flickr.com

Kreacjonistyczny Przegląd Prasy
newsletter Polskiego Towarzystwa Kreacjonistycznego (PTKr) 17.05.2018.

Mieczysław Pajewski
Założyciel PTKr,
Redaktor naczelny Problemów Genezy

Ewolucjoniści twierdzą, że 5–6 milionów lat temu ewolucja oddzieliła człowieka od szympansów. Ponieważ w zapisie kopalnym nie zachowują się części miękkie organizmów odpowiedzialne za wydawanie dźwięków, trudno było ewolucjonistom na podstawie skamieniałości wnioskować o ewolucji języka. Grupa badaczy z Akustycznego Towarzystwa Ameryki wpadła na pomysł, by przebadać podobieństwa między szympansami a ludźmi w porozumiewaniu się głosem. Wyniki tych badań Michael Wilson, profesor Uniwersytetu Minnesoty, przedstawił w trakcie 175. spotkania tego Towarzystwa, które odbywało się w dniach 7–11 maja 2018 w Minneapolis w stanie Minnesota.

Badania były prowadzone w Narodowym Parku Gombe w Tanzanii, czyli tam, gdzie Jane Goodall rozpoczynała swoje długotrwałe badania nad szympansami. Szympansy przy rozmaitych okazjach wydają rozmaite dźwięki i wydawało się, że mogłoby to być początkowe czy wstępne stadium ewolucji języka. Na przykład istniała możliwość, że wydają one inne dźwięki zależnie od jakości otrzymywanego pożywienia. Okazało się jednak, że nic z tego. Żadnej takiej zależności między rodzajem głosu a jakością pożywienia nie ma. Porozumiewanie się głosem między szympansami nie przypomina porozumiewania się językiem między ludźmi.

Jaki stąd płynie wniosek? Że nie było ewolucji? No, nie, skądże znowu! Według profesora Wilsona wyniki badań są „zaskakujące, ponieważ szympansy pod tak wieloma względami nas przypominają. Ale wydaje się – ciągnie profesor i to dla nas, kreacjonistów, jest niezwykle ważna informacja – że kluczowe wydarzenia w ewolucji języka zaszły długo po rozdzieleniu się linii rodowych szympansów i homininów (naczelnych). W takim razie prawdopodobnie język wyewoluował wskutek pojawienia się jedynych w swoim rodzaju okoliczności związanych z człowiekiem.”

Jeśli ewolucja języka nie rozpoczęła się przed rozdzieleniem linii rodowych, to musiała się zacząć po ich rozdzieleniu. Jeśli nie wcześniej, to później. Bo przecież musiała się kiedyś rozpocząć. Oto sposób rozumowania ewolucjonistów. Nauka może sprawdzać tylko, jak i kiedy zachodziła ewolucja, nie zaś czy w ogóle miała miejsce.

Mieczysław Pajewski

źródło:

Acoustical Society of America, “Can chimpanzee vocalizations reveal the origins of human language? While closely related to humans, researchers discover that chimpanzees’ vocalizations resemble human language less than you’d expect“, ScienceDaily, 8 May 2018, www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180508081505.htm.