Dzisiaj odbędzie się uroczysta inauguracja prezydentury Donalda Trumpa.

Uroczystość przed Kapitolem zacznie się o godz. 15.30 polskiego czasu. Na początek zaplanowano czytania z Biblii i modlitwy. Wystąpią między innymi znany ewangelista Franklin Graham i pastor Samuel Rodriguez – reprezentujący sto milionów latynoskich chrześcijan ewangelicznych.

Najpierw zaprzysiężony zostanie wiceprezydent Mike Pence, który będzie przysięgał, trzymając dłoń na Biblii Ronalda Reagana otwartej na fragmencie z 2 KsięgiKronik rozdział 7, 14 werset

I ukorzy się mój lud, który jest nazwany moim imieniem, i będą się modlić, i szukać mojego oblicza, i odwrócą się od swoich złych dróg, to Ja wysłucham z niebios, i odpuszczę ich grzechy i ich ziemię uzdrowię.

Donald Trump złoży przysięgę o godz. 18.00 czasu polskiego. Trump użyje do zaprzysiężenia dwóch Biblii. Jedną będzie egzemplarz, na który przysięgał Abraham Lincoln, gdy zostawał szesnastym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Druga to osobista Biblia Trumpa, którą dostał od matki wiele lat temu, kiedy ukończył szkołę niedzielną w kościele prezbiteriańskim w Nowym Jorku w 1955 roku. Następnie prezydent wygłosi przemówienie.

Uroczystość zakończy się o godz. 18.30. Następnie Trump i Pence wezmą udział w lunchu wydanym na Kapitolu. Wieczorem odbędzie się tradycyjna parada prezydencka na Pennsylvania Avenue łączącej Kapitol z Białym Domem.