Portal wPolityce.pl informuje, że prof. Krzysztof Szwagrzyk zawiesił swoją dymisję z funkcji wiceprezesa Instytutu. Członkowie kolegium przekonali profesora, by zawiesił swoją decyzję o odejściu.

Oficjalny komunikat IPN głosi:
“Dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, po zasięgnięciu jednoznacznej opinii Kolegium IPN nie przyjął dymisji prof. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy prezesa Instytutu. Trwają rozmowy zmierzające do rozwiązania problemu. Sprawa poszukiwania i identyfikacji szczątków bohaterów narodowych pozostaje priorytetem działalności Instytutu Pamięci Narodowej”.

Według informacji portalu niezalezna.pl powodem decyzji prof. Szwagrzyka o dymisji było m.in. blokowanie prac związanych z identyfikacją genetyczną żołnierzy podziemia antykomunistycznego pomordowanych przez komunistów, a także działalność niektórych organizacji, takich jak Fundacja „Niezłomni”, które wchodząc w kompetencje IPN – na własną rękę, w niepokojący sposób poszukują szczątków polskich bohaterów. Fundacja miała podszywać się pod Instytut Pamięci Narodowej, wprowadzając w błąd wolontariuszy.

Cezary Gmyz podał na Twitterze, że prof. Szwagrzyk zrezygnował po sporze o prywatną firmę szefa Zakładu Genetyki Sądowej ze Szczecina.Według dziennikarza jedną z przyczyn było też obcięcie funduszy na ekshumacje na Wołyniu.