Dziewięciu działaczy demokratycznych z Hongkongu pójdzie do więzienia za udział w prodemokratycznych protestach w 2014 r. Sąd uznał ich we wtorek za winnych zmowy w celu zakłócania porządku publicznego lub podżegania do tego, za co kara wynosi do siedmiu lat pozbawienia wolności. W reakcji na te wydarzenia przeprowadziliśmy jako jedyni w Polsce wywiad z Bobem Kraftem, pastorem z Hongkongu.

Nie są jeszcze znane dokładne wyroki. Wśród oskarżonych jest też dwoje obecnych członków parlamentu Hongkongu. Lokalne media podają, że jeśli ich wyrok będzie dłuższy niż miesiąc, mogą utracić mandaty. Przed sąd trafiło też trzech organizatorów ruchu Occupy Central: profesor prawa Benny Tai, emerytowany profesor socjologii Chan Kin-man i protestancki pastor Chu Yiu-ming. Ośmiu z dziewięciu skazanych zna osobiście pastor Bob Kraft. Dlatego ta sprawa dotknęła go też osobiście, choć najbardziej przerażająca jest dla niego świadomość, że sądy w Hongkongu są już pod kontrolą komunistów.

https://youtu.be/QN6AssEHMr8?t=450

 

Pastor Bob Kraft twierdzi, że komuniści świadomie wybrali spośród setek tysięcy protestujących osoby najbardziej znane publicznie.

https://youtu.be/QN6AssEHMr8?t=592

 

W manifestacjach znanych jako „rewolucja parasolek” uczestniczyło ponad 100 tysięcy mieszkańców Hongkongu. Protestujący domagali się m.in. realnego powszechnego prawa wyborczego. Protesty trwały od 26 września do 15 grudnia 2014 r. Po tych wydarzeniach okazało się, że kościoły w Hongkongu nie stają jasno w obronie wolności i boją się przeciwstawić komunistom.

https://youtu.be/QN6AssEHMr8?t=985

 

Pastor Paweł Chojecki podsumował to stwierdzeniem:

„To smutna rzeczywistość w kościołach, które wybierają wspieranie komunizmu albo milczenie, kiedy sprawiedliwość odbierana jest zwykłym ludziom. Jest to zwycięstwo komunizmu w propagandzie chrześcijańskiej, ale i zwycięstwo diabła, który zastraszył część pastorów”.

Bob Kraft odniósł się też do prokomunistycznej propagandy, która szerzy się w Polsce. Przestrzegł, czym grozi flirtowanie z komunistami:

„Przygotujcie się na to, że odbiorą wam wasze dzieci, wasze mienie i wasze firmy”.

https://youtu.be/QN6AssEHMr8?t=1378

 

Zapraszamy do zapoznania się z całym wywiadem na naszym kanale na YouTube:

https://youtu.be/QN6AssEHMr8