pewne delikatności związane z elementami wewnętrznej suwerenności – kogo, kto chce przyjmować i na jakich zasadach.

Angela Merkel stwierdziła, że Unia Europejska do czerwca ma wiele zadań przed sobą.

Chodzi tutaj między innymi o próbę i mam nadzieję, że to będzie pomyślna próba, żeby stworzyć wspólny europejski system azylowy. Mam nadzieję, że znajdziemy tutaj możliwości.

Podkreśliliśmy dzisiaj, że również Polska przyjmuje uchodźców. Być może to uchodźcy z innych regionów geograficznych, ale Polska ma tu swój wkład.

Chcemy wesprzeć agencję Frontex i mamy wspólne projekty poza Unią Europejską, aby zwalczać przyczyny migracji. A to, że chcemy nielegalnym przemytnikom ukrócić proceder, to jest chyba oczywiste i dlatego też musimy zadbać o dobre perspektywy w tych krajach, z których przybywają dzisiaj do nas uchodźcy.

Wspomniała także temat unii bankowej i wspólnej polityki obronnej, oraz relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

– Poza tym omówiliśmy temat unii bankowej. Tutaj Polska i Niemcy mają tę samą linię i myślę, że tę pracę możemy też kontynuować.

Mówiliśmy oczywiście też o wspólnej polityce obrony w Unii Europejskiej i tutaj mamy też dużą zgodność. Polityka obrony jako strukturalna współpraca – żeby ona nie była skierowana przeciwko NATO, tylko żeby wzmacniała NATO. To jest również ważne dla nas.

Mamy też bardzo zbieżne stanowiska jeżeli chodzi o groźby wprowadzenia ceł oraz działań protekcjonistycznych. Niemiecki minister gospodarki jest dzisiaj w Stanach Zjednoczonych. Komisja Europejska będzie prowadziła rozmowy i będziemy starać się znaleźć rozwiązania.