Polko w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl wyraził dezaprobatę dla niemieckich polityków szukających pokojowego porozumienia z Rosją.

Generał stwierdził: Najbardziej przerażające są wypowiedzi polityków niemieckich, którym przeszkadza przejazd wojsk amerykańskich do Polski przez ich kraj, bo jak mówią, trzeba szukać rozwiązań pokojowych u Putina.

Generał wyraził aprobatę dla faktu, że Amerykanie zdecydowali się na obecność grupy zadaniowej w Polsce i na flance wschodniej NATO. Dodał, że obecnie potencjału zbrojnego nie liczy się ilością żołnierskich butów, ale siłą rażenia nowoczesnego sprzętu wojskowego.

Dlatego jego zdaniem: Najważniejszy jest nowoczesny potencjał brygady pancernej, która będzie stacjonować w Polsce. Są to czołgi Abrams, transporty Bradley, artyleria. Potencjał amerykańskiej brygady w połączeniu ze współdziałaniem z naszymi jednostkami zmechanizowanymi i pancernymi będzie szansą na wymianę doświadczeń oraz okazją do zmiany mentalności polskich żołnierzy.

Generał Polko liczebność wojsk amerykańskich przybywających do Polski uznał za wystarczającą. Ponadto podzielił zadanie Donalda Trumpa, że Unia Europejska powinna przede wszystkim sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. A Polska powinna budować własne zdolności obronne. Stwierdził także, że nie ma nic przeciwko rotacyjnej obecności na polskich poligonach jednostek niemieckich lub oddziałów z południowej Europy, na przykład z Włoch czy Portugalii.