Demokraci doprowadzili do zawieszenia działalności amerykańskich instytucji federalnych.

Kongres Stanów Zjednoczonych nie uchwalił prowizorium budżetowego, co skutkuje zawieszeniem finansowania większości rządowych instytucji.

Do uchwalenia budżetu na najbliższy miesiąc potrzeba było 60 głosów w Senacie. Za budżetem proponowanym przez republikanów głosowało tylko 50 senatorów, w tym pięciu demokratów. Przeciwko było 45 członków Partii Demokratycznej i czworo republikanów.

Demokraci zablokowali budżet, ponieważ nie zgadzają się na zatrzymanie programu DACA, który umożliwia zostanie w Stanach Zjednoczonych nielegalnym imigrantom, którzy przybyli do kraju jako dzieci.

Prezydent Trump skomentował sprawę na Twitterze: – Demokratów bardziej obchodzą nielegalni imigranci, niż nasza wspaniała armia czy nasze bezpieczeństwo na niebezpiecznej południowej granicy. Mogli łatwo dojść z nami do porozumienia, ale zamiast tego zdecydowali się na zawieszenie działań rządu. W 2018 r. potrzebujemy więcej republikanów, aby przezwyciężyć ten chaos!

Zawieszenie rządu oznacza m.in. wysłanie na bezpłatne urlopy około 850 tysięcy pracowników departamentów.

Bez przeszkód mają działać federalne biura „chroniące życie lub własność ludzką”, w tym krajowy system ubezpieczeń, służby medyczne, więzienia, poczty czy urzędy podatkowe. Dyrektor budżetu w Białym Domu Nick Mulvaney obiecał też, że wszyscy żołnierze służby czynnej otrzymają żołd.