Ksiądz Santiago Martin

Ksiądz Santiago Martin, założyciel stowarzyszenia Franciszkanów Maryi, w artykule dla honduraskiej gazety „La Prensa” wspomniał o wojnie w Kościele Katolickim.

„Nie jest normalne, że witryna internetowa Papieskiej Akademii Życia publikuje artykuł, który mówi, że używanie pigułki antykoncepcyjnej musi być dozwolone, a jednocześnie istnieje silna grupa katolików nawróconych z islamu, którzy napisali list do papieża, w którym stwierdzają, że czują się opuszczeni przez Kościół”

Wcześniej ksiądz Santiago Martin w telewizji Magnificat.tv wspominał m.in. o działaniach kardynała Beniamino Stelli, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, który rozpoczął działania na rzecz wyświęcania żonatych mężczyzn. Taka możliwość miałaby być początkowo wprowadzona w niektórych miejscach w Brazylii i na wyspach Pacyfiku. Martin stwierdził, że może to być początek końca celibatu.

Ksiądz stwierdził, że bardzo niepokojące są następujące po sobie sprzeczne wydarzenia.
Z jednej strony ruch postępowy w Kościele Katolickim realizuje swoje cele metodą faktów dokonanych. Z drugiej ci trzymający się tradycji opuszczają kościół. Według Santiago Martina może to doprowadzić do schizmy. Ksiądz uważa, że cześć osób pragnie takiego obrotu sprawa i stara się wypchnąć z kościoła katolików przywiązanych do tradycji.