Pierwsi żołnierze z 3. Brygadowej Grupy Bojowej przybyli już na obozowisko Karliki k. Żagania. Rozpoczną 9-miesięczny pobyt w ramach operacji Atlantic Resolve.

Brygada stanowi pierwszą rotację Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, jest elementem zwiększania amerykańskiej obecności w Europie w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. Rozlokowanie Amerykanów w Polsce i innych krajach wschodniej flanki NATO jest efektem lipcowego szczytu NATO w Warszawie i sukcesem polskiego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

W Polsce będą stacjonować: dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii. Żołnierze będą rozmieszczeni w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy ma odbyć się w sobotę 14 stycznia.

Oprócz Amerykanów w skład wielonarodowej grupy batalionowej w Polsce wejdą żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Polska wyśle żołnierzy do sojuszniczej batalionowej grupy bojowej na Łotwę oraz pododdział do Rumunii.

W niedzielę w niemieckim porcie Bremenhaven trwał rozładunek sprzętu, który trafi do Polski.

Licząca 3,5 tys. osób brygadowa grupa bojowa przywozi ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubicPaladin, 144 bojowe wozy piechoty Bradley i ponad 400 samochodów Humvee. Dzisiaj konwój ze sprzętem wyruszył do Polski.

Pastor Paweł Chojecki skomentował na Twitterze  przybycie wojsk amerykańskich do Polski: Marzenie Żołnierzy Wyklętych i gen. Pattona spełnia się!!! I nasze…